Rychle se mastící vlasy jsou problémem nejednoho z nás. A v zimě to platí dvojnásob. Lopotit se každé ráno s fénem a tisícem přípravků není však nezbytné. Nalezněte příčinu vašeho problému a řekněte mastným vlasům navždy sbohem.
Příčiny mastných vlasů
Příčin rychle se mastících vlasů může být hned několik. Někteří je bohužel dostali do vínku, u některých hraje roli hormonální nerovnováha, neustále sahání si do vlasů, časté kartáčování, ale i nekvalitní životní styl. Právě vlasy jsou totiž odrazem naší celkové psychické, ale i fyzické kondice. Průzkumy ukazují, že mastné vlasy trápí zhruba 30 % obyvatel. Daleko větší problémem je poté vypadávání vlasů. Na vše ale existuje lék. Abychom však věděli, jaký lék použít, musíme dokázat určit příčinu.
Víte-li například, že vaším problémem je neustálé upravování vlasů rukama či nekvalitně složený jídelníček, nejprve se pokuste tyto překážky v cestě za oslnivou hřívou eliminovat. Na mastnou vlasovou pokožku je přesto třeba nahlížet jako na komplexní problém, který souvisí nejen s vnitřkem, ale též s péčí, kterou vlasům dopřáváte. O mastných vlasech bylo ze zoufalství napsáno již mnoho. Zdaleka ani polovina však nemá s fakty nic společného.
Dodržujte následující pravidla
Vyhněte se jakémukoli dráždění pokožky hlavy. Trápí-li vás mastné vlasy, jakékoli přehnané kartáčování, drbání či masírování nepřichází v úvahu. Minimalizujte taktéž časté nošení pokrývek hlavy, které vlasovou pokožku akorát zapařují a celý proces se tak urychluje. Vlasy si umývejte spíše chladnější vodou a při vymývání šamponu buďte pečliví. I ten nejšetrnější přípravek na vlasy totiž může udělat pořádnou paseku, necháte-li ho na vlasech déle, než je zamýšleno. S tím souvisí i aplikace regeneračních přípravků. Je přirozené, že si vlasy myjete častěji, než ostatní. Právě proto je však nutné vlasům vrátit hydrataci a pečovat o jejich pružnost a lesk. Regenerační přípravky a různé balzámy a kondicionéry však nikdy nenanášejte ke kořínku vlasů. Balzámu stačí vždy trochu a aplikujte jej do konečků vlasů, masky jakbysmet. Přestože je fakt, že tyto přípravky jsou šetrné, pokožku hlavy by mohly zbytečně dráždit.
Používejte kvalitní kosmetiku
Vlasovou kosmetiku vybírejte s nebývalou péčí. Velice rozšířenou radou i mezi profesionály je na mastné vlasy používat obyčejný kopřivový šampon. Přestože jeho krátkodobé používání může na mastné vlasy působit blahodárně, vždy je potřeba ho po krátké době vyměnit a vrátit se k profesionálním a kvalitním přípravkům na vlasy. „Vlasovou kosmetiku bychom měli používat takovou, která vlasy a vlasovou pokožku jemně čistí, nezatěžuje a dodává vlasům cenné proteiny. Zákaznicím doporučuji vlasovou kosmetiku Nouvelle, konkrétně řadu Kapillixine. V jejich nabídce najdete například šampon pro každodenní použití, který regeneruje vlasovou pokožku a zároveň má hydratační účinky,“ říká vlasová expertka Renata Gacková. „Vždy je však nutné reagovat na naše vlastní potřeby. Může se stát, že někomu začne určitá vlasová kosmetika nevyhovovat. V takovém případě je dobré se poradit s kadeřnicí, která by měla vědět nejlépe, co na který typ vlasů pomáhá nejlépe,“ dodává Gacková.
Foto: Nouvelle