Bohužel jen výjimečně mají ženy to štěstí, že si udrží štíhlou postavu bez toho, aniž by musely pohnout prstem. Důležité je překonat odpor k pohybu a najít takový, který vás, když už ne potěší, tak alespoň nebude otravovat.
Nevím, jak je tomu u jiných národů, ale Češi většinou velkými fanoušky pravidelného pohybu nejsou. I když zlepšení je patrné, ve své terapeutické praxi vidím, že pravidelný pohyb dělá radost málokomu. Myslím si ale, že hlavním problémem je to, že se ženy často nutí k pohybu, který je vlastně nebaví, nebo dokonce k němu mají odpor. Někde slyšely nebo si přečetly, že právě tenhle sport je dobrý na hubnutí, tak se do něj s vervou pustí. Pokud je ale “nechytne za srdce”, obvykle verva končí po měsíci. Je proto důležité najít sport, který se naučíte mít ráda a nebudete ho dělat jen kvůli spáleným kaloriím, nebo proto, že ho má ráda vaše kamarádka. A které pohybové aktivity by to mohly být?
Vyskákejte si super figuru
Možná jste ještě neslyšeli o malých trampolínách, na kterých si pod vedením trenérky můžete v některých studiích vyskákat super figuru. Lékaři se shodují, že poskakování v rytmu hudby zlepšuje koordinaci pohybu, snižuje cholesterol i krevní tlak a zlepšuje lymfatický systém. Trampolínky jsou určené ženám, které mají raději svižnější pohyb. Lekce začíná pořádným protažením těla a pak už se jdete zahřát… Samotné skákání trvá asi 40 minut a každá cvičitelka má svůj vlastní program, takže se nemusíte bát jednotvárnosti. Bát se nemusíte ani toho, že po vás někdo bude chtít vysoké skoky, spíš jde o to najít si vlastní rytmus a styl. Když nemůžete, což se na prvních lekcích určitě stane, prostě zvolníte. Na tento typ sportu nepotřebujete nic než opravdu kvalitní sportovní podprsenku, aby prsa nebolela, savé triko, legíny, ručník a láhev s vodou. Cvičení by se měli vyhnout lidé, kteří trpí na bolesti kyčlí, kloubů či páteře.
Jóga není žádná nuda
Sama mám k józe blízko, tak mě netěší, když některé klientky při vyslovení tohoto slova protáhnou obličej a utrousí: „nudáá, u jógy bych usnula.“ Nemyslím si, že je jóga pohybem pro každého, ale právě ženy, které si na trampolíny, běh nebo jiné rychlé a rytmické sporty netroufají, můžou v józe najít to nejlepší. Jen je důležité si na začátku dobře vybrat. Některé styly jsou spíše pomalejší, statičtější a jde především o správné provedení pozic a výdrž, jako třeba v hatha józe. Když ji budete cvičit pořádně a pravidelně, bude vaše postava krásně zpevněná. Jestli ale potřebujete plynulejší a rychlejší pohyb, zkuste třeba vinyasu nebo kundalini jógu. Ta první nabízí plynulý pohyb, při kterém se pěkně zapotíte, ta druhá zase energetický pohyb k probuzení energie, zakončený relaxací a meditací. Pokud se jógy bojíte, protože máte zdravotní problémy a nejste si jistí, jak byste jógové pozice vůbec zvládli, zkuste jógovou terapii, která je takovou fyzioterapií s pomocí jógy. Nebo iyengar jógu, kde uvolníte tělo s pomocí pomalého pohybu a pomůcek, které vás do asán dostanou. Ačkoli ji lidé s jógou zaměňují, Feldenkraisova metoda jógou není, ale vašemu tělu pomůže k uvolnění a větší flexibilitě.
Vyběhejte vztek
Pokud cítíte, že se ve vás hromadí horké emoce, často máte vztek (třeba na šéfa) a potřebujete se kromě pohybu tak nějak “vyventilovat”, určitě vyzkoušejte běh. Nemusíte běhat desítky kilometrů. Na začátku můžete kombinovat běh a rychlou chůzi a zvládnout tímhle způsobem dva – tři kilometry. Po čase, až si tělo na pohyb zvykne, tak se třeba dostanete na čtyři až pět kilometrů – a to bohatě stačí. Uvidíte, že vztek pomine a bude vám fyzicky skvěle. Chce to ale dobré boty a savé oblečení, které vás ochrání od chladu. Běhu se přece jen bojíte? Nevadí, stejně dobře zafungují bojové sporty, od sebeobrany až po thaibox. Většina studií dělá lekce pro začátečníky, kde si můžete vyzkoušet, jestli je tenhle pohyb vhodný zrovna pro vás.
Pravidelná chůze je zázrak
Jestli si z jakýchkoli důvodů sport netroufáte, ani tady není nic ztraceno. Vaším nejlepším přítelem se může stát “obyčejná” chůze. I ta dokáže tělo zpevnit a dostat do super kondice a nemusíte zrovna slézat velehory. U chůze je ale nutná pravidelnost. Stačí chodit půlhodinky denně, třeba z práce vystartovat po svých nebo večer vzít psa a na pořádnou procházku. Chce to především dobré boty. Když nevíte, jak na to, na internetu je dost návodů, jak chůzi udělat natolik efektivní, aby fungovala jako každý jiný sport. A když navíc alespoň jednou týdně vyrazíte do přírody, bude to “potrava” i pro vaši duši. Na čerstvém vzduchu chytnete druhý dech a odbouráte stres.
Foto: Profimedia