Mluví-li se o Spojených arabských emirátech, téměř každému se vybaví Dubaj. Autonomních emirátů v Perském zálivu je však celkem sedm a každý z nich je jedinečný. Ras Al Khaimah nabízí daleko větší pohodu než uspěchaná Dubaj.
Spojené arabské emiráty ročně navštíví přes 15 milionů turistů z celého světa. O vzdálenější exotiku roste zájem také u nás – do nejpopulárnějšího ze sedmi emirátů zavítalo na 70 tisíc českých návštěvníků, meziročně o čtvrtinu víc. „Zájezdy do Dubaje se začaly prodávat i v létě, přestože jsou tam vysoké teploty, stala se celoroční destinací,“ popisuje Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. K tomu napomáhají i ceny zájezdů: „Dubaj už dávno není místem pouze pro bohaté. Týden ve tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí vychází na devět tisíc korun,“ komentuje aktuální ceny Simona Fischerová z portálu eTravel.cz.
Stále větší oblibu si získávají také další emiráty: „Ras Al Khaimah je v hledáčku turistů již delší dobu. V posledních letech se ale rozvoj turistického ruchu velmi zrychlil a hotelové řetězce typu Hilton tu staví rozsáhlé resorty,“ vysvětluje Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer. Emirát Ras Al Khaimah je nejbližší exotickou destinací. Za necelých 6 hodin přímého letu je člověk prakticky až na pláži. K tomu pomohlo zavedení přímého leteckého spojení na tamní letiště, díky kterému odpadl transfer z Dubaje, který se kvůli zácpám často velmi protáhl. „Aktuálně tu dovolenou pořídíte za ceny srovnatelné s Egyptem. Týdenní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu vyjde i s all inklusive na 12 tisíc korun,“ doplňuje mluvčí cestovní kanceláře Fischer.
Rudý písek vyprahlé pouště
Zatímco supermoderní Dubaj si hraje na Monte Carlo arabského světa, Ras Al Khaimah je symbolem klidu a odpočinku. Má blíž k původní tváři emirátů, kdy místo ropy, turistického ruchu a byznysu vydělávaly lov perel a obchod.
Ač do rozlohy není úplně veliký, jeho krajina nabízí členitý a zajímavý terén. Na jihu se od moře zdvihají vysoké duny červeného písku, klesají a přecházejí v úrodnou zelenou rovinu. Z ní vyrůstá majestátní a vyprahlé pohoří Hajar, jehož skály dále na sever spadají přímo k pobřeží.
Malá rozloha není vůbec na škodu, vše zajímavé je tu na dosah. Milovníci aktivní dovolené se mohou vydat na safari a vyzkoušet jízdu na velbloudech. Hory jsou zase ideálním místem pro individuální turistiku po přírodních stezkách. Milovníci adrenalinu na čtyřech kolech by určitě neměli vynechat výpravu do pouště. Na divokou jízdu v písečných dunách jistě dlouho nezapomenete, stejně jako na pohled smějícího se řidiče s turbanem na hlavě, který si během bláznivého kroucení volantu náležitě užívá vyděšené pohledy zúčastněných. A pokud byste měli písečných radovánek pořád málo, otestujte sandboarding – jízdu na snowboardu ve vlnitém pouštním terénu.
Pláže jako z pohádky
Do emirátu se nejezdí jen za pouští a horami, ale hlavně za mořem Perského zálivu. A kde jinde si více vychutnat relax a odpočinek než na dlouhých soukromých plážích zdejších hotelových rezortů. Ras Al Khaimah se navíc může pochlubit řadou přírodních lagun a velkolepýmiúseky otevřeného pobřeží. To nabízí milovníkům vodních sportů široký výběr aktivit od windsurfingu přes plachtění, plavbu na lodi, jízdu na nafukovacím banánu, wakeboarding, vodní lyžování či rybaření.
Tipem pro rodiny s dětmi je pak vodní park Iceland Waterpark, kde naleznete více než 30 skluzavek, bazén s vlnami a jiné zábavné atrakce. V hotelu Hilton Resort & Spa se zase můžete nechat hýčkat v luxusních lázních. Navštivte jednu z devíti lázeňských místností či tradiční turecký hamam, jež má blahodárné účinky na kůži, dýchací ústrojí, pohybový aparát, a zcela nepochybně prospívá i duši.
Na závěr ještě jedna dobrá zpráva pro milovníky golfu – je tu o víc než polovinu levnější než v jiných emirátech. Na místní golfová hřiště jezdí kvůli nižší ceně i obyvatelé Dubaje, zejména o víkendech.
Rady na cestu:
– Vízum při cestování do Spojených arabských emirátů není třeba. Cestovní pas však musí být platný minimálně šest měsíců od data vstupu do země. – Let trvá asi šest hodin. Cestovní kancelář Fischer nabízí přímé lety z Prahy a z Brna. – Jeden emirátský dirham (AED) je aktuálně v přepočtu 5, 9 korun. – Banky a jiné státní instituce v Emirátech mají otevřeno od neděle do čtvrtka a návštěvní hodiny pro veřejnost jsou od 9 zhruba do 13 hodin. – Emiráty leží v jiném časovém pásmu – v době letního času si hodinky nařiďte o dvě hodiny dopředu, v době zimního času pak o tři. |
Autor: Pavlína Nešněrová
Foto: pixabay.com/wedn; archiv Pavlína Nešněrová