Plastové, dřevěné, ploché, kulaté, hranaté…. K pročesávání a úpravě vlasů lze používat mnoho praktických pomocníků v podobě hřebenů a kartáčů. V nich se ale brzy začnou shromažďovat vypadané vlasy, a také zbytky stylingových přípravků. Nejenže to není hezké na pohled, ale je to také nehygienické. Jak správně pečovat o hřebeny a kartáče se dozvíte v našem článku.

Zejména lidé s dlouhými vlasy to moc dobře znají. Kartáče obalené chuchvalci vlasů a zaschlým lakem nebo gelem na vlasy, opravdu nejsou nic pěkného na pohled. Navíc je třeba si uvědomit, že nejen zbytky hřívy a stylingových prostředků ulpívají na těchto pomocnících. Při česání se uvolňují šupinky vlasové pokožky, maz a nečistoty, které se na štětinkách kartáčů či v zubech hřebenů usazují. Pokud nejsou odstraněny, uvolňují se během dalšího česání zpět do vlasů, mohou podráždit pokožku a vlasy se budou následně rychleji mastit.

Jak často provádět očistu kartáčů a hřebenů?

Že se pravidelná péče o vlasové pomocníky vyplatí, je už nyní jasné, ale jak často ji provádět? Záleží na tom, zda jejich majitel používá stylingové prostředky či nikoliv. Kdo si vlasy lakuje a geluje, ten by měl k očistě kartáčů a hřebenů přistupovat častěji, tedy alespoň jednou za čtrnáct dní. Pro všechny ostatní platí čištění jednou za měsíc.

Návod jak na to:

Plastové hřebeny a kartáče

Tento typ pomocníků se čistí celkem snadno. Nejprve je třeba odstranit zbytky vlasů. Pak zašpuntovat umyvadlo nebo použít větší mísu, napustit ji vlažnou vodou, přidat trochu šamponu nebo lžičku jedlé sody a hřebeny a kartáče na 20 minut ponořit do tekutiny. Když je špína zažraná nebo jsou zuby obalené lepivou hmotou, která vznikne ze zbytků stylingových přípravků, lze si při čištění pomoci ještě houbičkou nebo starým kartáčkem na zuby.  

„Vykoupané“ hřebeny a kartáče uložíme na čistou utěrku nebo ručník, štětinami směrem dolů a necháme při pokojové teplotě vyschnout. K urychlení schnutí se nedoporučuje používat horký vzduch ani kartáče pokládat na topení. Zbytky laku, které mohou být stále přítomné, by je mohly opět zalepit.

Kartáče ze dřeva

Pomocníci pro česání z přírodních materiálů jsou k vlasům šetrnější a doporučují se zejména pro ty, kdo se pyšní dlouhou hřívou.

I u jejich čištění je postup podobný jako u plastových kolegů, jen je třeba dbát na to, aby byl roztok pro očistu pH neutrální. V opačném případě by hrozilo poškození přírodních materiálů, z nichž jsou vyrobeny.

Do lázně proto nalijeme vlažnou vodu, přidáme jemný dětský šampon nebo jedlou sodu a kartáč do tekutiny na pár minut položíme – ideálně tak na pět. Poté postupujeme stejně jako v předchozím případě. Dřevěné rukojeti lze navíc ošetřit i kapkou kvalitního oleje.

Pro dokonalou hygienickou čistotu lze oba typy hřebenů a kartáčů navíc postříkat z dostatečné vzdálenosti dezinfekčním přípravkem, který zničí bakterie a další nežádoucí látky.

Jak správně pečovat o hřebeny a kartáče už nyní víme, ale co vlasy? Tipy jak se o ně starat se dozvíte v tomto článku.

 

Foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno