Interiérový design, ač ve světě existuje již mnoho let, je v České republice ještě stále poměrně neprobádanou oblastí. Většina lidí při zařizování interiéru sice mlhavě ví, že lze této služby využít, přesto se to však mnohým zdají být vyhozené peníze. Je to ale opravdu tak? Nebo lze v důsledku díky interiérovým designérům dosáhnout časové i finanční úspory?

Zásadním problémem je fakt, že drtivá většina lidí považuje služby bytových a interiérových designérů za nadstandard, který si málokdo může dovolit. A přestože tato služba jako vše ostatní samozřejmě něco stojí, je třeba se na celou problematiku podívat z jiného úhlu pohledu. Díky interiérovému designérovi jednak nebudete muset trávit hodiny vybíráním jednotlivých kusů nábytku a doplňků a v mnoha případech lze opravdu hovořit i o finanční úspoře, a to zejména u designérů, kteří za sebou již mají nějaké projekty. Ti totiž mají k ruce celou řadu partnerských dodavatelů, čímž lze zejména u větších zakázek docílit úspory klidně i několika desítek tisíc korun.

Finance ovšem nejsou to jediné, co lidem často brání této služby využít. Mnozí z těch, kteří se pouští do rekonstrukce, má totiž poměrně mylnou představu, že zařizování interiéru bude zábavný počin, který nepotrvá déle než dva týdny. Ovšem představa a realita jsou dvě zcela odlišné věci a zařizování celého bytu či jiných prostor nelze srovnávat s vybíráním jednoho kusu nábytku, ke kterému stačila víkendová návštěva obchodu s nábytkem. Interiérový design totiž není jen o estetické stránce, ale jeho neméně důležitou součástí je i funkčnost budoucích prostor. U obytných prostor se to nejčastěji týká například kuchyně či koupelny, u kterých je nutné mít velmi jasnou představu již od začátku a kde se případné nedostatky zpětně odstraňují velmi obtížně.

V potaz je ovšem nutné brát i atypicky řešené prostory či byty, které mají velmi nešikovné dispozice. U těch je stěžejní vyřešit například úložné prostory, a to tak, aby byl nejen optimálně využit veškerý prostor, ale aby tím zároveň nebyl zohyzdněn i zbytek interiéru. Jak ale tedy najít interiérového designéra, kterému můžete věřit?

O práci takového designéra nejvíce vypovídá jednak jeho předešlá práce a samozřejmě i reference předchozích zákazníků. Ideální je tak najmout si designéra na doporučení někoho, jehož domácnost či komerční prostory se vám líbí. „Mé práci vždy předchází osobní schůzka s klientem, na které si ujasníme, co očekává a co by chtěl zrealizovat. Velmi důležité je pro mě pochopení toho, jak klient žije a co preferuje, abych zjistila, zda jsme na stejné vlně,“ říká o své práci interiérová designérka Anke Glut, která získala své pracovní zkušenosti v Belgii, nyní však již dlouhá léta působí v České republice.

A jaký styl můžete od Anke čekat? „Inspiruji se různými kulturami a zejména krásou přírody. Miluji koncepty s jasným názorem a přírodní materiály jako dřevo, beton a kov. Ráda si ale také hraju s barvami a snažím se vždy navrhnout takový koncept, který bude ušitý přímo na míru podle představ klienta,“ upřesňuje Anke Glut.
Anke zároveň vždy nejprve prezentuje své návrhy ve 3D realizaci a po jejich schválení se stará o kompletní realizaci. „Pomineme-li estetickou a funkční stránku prostor, které navrhuji, dá se opravdu hovořit o nemalé časové úspoře. Klient, který se rozhodne využít služby interiérového designu, je totiž prakticky bez starostí,“ uzavírá Anke Glut.

foto: Shutterstock/pixabay/ErikaWittlieb 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno