Dát si po obědě tzv. „dvacet“ je pro mnohé z nás velmi příjemná představa. Co ale dělat v případě, že tato možnost není, koncentrace uvadá, oči se klíží a hlava padá? Máme pro vás pár užitečných tipů, jak polední únavu překonat.
Ráno jste byli ještě plni energie, ale odpoledne jakoby z vás někdo vysál energii. Úkoly trvají dvakrát tak déle než je běžné a vy netušíte, jak se s únavou poprat, aniž byste si zdřímli.
Změňte pravidelné návyky
Zní to sice banálně, ale kdo se v noci pořádně vyspí, ten je odpoledne více fit. Optimální délka spánku u dospělého člověka by měla být 7,5 – 8 hodin. Pokud se dostatečně nevyspíme, trpí tím naše tělo, které si dostatečně neodpočinulo.
Dlouhodobý nedostatek spánku může vést až k vzniku závažných zdravotních komplikací jako jsou poškození plic, tenkého střeva, jater, snížení imunity… Šidit spánek se nevyplácí, a proto se zamyslete nad tím, v kolik hodin uleháte do postele a zda by to nešlo o hodinu či dvě dříve. Jednoduše to vyzkoušejte a poté druhý den odpoledne pozorujte, jak se budete cítit.
Dalším klíčem k úspěchu v boji proti únavě je vyvážená strava. Snídaně by neměla obsahovat příliš tuku a sacharidů, o to více však proteinů a bílkovin. Ideální je celozrnné pečivo v kombinaci s tvarohovou pomazánkou, Cottage sýrem nebo kvalitní šunkou. V chladném období vás nabudí i zahřejí obilninové kaše s ovocem a ořechy. Nezapomínejte na to, že ranní jídlo by se mělo konzumovat nejdéle do hodiny po probuzení.
Káva jako nabuzující prostředek proti únavě? Ano, ale jen krátkodobě! Káva sice dodá okamžitou energii, nezaručí však, že s ní vystačíte až do večera. Místo kávy pijte raději vodu. Denně by člověk měl vypít 300 ml vody na každých 10 kg své váhy. Voda nedodá tělu jen energii, také z něj vyplavuje škodlivé látky a podporuje látkovou výměnu.
Světlo a čerstvý vzduch
Zejména v podzimních a zimních měsících, kdy je většinu dne šero, je třeba dbát na dostatečné osvětlení v kanceláři. Nedostatek světla vede v těle k větší produkci spánkového hormonu melatoninu – což vede k ještě větší únavě. Optimální je kombinace přímého a nepřímého umělého osvětlení spolu s denním světlem.
Zapomínat by se nemělo ani na pravidelné větrání prostor. Přetopená místnost spolu s vydýchaným vzduchem dokáže „umrtvit“ i nejproduktivnější jedince…
Pohyb!
Pravidelný pohyb dokáže zmírnit odpolední únavu. Stačí se alespoň 20 minut denně hýbat a nemusí jít zrovna o vytrvalostní sport. Ideální je například procházka. Pokud máte po obědě chvilku, obejděte ostřejší chůzí blok, čerstvý vzduch vás zaručeně „probere“.
V případě, že procházka z časových důvodů nepřichází v úvahu, otevřete alespoň okno a na pár minut se z něj vykloňte. Udělejte si pár protahovacích cviků a zaručeně se budete cítit lépe.
Někdy stačí jen odejít od monitoru, který na vás září a prohodit pár slov s kolegy.
Více o tom, jak zdravě spát, se dozvíte zde
Foto: Depositphotos