Poprvé byla žvýkačka světu představena v roce 1911 ve Spojených státech amerických, ale její historie sahá mnohem dál. Archeologické nálezy dokazují, že žvýkali již Mayové, Aztékové i antičtí Řekové. V jejich případě však šlo o různé druhy pryskyřice. U nás je žvýkání velmi populární, ale nikdy bychom neměli zapomínat na to, že nic se nemá přehánět…
O žvýkačkách se říká, že nastartují mozek, hubne se po nich, zalepí žaludek… Vzali jsme si pod lupu deset tvrzení o žvýkačkách. Co je pravda a co ne?
- Super prostředek pro chytré hlavičky
Pravda. Ti co žvýkají, sice nejsou chytřejší, ale neustálý pohyb úst zvyšuje srdeční pulz. Do mozku se díky tomu pumpuje více krve a kyslíku, a tím se samozřejmě zvyšuje koncentrace a výkon. To dokazují studie, ve kterých vědci zkoumali soustředění lidí – těch co žvýkají a co ne. Během třiceti minut měli za úkol vyřešit číselné řady. Kvóta úspěšnosti u těch co žvýkali, zůstala až do konce stabilní, u druhé skupiny se časem snižovala.
- Žvýkáním proti vzniku zubního kazu
Pravda. S malým omezením: pro zdravé zuby musí být žvýkačka samozřejmě bez cukru! Žvýkání po každém jídle zvyšuje produkci slin, díky nimž se smývají bakterie a kyseliny, které narušují zubní sklovinu. Kromě toho se na zubech zároveň snižuje usazování minerálních látek jako je kalcium.
- Polknutím žvýkačky dojde k zalepení žaludku
Není pravda. I když to s námi naše babičky myslí dobře, tak v tomto případě pravdu nemají: Velkou část žvýkačky tvoří nestravitelné látky, které zhrudkovatí a jakmile se dostanou do žaludku, následně proklouznou střevy a vyloučí se.
- Žvýkání zeštíhluje
Pravda. Krátce řečeno: kdo žvýká, ten nehřeší. Ale to není vše co žvýkačky (bez cukru!) dělají pro štíhlou postavu. Brzdí návaly vlčího hladu a krotí apetit. Při žvýkání jsou do mozku vysílány pozitivní signály, že je tělo nasycené. Pravidelným žvýkáním se spálí 60 až 70 kalorií denně. Kromě toho kyselé žvýkačky a žvýkačky s obsahem L-carnitinu podporují spalování tuků.
- Super pro svěží dech
Pravda. A tak není divu, že dvě třetiny dotázaných v jednom průzkumu uvedly, že se se žvýkačkou cítí jistěji a uvolněněji. Velkou porci osvěžení dodají zejména žvýkačky s obsahem máty a mentolu. Obsažené éterické oleje ničí bakterie, díky nimž vzniká zápach z úst. Kromě toho větší produkce slin vyplaví zbytky jídla ze štěrbin.
- Led je nejlepší řešení
Pravda. Díky chladu ztuhne lepivá žvýkací hmota – a po krátké chvilce se dá hrudka snadno odstranit. Pokud žvýkačka náhodou přistane ve vlasech, na koberci nebo oblečení: dejte na ni kostku ledu. Horní díly oblečení & Co. uložte na nějakou dobu do mrazáku. Problém vyřešen.
- Skvělé pro krásně bílé zoubky
Pravda. Ale ne každá žvýkačka má zároveň i bělící účinek. Většinou jde o speciální žvýkačky s mikrogranulemi, které bojují proti zažloutnutí zubů. Podle jedné srovnávací studie se díky dlouhodobému žvýkání (čtyřikrát denně) po osmi týdnech zuby vybělí o 30%.
- Pomoc proti stresu
Pravda. Trápení, časová tíseň, panika před prezentací? Tak si dejte do pusy žvýkačku – a bude vám dobře. Díky pohybu čelisti se snižuje vyplavování stresového hormonu kortizolu.
- Vyplivnutí nic nestojí…
Není pravda. Za vyplivnutí žvýkačky na ulici můžete dostat pěkně tučnou pokutu. Pozor! I v ostatních státech Unie jde o přestupek. Například v Německu můžete být lehčí o 250 – 1500 Kč. Ale to nic není ve srovnání s pokutou v Singapuru. Tam vás tato „sranda“ může stát až 15 000 Kč!
- … protože žvýkačky jsou rozložitelné
Není pravda. I tento fakt je důvodem tak drastických pokut (viz. bod 9)! Evropská města ročně utratí stovky milionů Euro (!) za vyčištění silnic od nalepených žvýkaček. Základ žvýkaček totiž není z odbouratelných polymerů. Například ve Frankfurtu napočítali úklidové čety na ploše 180 m2 560 žvýkaček. Takže, žvýkačku vždy pěkně zabalit a šup s ní do koše!
Autor: Alena Babuková
Foto: depositphotos.com/Aaron_Amat