Ne vždy splní tetování představy majitele. Kotva na bicepsu, jméno expřítele na prsou, obří motýl nad pozadím… Případů, kdy se malůvky na těle znelíbí, houfně přibývá. Ze Západu se do Čech pomalu tlačí milionový byznys – metody, které dokážou nežádoucí kérku odstranit. Beze stopy. Vyříznout kůži a sešít.

Bolestivě obrousit rotačním kartáčkem a pak se modlit, aby nevznikla možná infekce… Žádný výjev ze středověké mučírny, ale do nedávna praktikovaná cesta k odstranění tetování. Zájemců o „výmaz“ malůvek po těle není málo, podle statistik lituje rozhodnutí nechat se tetovat téměř každý druhý. Moderní technologie – naštěstí pro ty, kteří se rozhodli zbavit se inkoustu pod kůží – přinesly i šetrnější možnost, jak se tetování zbavit. Jde to laserovými paprsky.

Boom ze Západu

Zájem o moderní „zmizíkování“ tetováže rok od roku roste. Aby ne – tetování se stalo vyhledávanou módní záležitostí relativně nedávno. Stejně jako mnohé oblečení ale vychází po letech z módy. Díky pokroku ho lze „vyměnit“.

Boom z Velké Británie a Spojených států se pomalu přesouvá i do České republiky. Server Business Opportunities uvádí, že americké společnosti a salony odstraňující tetování dosáhnou v budoucím roce příjmů až 83,2 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun). Před dvanácti lety se přitom odhadovaná částka pohybovala pod dvaceti miliony dolarů, byla tedy čtyřikrát menší.

„Odstraňování tetování je větší byznys než jejich vytváření,“ hlásal list Huffington Post už před sedmi lety. „Tetování má na sobě více než čtyřicet milionů Američanů. Sedmnáct procent z nich přemýšlí nad tím, jak se ho zbavit,“ poznamenal v minulosti doktor John Keefe z uznávané losangeleské kliniky Dr. Tatoff.

Odstranění tetování laserem.

Nepromyšlené hříchy z mládí

I na mnoha pražských kožních klinikách pozorují nárůst zájmu o eliminaci tetování, zákazníky počítají po desítkách týdně. „Největší skupina lidí je ve věku dvacet až čtyřicet let, z šedesáti procent jde o ženy. Mnoho lidí ale netuší, že je dnes možné odstranit tetování bez jizvy, a raději se rozhodnou pro cover up čili přetetování. Ale to se nemusí vždy vydařit podle představ,“ připouští inženýrka Eliška Kolářová, školitelka laserového odstraňování tetování z Premier Clinic v Praze.

Důvody k vymazání inkoustové vzpomínky jsou různé. Často jde o nevydařené práce, o obrázky i nápisy, s nimiž se majitel už neztotožňuje… což při ponechání může vést i k vzniku depresí. Ta situace se nevyhnula ani herečce Melanii Griffith – už během rozvodu s Banderasem si dala ze srdce vytetovaného na pravém rameni „vyrvat“ jméno: Antonio. Srdce zůstalo prázdné, zřejmě čeká… Další skupina si tetování nechává odstranit ovšem kvůli povolání.

„Příslušníci armády ani policie už nesmějí být tetováni na viditelných místech. Toleruje se to pouze těm, kteří už v těchto složkách pracují, nově nastupující zaměstnanci si musejí viditelná tetování odstranit. Občas vystavujeme potvrzení, že už začali docházet na zákroky,“ prozrazuje sympatická pracovnice pražské kliniky. Problémy s obrázky na viditelných místech mají i letušky, recepční či obchodní zástupci.

Výjimečné případy, kdy mají lidé touhu o kérku přijít, nejsou ani ti, u nichž šlo o znak příslušnosti ke sporným skupinám. Na klinikách se tak často setkávají s přáním odstranit vězeňské či nacistické motivy.

Nechybějí ani výtvory, které mají co dočinění s bývalými partnery. A pak tetování, jichž lidé často litují hned po zhotovení. Šestnáctiletý chlapec si třeba nechal na obličej vytetovat netopýra. „Posléze nám psal, že po dohodě s maminkou došli k závěru, že by byl lepší nápad nechat si ho odstranit,“ vrací se k nedávnému zákazníkovi Eliška Kolářová.

Bizarní výtvory

O případech, kdy si dávají lidé odstranit tetování, vznikají v zahraničí dokonce i různé reality show. Vede televizní pořad Šokující proměny. Dostatek materiálu na obdobný pořad by už byl i v České republice, což potvrzuje zkušený tatér Jiří Novák z pražského salonu Tsunami Tattoo. „Lidé si vymýšlejí neuvěřitelné věci! Jeden chlapík si chtěl nechat vytetovat permoníka, který mu bude kladívkem kutat do zadku. Pak přišel frajer s tím, že chce implantovat myší uši na žalud penisu tak, aby byly citlivé. To bylo nejšílenější přání.“ Některá tetování sám jejich autor lidem výslovně rozmlouvá, přestože přání zákazníka se má obecně vyhovět.

Ukázka pořadu Šokující proměny.

„Bude-li chtít zvěčnit dámské přirození na čelo, můžu mu říci vlastní názor, ale pokud si za tím bude stát, vytetujeme mu jej. Máme ale hranice! Rozhodně neděláme nacistické symboly, s tím každého vyhodíme,“ říká Jiří Novák. Třetinu jeho zákazníků tvoří lidé, kteří chtějí předělat staré tetování. Vedou ta, co „letěla“ před deseti až patnácti lety – takzvané tribaly, geometrické ornamenty připomínající obrazce bojovníků starobylých kmenů. „V řadě případů jde i o klienty, kteří chtěli za málo peněz hodně muziky,“ nenápadně varuje před nezkušenými kolegy či pochybnými salony a před naivitou klientů. Co dál letí? Lidé si stále nechávají na kůži tetovat jména – většinou už ale nejde o jejich lásky, spíše o jména a data narození potomků.

Gumování je věda a něco stojí

Ceny za odstranění tetování se případ od případu liší. Záleží většinou na rozsahu obrázku, a tím i na počtu odhadovaných ošetření. V některých kožních klinikách, které se „gumováním kérky“ zabývají, se platí za čas, který lékař s pacientem při odstraňování stráví. Roli hraje i použitá technika. Zkušenému lékaři tedy potrvá zákrok kratší dobu, což může ovlivnit i ona kvalita vybavení.

„Na naší klinice se ceny pohybují nejčastěji od jednoho do čtyř tisíc za jedno ošetření. Nabízíme cenové zvýhodnění při předplacení více ošetření, ale i možnost splátek,“ naznačuje Eliška Kolářová s tím, že na této specializované klinice stačí u drtivé většiny případů čtyři až osm návštěv. Přesto je tuto investici dobré předem promyslet.

Některé salony nabízejí ceny nižší, ovšem pracují s nekvalitními čínskými přístroji bez certifikací. Ty většinou tetování nedokážou odstranit kompletně, případně až po řadě návštěv. U levnějších technik hrozí zjizvení pokožky – u kvalitních laserů je riziko jizvy jen půl procenta. Díky nové legislativě, zamezující odstraňování tetovaní lasery i mimo lékařská pracoviště, by mělo snad podobných případů jizev po tetování ubývat.

Text: Marek Táborský

Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Rolf W. Hapke / CHROMORANGE; ČTK/DPA/A3838 Jens Ressing

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno