Vyjít si na schůzku s neznámou osobou, je většinou nervydrásající zkušenost. Situací, které se mohou zvrtnout, není málo a dokonce se může zdát, že rande na slepo je k nim jako stvořené. Výběr vhodného outfitu, dilema s volbou jídla v restauraci, trapné ticho… Co všechno se může při první schůzce přihodit a jak se na ni správně připravit?
Najít člověka, se kterým chceme sdílet život, není snadné a setkání s potencionálním adeptem na partnera může skrývat i jistá rizika. Poprvé se setkáte s osobou, kterou neznáte, pořádně nevíte jak vypadá a v podstatě o ní nic nevíte… Přinášíme vám několik tipů, jak se vyhnout nepříjemným situacím a na co je dobré se připravit.
- Nepřebíjejte nervozitu alkoholem!
Je pochopitelné, že setkání s neznámým člověkem může být stresující a nervy jsou napnuté k prasknutí. Skleničku na kuráž si dát můžete, ale zůstaňte raději jen u jedné, druhý den byste totiž mohli hodně litovat…
- Vytvořte si nouzový plán.
Před schůzkou si promyslete, jak dlouho by měla trvat. První setkání by se mělo odehrát během hodiny – jděte na krátkou procházku a pak třeba na capuccino do kavárny. Pokud se bude rande dobře vyvíjet, můžete změnit lokaci a časový rámec upravit. V opačném případě budete mít dostatek manévrovacího prostoru k ústupu…
- Zapamatujte si jeho jméno!
Dávejte pozor na to, abyste si uchovali v paměti jméno osoby, se kterou jste se právě sešli. Pokud máte za sebou již několik schůzek s různými osobami, mohou se jména dotyčných poplést. A upřímně, není nic trapnějšího, než někoho oslovit cizím jménem.
- Promyslete si témata, o kterých se budete bavit.
Navázat hovor s člověkem, kterého neznáte, není vůbec lehké. Existují však témata, která dokáží komunikaci rozproudit. Svůj protějšek si jemně „proklepněte“ a zkuste zjistit, jestli rád čte, chodí do kina nebo do divadla, jaké ho baví seriály, jaké má koníčky, zda sportuje… Na získané informace lze navázat tím, že se mu svěříte, které z věcí, které má rád/a, byste chtěli vyzkoušet a poodhalíte, co baví vás.
- Když nastane trapné ticho…
Chvíle, kdy se rozhovor zadrhne a nastane trapné ticho, se děsí asi všichni. A přitom to vůbec není tak zlé! Je přirozené, že se v konverzaci dostanete do bodu, kdy nastane pauza. Nepanikařte! Místo toho se zhluboka nadýchněte a v klidu si promyslete, jakou otázkou navážete. Například: „Cestuješ rád/a a kam?“, „Jakou hudbu rád/a posloucháš?“, „Co tě zaručeně rozesměje?“… Vyhněte se otázkám, které zahrnují politiku, náboženství, ale i intimní témata.
- Nepovedené rande – co s tím?
Rande na slepo sebou nese velké riziko, že se vám osoba, se kterou se setkáte, nebude líbit. Pokud je vám od začátku jasné, že jiskra nepřeskočila a dozajista se tak nestane, buďte upřímný/á a svému protějšku to řekněte. Nedělejte to však ihned po tom, co jste se setkali. Je dobré, dát druhému šanci, ale pak mu upřímně sdělit, co si myslíte. Důležité je, abyste v osobě, se kterou se již nechcete potkat, nevzbuzovali plané naděje. To by nebylo fér!
- Rande se vám líbí? Vysílejte jasné signály!
Vás protějšek je sympatický a vám se líbí? Zhluboka dýchejte a v klidu pokračujte v rozhovoru. Vyprávějte co máte rád/a, co vás baví, těší, ale také pokládejte otázky a snažte se o něm zjistit co nejvíce (jen pozor na dotěrné otázky, těm se vyhněte!). Ukážete tím, že je váš zájem opravdový. Na konci schůzky udělejte krok vpřed a navrhněte, že by bylo hezké vaše setkání zopakovat.
Foto: pixabay.com_Gracini Studios