Skoro každou třetí ženu a čtvrtého muže trápí křečové žíly. Jsou jedním z nejčastějších onemocnění týkajících se krevního oběhu a cév. Proč křečové žíly vznikají, a jak se dají léčit. Můžeme nevzhledným a bolestivým hrbolkům, které nejsou jen kosmetický problém, předcházet?
Příčiny vzniku křečových žil
Křečové žíly velmi úzce souvisejí se životním stylem, kdy v našem životě převládá buď dlouhodobé stání anebo sezení. Prevence a léčba křečových žil by vždy měla být vědomě kompenzována chůzí, sportem, vhodnými masážemi či balneoterapií. Specialisté tvrdí, že za vznikem křečových žil je především nesprávné zatěžování nohou, kdy dochází ke zpomalení toku krve. Nejčastěji bývají postiženy povrchové žíly dolních končetin a žilní chlopně, které umožňují krvi, aby tekla směrem k srdci. Až z osmdesáti procent bývá žilní stěna oslabena vrozeně.
Při povrchových křečových žilách vám mohou pomoci lymfatické masáže, které eliminují přebytek lymfy, rozproudí krevní oběh a tím se vám uleví. Pozor, pokud varixy zasáhly hluboký žilní systém, lymfatické masáže se nedoporučují, protože hrozí riziko trombózy a embolie.
Jaká strava podporuje správnou funkci žil
Jíst by se měla vyvážená strava bohatá na vitamin C, E a P, na rutin, česnek, hlavně zelenina, ovoce, semena, ořechy a lisované oleje. Jedná se o potraviny, které podporují tvorbu protizánětlivých látek v organismu. Doporučuje se pití zelených nebo bylinkových čajů a čisté nejlépe neperlivé vody. Nejlepším zdrojem vitamínu A, C, a E, které eliminují volné radikály a snižují nebezpečí zánětu, je například rakytník.
Pomůže častá relaxace s nohama ve zvýšené poloze. Nápomocna může být také aromaterapie. Volíme především éterické oleje povzbuzující lymfatický systém a posilující žilní stěny jako jsou Cypřiš, Jalovec, Levandule extra, Pelargonie, Citron nebo Cedr himálajský.
Lze předejít křečovým žilám?
Pokuste se nesedět celý den. Postavte se a protáhněte nohy. Udržujte si optimální váhu. Nenoste často vysoké podpatky a těsné oblečení. Samozřejmostí je nekouřit a nepít alkohol. Mějte pravidelný pohyb, stačí obyčejná chůze. Jezte dostatek zeleniny a ovoce, luštěniny, ořechy a celozrnné pečivo. Pravidelně si sprchujte lýtka střídavě teplou a studenou vodou. Dopřejte si masáž dolních končetin. Nedávejte si horkou koupel, protože by vám vaše cévy ještě více naběhly.
Osvědčené bylinkové recepty
Odvar proti varixům – smíchejte po jednom dílu bazalky, majoránky a máty peprné. 1 polévkovou lžíci spařte půl litrem vroucí vody. Necháte 5 minut luhovat a pak scedíte. Nedoporučuje se pít asi tři hodiny před spánkem.
Vhodný je i čaj z pohanky, kdy lžíci pohanky zalijete 3 dl vařící vody a 20 minut louhujete, pijete ho ráno.
Jablečný ocet je úžasný při léčbě křečových žil. Je to přírodní čistící přípravek pro naše tělo, také zlepšuje průtok krve a krevní oběh. Když krev začne proudit, přirozeně se snižují i otoky křečových žil.
Foto: pixabay/takazart/Clker-Free-Vector-Images
Zlatý metličky. Mě našli v čerstvejch dvaceti křečáky. Nechtěla jsem prášky, zkoušela kde co. Jenže pak mi to začalo celý bolet. Otoky. Děs. Mudra mi napsala nakonec prášky, zkoušela jsem několik, nakonec vyhrál Detralex. Bolesti ustoupily, celkově se to zlepšilo, ale mám prášky na furt. Mudra říkala, že jsem měla přijít dřív. Takže @Janka, fakt k doktorovi běž co nejdřív.
Mě trápí také, hlavně metličky, a to je mi teprve 23 🙁 Radši nechci vidět, jak to bude do budoucna. Nerada bych dopadla jako mamka, která má modré snad skoro celé nohy. Prevenci jako stravu a pohyb už jsem zahájila, ale zvažuju, že navštívím doktora, dokud je čas. Třeba pomůže nějaká drobná operace nebo prášky jako Detralex, ten by to snad taky mohl zastavit. Uvidíme.