Pro mnoho lidí je Amadeus jedním z nejlepších filmů režiséra Miloše Formana. Tento snímek vyprávějící o souboji dvou skladatelů – Mozarta a Salieriho, získal od filmové poroty jedenáct nominací na Oscara, z toho osm jich proměnil. Sošky byly předány přesně před třiceti pěti lety, 25. března 1985.
Na jedné straně vulgární, šílený Mozart (Tom Hulce) a na druhé disciplinovaný, úzkoprsý Salieri (F. Murray Abraham)– to jsou ústřední postavy Formanova filmu.
V roce 1781 působí Salieri jako dvorní skladatel císaře Josefa II., na jeho místě ho ale brzy vystřídá rozpustilý mladík Mozart. Italského umělce sžírá žárlivost natolik, že se všemožnými způsoby snaží Amadea zničit. Nejde však o příběh založený na realitě, Salieri byl uznávaný skladatel, který neměl zapotřebí spřádat intriky.
Scénář k filmu napsal anglický dramatik Peter Shaffer, podle své původní divadelní hry. Ačkoliv byl režisér režimem nenáviděný, podařilo se mu velkou část filmu natočit v tehdejším Československu. Pomohly mu k tomu peníze, které byly pro režim finanční injekcí.
Celosvětovou premiéru měl Amadeus 6. září roku 1984 ve Westwoodu.
Udělené ceny Oscar:
Nominace na Oscara:
|
Věděli jste, že …
- V roce 2019 byl film zařazen do Národního filmového registru Knihovny Kongresu.
- O roli Mozarta se kromě Mela Gibsona ucházeli i Mick Jagger, Sam Waterston, Tim Curry či Kenneth Branagh.
- Role Amadea byla nabídnuta také Marku Hamillovi. Tou dobou byl však spojovaný s hlavní postavou ze Star Wars (1977) a roli odmítl s tím, že nechce, aby byl v tomto filmu Luke Skywalker.
- Po premiéře Amadea vzrostl v USA prodej gramofonových desek s Mozartovou hudbou o 30% a doslova se rozhořela „mozartománie“.
- Scény opery „Don Giovanni“, byly natočeny v pražském Stavovském divadle, což bylo symbolické. Tato opera zde totiž měla 29. října 1787 za přítomnosti Mozarta premiéru.
- Hlavní kostymér Theodor Pištěk ml. odjel nakoupit drahé látky do Londýna a kostýmy poté nechal ušít v Itálii.
- Herec Tom Hulce cvičil denně čtyři hodiny na piano, aby jeho hraní působilo ve filmu věrohodně. Kromě hodin piana se musel představitel Mozarta také naučit slavný skladatelův smích. Ten byl vytvořen na základě popisu v dopisech a odkazech o slavném umělci.
- Většina interiérů jsou skutečná místa v Praze. Postaveny musely být jen čtyři lokace, a to blázinec, Mozartův byt, schodiště a část divadla.
Foto: youtube.com/Pannonia Entertainment CZ