Masky, v nichž vycházejí do ulic Benátčané, jsou propracovány do detailu. Zdobí je zlato, štras i cenné kameny… a přenášejí své majitele do sfér komedie dell arte. Okázalost masek doprovází úchvatné kostýmy z drahých látek a drobné artefakty. Všemu vládne lesk, pro chudobu a střídmost není na La Festa Veneziana místo!
Mimořádně krásně dámy na slavném italském karnevalu mlčí. Proč? Maska zvaná Moretta, ta jíž v minulosti užívaly hlavně – více či méně – tajemné příslušnice vyšší společnosti, nemá totiž otvor pro ústa. Podobně „opatřeny“ jsou i mnohé masky bílé, zlato-stříbrné… umožňující cizinkám skrýt neznalost italštiny i totožnost.
Masky dávají volnost, ale mají řád
Skrytí skutečné tváře maskou je výhoda a jistá svoboda… Maska dokáže z žebráka učinit boháče, z ošklivce krasavce, z běhny počestnou měštku i zakrýt nekalé úmysly. Kdo by hledal lapku či vraha za maskou vznešenosti? Tato – byť dočasná – přeměna stála v počátcích startu Benátského karnevalu. Jeho základy mají dva pilíře; jedním jsou starořímské oslavy boha Saturna (Saturnálie), kdy se slavilo nevázaně, neúřadovalo se a i otrok měl v ten čas práva a mohl se chovat jako svobodný; dokonce se často nechal obskakovat svým pánem! Druhý pilíř benátského reje činí starořecké dionýsie.
Benátská republika (Nejjasnější republika benátská) na těch dvou základních kamenech postavila svou veselici, při níž se bavili bohatí, střední vrstva i chudší… Onen časově omezený „uvolněný mrav“ (mohlo se v maskách chodit už od 26. prosince, a to do Popeleční středy) byl ovšem v ostrém protipólu běžného řádu tohoto republikového společenství. Dlužno dodat, že právě údobí, kdy Benátky „nosily“ masky, využívali zloději a vrazi, kteří se nepoznáni mohli v noci s větší lehkostí věnovat řemeslu. Zločin měl pré. Úřady Benátské republiky proto vydaly mnohá nařízení omezující zneužití masek a kostýmů. Ty výnosy však postupně ničily podstatu karnevalu, tkvící ve svobodě a rovnosti…
Zásadní zmínky o Benátském karnevalu pocházejí z druhé půle 13. století, kdy jej Senát posvětil coby státní svátek před půstem. Nicméně je známo, že se karneval s jistotou konal už dobrých sto let předem. Letošní má vyhrazen čas od 8. do 25. února a sestává z více částí, v žádné ale nechybí masky.
A propos, masky…
Nebylo ani v historii možné si ad hoc pořídit masku! Masky – tedy jejich vzezření – získaly záhy pravidla. Postupem dob se staly nejslavnějšími podoby: Moretta, Baúta, Colombina, Harlekýn, Morový doktor, Dáma, Jolly…
Masky a kostýmy tvoří nejvýraznější prvek karnevalu. Od začátku benátských rejů je výroba masek vzkvétající dědičný obor; specializovaní řemeslníci vyrábějí stále extravagantnější a sofistikované masky. Z čeho? Z kůže, porcelánu či skla. V domácích podmínkách vznikají nejčastěji ze směsi papíru a lepidla. Masky jsou propracovány do detailů, bohatě zdobeny zlatem, peřím, korálky…
Nejslavnější kostýmy
- Baúta: nejrozšířenější kostým pro muže; bílá maska pod černým kloboukem a černý plášť. Mimo karnevalový čas byl převlek používán k anonymitě během soudního řízení.
- Colombina (holubice): zlatem či stříbrem zdobená maska zakrývající jen horní polovinu obličeje; doména žen.
- Moretta: černá dáma; sametová maska nemá otvor pro ústa, má je jen naznačená, namalovaná… její nositelky nemohou mluvit.
- Dáma: klasická ženská maska bohatě vyšperkovaná, k ní patří nákladné zdobené šaty, patří k nejkrásnějším a nejelegantnějším karnevalovým maskám.
- Medico della Peste (morový doktor): masce dominuje dlouhý zobák a patří k ní černý plášť, bílé rukavice; připomíná symbol smrti. Původně měla chránit lékaře před morovou nákazou.
- Volto (larva): maska zakrývá celou tvář – zajišťuje plnou anonymitu. Představuje jednoduchý obličej a v minulosti patřila k těm nejzneužívanějším pro páchání různých zločinů.
