Stárnutí je přirozený proces a na to, kdy se první vrásky objeví, má vliv více faktorů. Jakmile se tak stane, není třeba panikařit, ale zaměřit se na kosmetické produkty, které pomáhají problémy eliminovat. A nejen to, důležitá je i životospráva.

Co znamená stárnutí pleti?

Během tohoto procesu, který je naprosto přirozený, dochází k ochabování pleti, kontur obličeje, prohlubování vrásek. Kůže ztrácí věkem i působením dalších faktorů přirozenou pružnost, protože v ní ubývají kolagenní a elastická vlákna. Díky klesajícímu množství mezibuněčné hmoty, kterou tvoří především kyselina hyaluronová, je pleť sušší, citlivější a ztrácí na objemu. Rozšiřují se póry, textura kůže hrubne, objevují se nerovnosti i pigmentace.

Faktory ovlivňující stárnutí pleti:

  • Velkou roli hraje genetika. V tomto bodě příliš nezmůžeme, ale přesto lze proces stárnutí vhodnou péčí zpomalit.
  • Výživa – jídelníček založený na dostatečném příjmu bílkovin a vitamínů je zásadní pro celkový zdravotní stav těla. Ten se následně odráží i na vzhledu pleti. Zapomínat se nesmí ani na pitný režim. Tekutiny napomáhají odplavovat z organismu nečistoty a kůži hydratují. Vyhnout bychom se měli slazeným nápojům a raději sáhnout po obyčejné vodě, bylinkových čajích, či nápojům bez kofeinu. Do pitného režimu je vhodné zařadit čas od času i minerální vody. Kolik tekutin denně vypít? Vzorec je snadný. Na 10 kilogramů váhy počítejte 300 ml nápoje.
  • Na stav pleti působí i vlivy prostředí. Zejména UV záření může za vnik pigmentových skvrn, ale i závažných onemocnění. Je proto důležité používat přípravky s dostatečně vysokým UV filtrem, už při prvním jarních paprscích.
  • I mechanické vlivy mohou vzhled pleti negativně ovlivnit. Změny teplot, vítr, pozice při spánku… i ty hrají roli.

Co můžeme dělat?

Nejúčinnější je prevence. Ta zahrnuje používání přípravků s UV faktory, kosmetických produktů odpovídajících věku, pravidelné čištění pleti ráno a večer (zejména dospívající dívky by neměly zapomínat…), dostatečnou hydrataci a příjem vitamínů. V případě vzniku kožních problémů v podobě ekzémů, akné nebo rosacey, je třeba začít včas s léčbou.

První vrásky se mohou objevit už po dvacátém roce života. Děje se tak zejména u osob s výraznější mimikou. Běžně však začínají být viditelné až po třicítce. V tu dobu nastává čas vybrat vhodnou kosmetiku.

První vrásky

Mezi dvacátým a třicátým rokem věku si vystačíme s podpůrnými přípravky, které mají hydratační účinky a redukují první jemné vrásky. Sáhnout můžete i po výrobcích s obsahem koenzymu Q10. Ten je v pokožce přirozeně obsažen, zvyšuje obranyschopnost kožních buněk proti působení volných radikálů, a tím i tvorbě vrásek.

Věk 30 – 50 let

V tomto věku už není radno výskyt vrásek podceňovat. Kolem čtyřicítky dochází k jejich prohlubování a pleť pomalu ochabuje. Zde přicházejí na řadu tzv. anti-aging produkty, díky nimž se proces stárnutí zpomalí. A samozřejmě i zde platí nutnost dostatečné hydratace pokožky.

 

Věk 60+

Ženy v tomto věku se potýkají zejména se ztrátou pružnosti pleti, prohlubováním vrásek a ochabováním kontur. Ty mají souvislost také s hormonálními změnami v důsledku menopauzy. Použití přípravků pro zralou pleť už by nyní mělo být  samozřejmostí.

Foto: Depositphotos.com, archiv firem