Podzim pomalu ťuká na dveře a pokud si chcete zachovat stejnou váhu nebo dokonce zhubnout, je nutné přejít z „letního režimu“ na ten podzimní. Jak na to? Poradíme vám!
Podle starobylých systémů zdraví, jako je ájurvéda nebo čínská medicína, je nutné, pokud chceme jíst tak, jak je to pro naše tělo vhodné, přizpůsobit naše stravování počasí a ročním dobám. A můžeme se tak pokusit i o hubnutí.
V létě tělo snese méně
Je to zajímavé, ale v létě náš organismus pracuje nejpomaleji z celého roku, proto někteří lidé, kteří často holdují večernímu grilování sní více než potřebuje a přes léto naberou kila navíc. Naopak podzim a zima, tedy chladnější počasí, hubnutí svědčí. Metabolismus totiž pracuje lépe a hlavně rychleji, tělo lépe spaluje a pokud nastavíme správné stravovací návyky, budeme hubnout, i když jíme relativně dost.
Tři jídla denně
Přejděte na tepelně upravené potraviny – zapomeňte na saláty a syrovou zeleninu, která je chladivá a ačkoli kaloricky v pořádku, netráví se v zimních měsících dobře.
Jezte tři hlavní jídla denně – nešiďte jídlo, jezte vždy 3 hlavní jídla denně, tedy snídani, oběd a večeři, trávení tak nebude mít tendenci „ukládat tuky“. Porce nemusí být velké, stačí něco malého, ale pravidelně.
Nezobejte, svačte – pokud vám tři jídla denně nestačí a máte pocit, že vaše trávení potřebuje více, dejte si ještě dopolední a odpolední svačinku, třeba čerstvé ovoce. Pozor ale na zobání v průběhu celého dne, které nenechá metabolismus v klidu vytrávit a zpracovat předešlou potravu.
Jezte jen do 19 hodin – mnoho lidí celý den nic nejí a večer se pořádně „nacpe“. To je ale pro trávení mor. Hlavním jídlem dne by měl být oběd, v době oběda totiž trávení pracuje nejlépe. Večeře by pak měla být menší než oběd a podávaná nejpozději v 19 hodin. Když chodíte spát až pozdě v noci, dejte si po 19 hodině jen trochu polévky nebo tepelně upravené zeleniny, kterou trávení zpracuje.
foto: depositphotos.com/Voyagerix