- Arlecchino (harlekýn): původně dřevěná černá maska s plochým opičím nosem, později vyráběna z kůže. Harlekýn je v tradiční italské komedii partner Colombiny; ušlechtilý divoch či otrok.
- Pantalone: klasická maska italského divadla; smutný stařík s velikým nosem v podobě zobáku a s šikmýma očima.
- Zanni (hlupák): vysoké čelo, vyklenuté obočí a dlouhý nos, kožená maska zakrývá půlku obličeje.
- Jolly: veselejší maska; jasně zbarvené oblečení, límec a klobouk (či čepice) s rolničkami.
Komedie, to je divadlo…
V éře konce 17. a počátku 18. století se karneval ještě silněji blížil divadlu, proto se v rámci jeho konání uskutečňovala divadelní představení a… V benátských palácích se častěji a častěji pořádaly opulentní bály, kde měli účastníci stále dražší a výraznější masky. Věhlas karnevalu stoupal po Evropě!
Když ovšem roku 1797 obsadil Benátky Napoleon Bonaparte, slavný karneval zakázal. Údajně se obával výtržností a projevů nevole. Zbyly tak jen bály v benátských palácích a ples Ballo della Cavalchina v divadle La Fenice. Pevnou ruku Francouzů nahradila záhy moc Rakušanů, kteří karneval „odepsali“ stejně. Benátky ztichly, ale karneval zcela umlčen nebyl; během éry oněch zákazů se konal na ostrovech Murano a Burano (v Benátské provincii). Na plnou rehabilitaci čekala Benátská veselice do roku 1970, kdy se město rozhodlo tradici karnevalu obnovit. První novodobý rej se odehrál 1979. A sláva karnevalu v Benátkách opět stoupala. V posledních letech se na něj sjíždějí až 3 miliony návštěvníků. Ti s VIP pozvánkami, i bez.
Volně přístupný je velkolepý vodní průvod La Festa Veneziana sull´Acqua i Il Vo dell´Angelo (let anděla), kdy se za úžasného představení spustí z věže zvonice na náměstí sv. Marka anděl; nejhezčí dívka předchozího karnevalu, nebo Il volo dell´Aquila (let orla). V tomto případě se vznáší některá z hvězd italského showbyznysu či sportu… Bez vstupenek lze vidět i Svolo del Leon (vzlet lva)… Jaký je? Poslední den karnevalu v pět hodin odpoledne se z rukou dvanácti Marií – nejhezčích dívek karnevalu – vznese do vzduchu velká benátská vlajka, se lvem ve znaku. A stoupá! Jakmile se dotkne ochozu zvonice sv. Marka, karneval oficiálně končí. Pozor, ještě před koncem je korunována Marie – vyhlášena nejkrásnější maska – a koná se velký ples… Konečně programy nejsou nikomu skryty.
Program letošního ročníku benátského festivalu:
Karneval zahajuje vodní průvod – La Festa Veneziana sull´Acqua, který má dvě části. První na Rio di Cannaregio v sobotu 8. února v 19 hodin a ve 21:00. Hra světel a barev, alegorické lodě. (Poslední léta je kapacita diváků omezena na 10.000)
V neděli 9. února má Festa Veneziana jiný průběh; je delší, účastní se jí víc lodí bez světelných efektů, ale s řadou diváků. Začíná na Velkém kanále, u Punta della Dogana v 10:30. Vodní průvod pluje po Canal Grande přes Rialto k soše sv. Jana Nepomuckého, kde uhne na Rio di Cannaregio… Trasa vede k mostu Ponte dei Tre Archi, zde končí.
Il Vo dell´Angelo (let anděla) se koná 16. února; z 99 metrů vysoké zvonice sv. Marka se na Piazza San Marco spustí po laně nejhezčí dívka karnevalu v kostýmu Colombiny (pro rok 2020 osmnáctiletá Linda Pani). Tradice letu vznikla v půli 16. století, ale i díky tragédiím zaznamenala řadu změn.
Il volo dell´Aquila – tedy let orla – se uskuteční 23. února; odehrává se třetí karnevalovou neděli. Letos „startuje“ ve 12:00.
Lev zhasíná… Svolo del Leon, vzlet lva, v úterý 25. února je poslední větší akcí karnevalu. V 17:00 se z rukou dvanácti Marií vznese benátská vlajka se lvem. Jejím dotykem ochozu zvonice sv. Marka Benátský karneval oficiálně končí…
Více: http://cs.allexciting.com/venice-carnival a www.carnevale.venezia.it
Autor: Michaela Šmerglová, foto: Pixabay.com_www.carnevale.venezia.it, Instagram
,