Venku sychravo, sluneční paprsky střídá déšť a silný vítr… období nachlazení a chřipek je tu! Pokud máte dost všelijakých prášků a ne příliš chutných čajů, můžete vyzkoušet něco jiného… například reflexní terapii. Na českém trhu jsou nyní k dostání terapeutické ponožky zvané Sick-sock.
Chytré ponožky Sick-sock vás naučí, které body na noze si máte mačkat, abyste neměli potíže se zdravím. Vycházejí z reflexní terapie a jsou zaměřeny vždy na nějaký okruh potíží. Naše první ponožky, které už jsou na světě, se jmenují „Chřipka“ a jsou na nich vyznačeny reflexní body, které pomohou proti angíně, chřipce, kašli a rýmě.
Na ponožkách jsou reflexní body a jsou popsané informacemi tak, aby je uživatel mohl snadno přečíst a mohl podle nich snadno body najít a mačkat. Text na levé i na pravé ponožce je rozdílný. Na levé je název reflexní plošky a kde je umístěna a na pravé jak dlouho se bod může mačkat. Bod a text je vždy ve stejné barvě. Ponožky se vyrábí ve třech velikostech, takže je mohou použít děti, ženy i muži.
Za celým projektem Sick-sock stojí Šárka Zemanová, která je velkou milovnicí a propagátorkou reflexní terapie, jejíž pomocí se snaží lidi učit, aby se starali o své zdraví jinak než prostřednictvím chemických léků, a to včetně antibiotik. Cítí, že je na čase všeobecně začít dělat věci jinak – neplýtvat zdroji, nezahlcovat se odpady, zplodinami ani jedy. Chřipky, angíny, bolesti uší, alergie či jiné nemoci ji v minulosti také občas potrápily, ale od té doby, co dělá reflexní terapii, nepotřebuje chemické pilulky, protože si mačká body na nohách.
Jak fungují ponožky Sick Sock?
Ponožky fungují jako pomůcka, která má něco naučit. Konkrétně má naučit, kde jsou body na reflexní terapii (RT) umístěny, jak je mám mačkat a kolikrát. Tyto ponožky za vás mačkat body nebudou. Ono to totiž ani nejde. Ne všechny body můžeme mačkat neomezeně. Taky je důležité umět body zpaměti, když zrovna nemám ponožky po ruce – třeba na dovolené. To je potom k nezaplacení. To mám ze své zkušenosti.
Jak se body mačkají?
Nejlépe palcem kolmo na bod. Pak postupujte do okolí bodu, ale neoddalujte palec od pokožky. Zase plynule přitlačte a o kousíček se posuňte jinam. V přítlaku vydržte 1-2 vteřiny, uvolněte a zase přitlačte. Pokud bude masáž hodně bolestivá, chvilku bod hlaďte a pak znova přitlačte. Pokud máte dlouhé nehty, tak zkuste třeba kolíček. Já používám zakulacenou špičku od dřevěné vařečky nebo tužky.
Dá se reflexní terapie aplikovat i na děti? Jak?
Ano, děti skvěle spolupracují a reagují. Jen bych používala jemnější mačkání nebo masáž, abych je neodradila některými bolestivými hmaty. Děti jsou také velmi učenlivé a šikovné a nedělá jim problém si svoje nožky mačkat. Já jsem nohy mačkala i svým dcerám, takže to mám ze své zkušenosti. Děti většinou onemocní pár dní před zaplacenou dovolenou na hory atp. Když tedy taková situace nastala, tak jsem ihned začala mačkat a za 2 – 3 dny byl klid a mohlo se jet lyžovat.
Má reflexní terapie nějaké nevýhody?
Když se špatně mačká, tak to nemá účinek a plno lidí další postupy odradí. Reflexní terapie také není pro každého… Není například pro lidi, kteří berou léky na potlačení imunity (ti, kteří mají třeba transplantovaný orgán). A ještě bych nemačkala pohlavní orgány u těhulek. Někdy mohou mačkané body na noze hodně bolet a to může někoho odradit a raději sáhne po pilulce. Tam doporučuji ubrat na síle a vytrvat. To je asi vše.
Jaké máte vzdělání a praxi ohledně léčby lidí?
Mám reflexologické kurzy, samostudium a praxi na sobě a svých blízkých. Nemám lékařské vzdělání a to je možná dobře, protože chci lidi povzbudit, že se nemusejí obávat zkusit reflexní terapii sami na sobě. Ještě bych podotkla, že já lidi neléčím.
Jaké máte přání do budoucna?
Chci, aby si lidi uměli pomoct od běžných chorob a neuchylovali se k chemii. Cítím, že nyní je doba, kdy lidé sahají po alternativách. Chci/přeji si vidět, jak lidé při cestě do práce v autobuse mačkají svoje ruce a ne telefony, jak maminky naučí svoje děti mačkat si nožičky a ony pak budou zdravé a veselé.
Aktuálně Šárka Zemanová vybírá peníze na nové ponožky s pracovním názvem „Ženy, páteř a ledviny“. Podpořit ji můžete na portálu Hithit.cz. Více informací o prijektu najdete na www.sick-sock.cz nebo na Facebooku.
Soutěž o „léčivé ponožky“ Sick Sock – Chřipka již brzy na našem webu ŽenyDívky.cz!
Foto: pixabay.com/andreas160578; archiv Sick Sock
To je velmi zajímavý tip na dárek k Vánocům :-). Reflexní terapie je super. Já si každé ráno promačkávám chodidla. A mimo to je také úžasná enzymoterapie a wobenzym. Ráno se také snažím cvičit alepoň 5 Tibeťanů a Pozdrav slunci. Jóga je dle mého názoru také skvělým pomocníkem v posilování imunity.
Comments are closed.