Přibližně každé čtyři roky si měsíc únor nadělí jeden den navíc. Tento extra příděl nastává v roce, kterému říkáme přestupný a váže se k němu i pár zajímavostí a tradic.
Podle gregoriánského kalendáře je 29. únor šedesátým dnem v roce a svátek slaví Horymír. Tento den je výjimečný, protože se v kalendáři objevuje přibližně jednou za čtyři roky. Důvod? Ryze praktický!
Země oběhne kolem Slunce jednou za 365 dní, 5 hodin, 48 minut a 45,4 sekund. Gregoriánský kalendář, z něhož vycházíme, má však pouze 365 dní. Pokud by se jednou za čas nepřidal k nejkratšímu měsíci den navíc, ztratili bychom každý rok téměř šest hodin. A následek? Za několik desetiletí by se Velikonoce slavily v zimě a Vánoce v létě. Přestupný rok tedy vznikl proto, aby se vyrovnaly rozdíly délky mezi kalendářním a tropickým rokem (tedy dobou oběhu Země kolem Slunce).
Jak spočítat přestupný rok?
Zjednodušeně řečeno je přestupný každý rok, který je dělitelný čtyřkou. Pokud však končí na dvě nuly, je nutné, aby byl dělitelný zároveň čtyřmi sty. Takže rok 2000 přestupný byl, ale například roky 1700, 1800 a 1900 si den navíc nepřipsaly.
Tradice z dávných dob
Přestupný rok praktikovali již ve starém Egyptě a přidávat jednou za čtyři roky den navíc napadlo také myslitele ve starém Římě. Podle juliánského kalendáře byl posledním měsícem roku právě únor, který byl nejkratší. Obohatit ho o jeden den navíc se proto nabízelo a tato tradice se ujala i u nás.
Kdo se narodil na přestupný rok
Slavit narozeniny jednou za čtyři roky má své výhody i nevýhody. Své o tom věděl například spisovatel, politik a spoluautor Manifestu České moderny Josef Svatopluk Machar. Letos oslaví narozeniny poslední únorový den alžírský písničkář Khaled, spisovatelka Kateřina Hejlová či zpívající lékař a finalista druhé řady SuperStar Ali Amiri.
Ženy hrají prim
K přestupnému roku se váže i několik tradic z dob nedávných. Asi nejznámější z nich je ta z anglosaských zemí, kdy mohou ženy 29. února požádat muže o ruku. Zavedení tohoto zvyku je připisováno různým historickým postavám, například svaté Brigitě, která si stěžovala svatému Patrikovi, jak to mají ženy s žádostí o ruku těžké, a že musejí často dlouho čekat na to, než se muž vysloví. Ochotný Patrik tak dal ženám den k dobru, kdy se zavedená tradice směla otočit.
Také o Velikonocích může být letos pro zástupkyně něžného pohlaví leccos naruby. Proč? Na přestupný rok je jim totiž dovolenou popadnout pomlázku a muže pořádně vyšlehat.
Foto: Depositphotos