Já sama mám s homeopatií velmi dobré zkušenosti, u sebe i u dětí. Ale názory se různí, někdo ji obhajuje, jiný haní. Oslovila jsem proto dětskou lékařku, MUDr. Helenu Bartůškovou, která už se dnes zabývá převážně homeopatií a poprosila jí, aby mi základní principy léčby vysvětlila.

Někdo homeopatií pohrdá, jiný si ji nemohou vynachválit. Mohla byste čtenářům vysvětlit, co to v základu homeopatie vůbec je?

Homeopatie je metoda založená na podrobné znalosti mnoha různých substancí a jejich působení v organismu. Pracuje na tzv. principu podobnosti, tedy léčení podobného podobným. To vlastně znamená, že vezmeme nějakou látku a mnohonásobně ji zředíme, takže v konečném produktu zůstane jen informace o původní látce, není tam přítomno již nic materiálního. A tato informace dokáže vyléčit právě ty projevy, které původní látka v neředěném stavu vyvolává. Proto je možné v homeopatii užívat třeba i mnohé prudké jedy, které ve zředěné homeopatické podobě patří k velice často používaným a účinným homeopatikům. Například arzén je v původní podobě nesmírně jedovatá látka, při otravě dochází ke zvracení, průjmu, poškození jater a ledvin. Ale ve zředěné, homeopatické podobě, dokáže právě tyto potíže léčit. Homeopatie nám umožňuje přistupovat k léčbě každého pacienta individuálně, proto na stejné onemocnění dostanou často různí lidé odlišná homeopatika.

MUDr. Helena Bartůsková
MUDr. Helena Bartůšková

Nedávno jsem četla, že homeopatika se dají využít i u psychických onemocnění, třeba jako antidepresiva. Máte s tím zkušenost?

Úspěšně používám homeopatika u depresivních poruch, u různých forem strachů a úzkostí, lehčích forem obsedantně kompulsivních poruch.

Je nutné při takové léčbě dělat něco speciálního, změnit stravování apod.?

Nutné to není, jen je vhodné nepřehánět to s konzumací máty.  Je také nutná změna náhledu na nemoc. Nestačí jen vycucat „kouzelnou kuličku“, která zázračně uzdravuje, bez toho, aby člověk změnil přístup k životu.

Já osobně si nemůžu homeopatika vynachválit především ve vztahu k dětem. Slyšela jsem, že kromě běžných nemocí je možné je užívat třeba na zmírnění žárlivost na sourozence, je to tak?

Ano, existuje dostatek homeopatik, které tyto problémy řeší. Třeba narození mladšího sourozence je pro mnoho dětí velkou zatěžkávací zkouškou, i když se na jednu stranu radují z nového přírůstku do rodiny, na stranu druhou je to stres. Uvádím tedy příklady homeopatik, kterými se dají podobné příčiny řešit. U každých homeopatik pak uvádím příklad dítěte, pro které jsou vhodné. Kdo by se rád dozvěděl více, může se podívat na mé webové stránky www.mudrbartuskova.cz.

Pulsatilla

Potřebují ji děti, které jsou celkově klidné, mírné, stydlivé, silně závislé na matce, kterou si kontrolují, mají potřebu získat veškerou lásku a pozornost pro sebe. Projevy žárlivosti bývají nenápadné, většinou miminku ubližují, když se nikdo nedívá. Často fňukají, čímž manipulují okolím.

  • Dvouleté Janě se narodila sestra, matka měla velké komplikace, kvůli kterým byla i s novorozencem 14 dnů v nemocnici. Janička napřed onemocněla (horečka, kašel), po návratu matky domů si vyžadovala její plnou pozornost, byla plačtivá a ukňouraná. Pomohlo několik dávek Pulsatilly.

Natrium muriaticum

Pro děti spíše uzavřené, klidné, často „malé dospělé“, po narození sourozence se stahují ještě více do sebe, přestávají komunikovat, nesnáší útěchu, která je spíše rozzlobí. Mají tendence k somatizaci – začnou se počůrávat, pokakávat, objevují se bolesti břicha, někdy i astmatické potíže.

