S poradkyní v oblasti psychosomatiky, Danou Burandovou, si nepovídám poprvé. Tentokrát jsme se zaměřily na téma porod a úloha muže. Měl by svou ženu podpořit přímo u porodu nebo se raději držet zpátky?

Narození dítěte je mimořádná událost pro celou rodinu, na tom se určitě všichni shodneme. Ale je ideální, aby tatínek prožil celý porod současně s maminkou?

Každá doba nese s sebou určitý přístup k dané věci. Zažila jsem dobu, kdy porod byl výhradně ženskou záležitostí a kdy tatínky do porodnice vůbec nepustili – jejich děti se jim ukazovali na dálku a přes sklo. S tím rozhodně nesouhlasím! Bylo to frustrující pro oba partnery a emoce, které s narozením dítěte přicházejí, nebylo možno si dostatečně vychutnat a užít.

V dnešní době chodí muži se svojí ženou k porodu, aby prožili společně tento vzácný okamžik. Možná se nějaký tatínek na tuto chvíli těší a prožívá chvíle znovuzrození a počátek nového života v euforii radosti, ale mnoho mužů má z této situace obavy, strach a dokonce stres.

Když ji miluješ, musíš být u porodu! Opravdu?

Pokud miluje svoji partnerku, snaží se ji podpořit svou přítomností, ale mnohokrát jsem však slyšela z úst můžu větu : „Kde jsou ty krásné chvíle, kdy tatínkové protrpěli porod v hospodě ?!” Ano, určitě souhlasím, že je správné “být u toho“, ale také je potřeba podívat se na věc z více úhlů pohledu. Znám dost případů ze své praxe, kdy muž, který byl přítomen u porodu svého dítěte, nedokázal sexuální žít se svojí partnerkou, ačkoli jí mentálně miloval. Stává se to především, pokud nastanou komplikace a žena nebo dítě jsou v ohrožení života. Jeden klient byl přítomen u císařského řezu a v průběhu porodu stál u hlavy své partnerky, za plentou probíhal operační zákrok. Ovšem náhle nastaly komplikace a ženu bylo třeba oživovat; plenta šla stranou a muž viděl tento zákrok z první ruky. Již nikdy nedokázal se svojí ženou intimně žít, pokud by při sexu byla nahá. Nemohl vidět její břicho, poněvadž se mu vizualizovala představa na danou situaci při porodu a ženu vnímal jako pacientku na operačním sále. Proto si myslím, že opět zlatá střední cesta je ideální.

Nechte věci plynout přirozeně…

Ať je tatínek u své partnerky před porodem, ať s ní prožívá předporodní bolesti, ať ji drží za ruku, otírá čelo a plánují příchod miminka. Při konkrétním porodu bychom měli jít v souladu s přírodou, a to tak, že se jedná o čistě ženskou záležitost, kde má být ženská energie znovuzrození a síla ženského kruhu. A tatínek… ten přijde zpět ke své  “bohyni “, políbí ji za její neskutečný výkon a přijme dar, který umí dát jen žena svému milovanému muži. Oba si potom mohou užívat radosti a nádherné chvíle s novým členem rodiny, vychutnávají si naplno emoce lásky a vděčnosti. Tím se zachovává vizualizace ženy – krásné,milé, statečné, která má svůdné tělo a intimní chvíle jsou příjemným kouzelným okamžikem. Samozřejmě plně respektuji svobodnou volbu každého partnerského páru, který přivádí nový život na tuto planetu.

Pokud máte nějaký dotaz, který by vás z psychosomatického hlediska zajímal, neváhejte nám napsat!

Dana Burandová

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno