Metoda „no poo“, tedy mytí vlasů bez šamponu je stále větším trendem. Já ho praktikuji několik let a musím říct, že jsem spokojená. Já i mé vlasy. I když kadeřník jásá o dost méně…
Jako velký fanoušek přírodní kosmetiky jsem se od krémů, olejů a vlastní výroby kosmetiky dopracovala i k péči o vlasy. Ty jsou pro mě dost ožehavým tématem. Dříve byly krásné, ale pak se vlny narovnaly, vlasy se začaly více a více zjemňovat a mastit se. Nechci označovat viníka, ale první fáze zhoršení nastala v mých 19 letech, kdy jsem vlasy nabarvila „luxusní“ francouzskou hennou a ony se změnily v chemlon. Jako ájurvédský terapeut se paradoxně s lidmi, co používají hennu, setkávám hodně často a mnoho z nich má vlasy krásné – já ale narazila na barvivo zjevně nekvalitní a můj vztah k němu se tedy neutužil. Co barvení načalo, chemické barvy a kosmetika utužila. Sice jsem už v 25 let začala používat přírodní kosmetické produkty, ale kvalita vlasů stejně byla jak na houpačce.
No shampoo z Austrálie
Moje dobrá kamarádka Nadia je původem Australanka a i jejím koníčkem je všechno přírodní. Před pár lety (tuším, že je to asi pět let), si přestala mýt vlasy jakoukoli kosmetikou. Dost mě to zaujalo – k experimentům mám kladný vztah, a tak jsem se k ní přidala. Zatímco ona vytrvale „jela“ pouze WO – water only – tedy mytí jen vodou, a dělá to tak dodnes, moje vlasy vypadaly zplihle a mastně, což mi dobrou náladu nedodalo. Řekla jsem si, že touhle cestou to dovedu maximálně k tomu, že se vrátím k šamponům… a tak jsem začala experimentovat.
Soda, ocet, mouka…
Naprostý začátek bylo mytí jedlou sodou a hodně naředěným jablečným octem. Po prvním mytí jsem byla spokojená, mastnota byla pryč a vlasy vypadaly hezky. Jenže, to čeho jsem se bála, se stalo. Oba komponenty jsou dost vysušující, což pro nás, co máme suchou kůži a vlasy, není ideální. Zkusila jsem také jeden produkt nazvaný no shampoo od známé kosmetické přírodní značky, ale ani ten mě neoslovil. Začala jsem přemýšlet kam dál a dočetla se o mytí vlasů žitnou moukou. To se mi zdálo jako dobrý nápad, ale po prvním umytí jsem si přišla jako dobře vypečený chleba… prostě to fakt nebylo ono.
Pomohla babička a Facebook
Nakonec jsem na Facebooku našla skupinu „no poo“ a připojila se do ní. Ačkoli nepatřím mezi extra aktivní uživatele, našla jsem během let ve skupině dobré tipy, rady a někdy i povzbuzení – hlavně na začátku, když vlasy nevypadaly ideálně. Po pár měsících na „no poo“ jsem tam našla velmi praktický návod jedné paní, jak mýt správně vlasy marockým jílem, který mě zaujal. Stačí rozředit lžíci jílu, já to dělám horkou vodou, rozmíchám na kašičku a nechám vystydnout, někdo do jílu přidává kapku arganového oleje – já jsem zjistila, že mým vlasům víc vyhovuje olej do vlasů vmačkat až na závěr, když jsou vysušené ručníkem. Vlasy namočíte, vetřete ke kořínkům jíl a necháte minutku působit. Dobře vymyjete – dost žen si vlasy nevymývá ani minutu, což má velký vliv na jejich vzhled. Vlasy vypadaly po prvních umytích opravdu výborně a stačilo je mýt jednou týdně. Po pár měsících mi začalo připadat, že nevypadají tak hezky. V tu chvíli jsem si vzpomněla na mou babičku, bylinkářku, která mi už jako holce oplachovala vlasy výluhem z kopřiv a začala jsem to zkoušet po letech znovu. Zabralo… Dnes si „jedu“ marocký jíl a bylinkový oplach – nejčastěji střídám kopřivu, levanduli nebo mátu, která je dobrá do horkých letních dnů. Místo jílu jsem párkrát zkoušela také bylinné ájurvédské prášky, vůbec nejsou špatné, ale jíl mě tak nějak baví nejvíc…
Pohádka se nekoná, dobrý konec ano
Pokud po pěti letech na „no poo“ čekáte, že moje vlasy vypadají jako chemlon nebo naopak jako nádherná záplava vln, musím vás zklamat. Ale vypadají dobře, tedy mnohem lépe než kdy předtím, kdy jsem je myla klasickou kosmetikou. Myji je jednou za pár dní, v průměru jednou týdně, nemastí se jako dřív, drží tvar, nejsou zplihlé. Někdy vypadají krásně, jindy, trochu hůř, ale pořád skvěle proti tomu, co bývalo. Jediné, co je ještě nutné na závěr říct je, že moje vlasy změnily konzistenci, nejsou jemňoučké, ale hrubší na omak úplně jiné než byly. Z mého pohledu chemické šampony vlasy nadměrně zjemňují, což způsobuje oslnivý lesk a hladkost, když se načešou, ale také nadměrné zeslabení a maštění (nejsem kadeřník, to je jen můj subjektivní pohled…). Každopádně, když jsem u těch kadeřníků, ten můj nejásá – nechápe, že někdo je takový cvok, že si myje vlasy blátem a nenápadně mi každou návštěvu podsouvá přírodní vlasovou kosmetiku. Jsem neoblomná a vzkazuji všem: „no poo“ určitě není pro každého, ale zkuste ho, třeba právě vám sedne. A kromě ostatních benefitů, rozhodně ušetříte…
Foto: profimedia