Řezání a pálení při močení, bolest v podbřišku, zvýšená tělesná teplota, výtok, bolest zad v bederní oblasti. To vše může indikovat nepříjemnost v podobě zánětu močových cest, který se velmi často objevuje v období podzimu a zimy.

Toto onemocnění není radno podceňovat, protože infekce nakonec může zasáhnout i ledviny a způsobit tak ještě závažnější potíže. Bakteriální onemocnění močového měchýře a močové trubice, nejméně 5% žen trpí opakovaně a celých 70% jej někdy v životě potkalo.

Jak zánět močových cest poznáme

Zánět močových cest má několik specifických, velmi nepříjemných příznaků:
bolest v podbřišku
časté močení
krev moči
pálení a řezání při močení
Babských rad, jak si ulevit od nepříjemných příznaků zánětu močových cest, existuje celá řada. Jednomu vyhovuje a zabírá pití čajů, jinému zase koupele nebo konzumace syrové zeleniny. Co všechno můžete vyzkoušet?

Mezi uvedené močopudné čaje patří například:

česnekový čaj: několik stroužků česneku rozmačkáme, dáme do teplé vody, necháme 5 minut vylouhovat.
březový čaj: hrst kůry z břízy zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat asi 10 minut. Potom slijeme.
kopřivový čaj: horkou vodou přelijeme kopřivy a necháme 5 minut louhovat, poté pijeme.
libečkový čaj: dvě lžičky nasekaného sušeného libečku zalijeme horkou vodou, necháme 10 minut louhovat, slijeme a vypijeme.

Preventivní opatření: sucho, teplo, správná hygiena a další rady

Jezte dýňová semínka – působí přirozeně močopudně.
Neoddalujte močení – na „malou“ je žádoucí chodit co nejčastěji, aby docházelo k odplavování bakterií, takže hodně pijte.
Dbejte na správnou hygienu, zejména na správný směr utírání po stolici.

Křen

Patří mezi silná přírodní antibiotika, obsahuje hodně vitamínu C a upravuje střevní mikroflóru, takže je výborný na imunitu jako takovou. A působí močopudně.

Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice je naší nejúčinnější bylinkou v boji s bakteriemi v močovém ústrojí. Je to velice silné širokospektrální přírodní antibiotikum, působí prosti stafylokokům, streptokokům, E. coli a dalším bakteriím.
Sušená lichořeřišnice se výborně hodí k přípravě odvaru, nicméně nejúčinnější je podle mých zkušeností lichořeřišnicová tinktura.

Vyzkoušejte sedací koupele

Ideální doba koupele je přibližně 20 minut, dokud je výluh ještě teplý. Teplé sedací koupele jsou vhodné při zánětu a nachlazení močových cest a ledvin.
Na zánět močového měchýře zvolíme sedací koupel, během které budeme postupně zvyšovat teplotu vody. Připravíme si tedy vodní lázeň o teplotě cca 35°C, přidáme dvě hrsti mořské soli, posadíme se a postupně přidáváme teplou vodu tak, abychom dosáhli teploty 45 °C. V lázni vydržíme přibližně 5 minut, osušíme se, oblečeme do suchého a přemístíme do postele, kde v teple relaxujeme.
Za osvědčené rostliny a byliny při léčení problémů s močením je lichořeřišnice a brusinka. Doporučujeme tedy využít výluh právě z těchto druhů.

 

Foto: pixabay/silviarita/Mareefe