  • Sedmiletá Sofie byla vždy uzavřenější, pečlivá, narození brášky sice uvítala, ale záhy začala pokašlávat, kašel se postupně zhoršoval až k záchvatům dušnosti, až nakonec alergolog stanovil diagnózu astmatu. Přes alergologickou léčbu se stav moc nelepšil, proto matka zvolila homeopatii. Nápadná souhra mezi začátkem potíží a narozením bratra vedla k nasazení Natria muriatica, při jeho užívání kašel postupně ustoupil, během několika měsíců byla vysazena klasická léčba, nadále je zdravá, Natrium bere příležitostně.

Acidum phosphoricum

Pro děti původně extrovertní, srdečné, přátelské, plné života. S příchodem sourozence začnou být pasivní, smutní, bez zájmu o cokoliv. Působí až skutečně depresivním dojmem. Příčinou bývá většinou nevyjádřená obava ze ztráty lásky, z osamění.

  • Dvouletý Petr byl vždy zvídavý, veselý, stále v pohybu. Po narození bratra začal být plačtivý, apatický, začal se bát cizích lidí, vyhledával samotu, schovával se do koutů, kde často plakal. Tento stav trval asi 6 týdnů, pak začal užívat Acidum phosphoricum, během 2 týdnů došlo k výraznému zlepšení, po dalším měsíci to byl zase starý známý extrovert.

Lachesis

Pro děti, které jsou neuvěřitelně upovídané, za každou cenu musí být ve všem nejlepší a první, neváhají kvůli tomu lhát a podvádět. Vzhledem k tomu, že nesnáší neúspěch a 2. místo, narození sourozence pro ně může být velká rána. Žárlivost se často projevuje záchvaty vzteku, vzdoru, snaží se matku jakýmkoliv způsobem ovládat. Zvláštní znamení těchto dětí je nesnášenlivost jakéhokoli sevření, zvláště kolem krku – nechtějí šály, roláky.

  • Tříletá Nela, „vymodlené dítě“, jako miminko nespokojená, věčně uplakaná, později hodně závislá na mamince, která byla sama úzkostná, vše podřídila dceři. Narození bratra byl pro ni asi šok, objevily se obrovské záchvaty vzteku, válení se po zemi, odmítá matku pustit ze svého dosahu, bráškovi neubližuje, ale pokud ho matka kojí, nenechá ji ani chvíli v klidu, neustále něco vyžaduje. Lachesis přineslo výrazné zlepšení, vztek vymizel. Matka nadále podává dle potřeby při ev. zhoršení.

Aurum metallicum

Děti „zlatíčka“, jak vyjadřuje i latinský název léku. Jsou chytré, pečlivé, úspěšné, pohodové, mají velký smysl pro spravedlnost. Při psychickém zranění ale snadno upadají do smutku, který může ústit i do depresivních stavů (to ale až převážně u dospělých lidí typu Aurum), u dětí je nápadné kromě smutku stažení se do sebe, zamlklost. Mohou i somatizovat, typické jsou rýmy, zvětšená nosní mandle a časté záněty uší.

  • Dvouletý Matouš byl od narození „zlaté“ miminko, vzorně spal, málo plakal, brzy chodil i mluvil, vydržel se dlouho zabavit sám. Narození brášky nesl špatně, byl smutnější, plačtivější. Začaly vleklé páchnoucí rýmy, několikrát měl hnisavý zánět ucha a zevního zvukovodu. ORL lékař doporučoval odstranění nosní mandle, ale Aurum tomu zabránilo – vysoká nemocnost odešla stejně rychle jako začala a odnesla sebou i smutek.

Belladonna

Děti akční, často agresivní, velice chytré, snažící se ovládat okolí. Rády provokují, dělají zakázané věci a pozorují reakci okolí. Často ubližují, pošťuchují. Mohou mívat často angíny s vysokými horečkami. V souladu se svou povahou na „vetřelce v domácnosti“ otevřeně útočí, neskrývají se.

  • Dvouletá Lucie, které se narodila sestřička. Vždycky byla výraznou osobností, potřebovala pevnou ruku rodičů, pak byla milá a příjemná, ale slabší okolí měla tendenci ovládat. Sestře se pokoušela od narození ubližovat a vyzývavě přitom pozorovala rodiče. Podávání Belladonny jí pomohlo se vyrovnat se změněnou situací v rodině a chování k miminku se výrazně zlepšilo.

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno