Ahoj, Žaneto. Jsem trochu vyšší, ale myslím, že mám docela pěknou a souměrnou postavu. Občas se trápím, protože na ideální míry modelek 90-60-90 nikdy nedosáhnu. Kdo ta vražedná čísla vymyslel? Organizátoři soutěží krásy? Držela jsem diety, ale v pase 60 asi nikdy mít nebudu. Co s tím? Jana P., Hlučín.
Ahoj, Janičko. Podle tvého dotazu soudím, že jsi chytrá holka a nad věcmi přemýšlíš. Zkus na ta čísla zapomenout. Ber je tak, že to jsou ideální hodnoty, které nás inspirují – jako v jiných lidských oborech. Většina lidí ráda běhá, ale nemusí uběhnout stovku pod 12 vteřin.
Ideální míry ženské krásy nezavedli organizátoři soutěží MISS – ani američtí, ani ti naši. Ideál ženské krásy tu je již od starověku, od antiky. A „na svědomí“ ho mají Řekové, kteří vyznávali kult krásy lidského těla. Vzpomeňme na detailně propracované sochy na athénské Akropoli nebo na památky Říma, který tento kult přejal. A jedna z nich, socha Venuše Milóské, ty míry měla.
V napoleonských dobách, konkrétně v roce 1820, byla na řeckém ostrově Mílós objevena socha římské bohyně Venuše (v řecké mythologii to byla bohyně lásky Afrodité). Při nálezu velkou roli sehrála náhoda, když si jeden místní farmář zajel na místo, kde stávalo antické divadlo, pro pár kamenných bloků. V ruinách objevil výklenek a v něm nádherně zachovalou sochu bohyně, která ještě měla obě ruce a v té jedné držela jablko s nápisem „Té nejkrásnější“. To je scéna z Paridova soudu.
Nález byl nahlášen a socha Venuše se časem dostala do pařížského Louvre, kde ji můžete spatřit i dnes. Bohužel cestou se ruka s jablkem odlomila a ztratila. To však neubírá na hodnotě tohoto nálezu.
Nicméně, Napoleon byl velkým obdivovatelem římské říše (sám chtěl podobnou vytvořit) a také inspirátorem následného uměleckého slohu v architektuře, kultuře i v módě, která je návratem k antice a které dnes říkáme empirismus (empire = říše). Tehdejší Evropa začala milovat antiku a její kulturní odkaz. Dámy začaly nosit účesy jako v antice a také splývavé šaty ne nepodobné tógám (střižené pod prsy). Architekti začali stavět paláce i státní budovy po vzoru antiky – s trojúhelníkovým štítem s reliéfy a s jónskými či dórskými sloupy v průčelí.
Ve znovuzrozeném ideálu antické ženské krásy 90-60-90 dnes vidím trochu problém. Na podstavci sochy je vepsáno: „Alexandrós, syn Menida, občan města Antioch na řece Meander.“ Sochař žil asi před 2 300 lety. V té době byli všichni lidé menší. Měli menší paže, kratší nohy i chodidla (o pár čísel) útlejší pasy i boky. Jen si vzpomeňte třeba na prázdninovou návštěvu nějakého českého hradu. Do brnění chrabrého rytíře ze 14. století by se dnes nasoukal asi třináctiletý výrostek. Dospělý muž rozhodně ne. I obdivovaní římští gladiátoři měli z našeho pohledu menší postavy. Stejně tak za ta staletí narostly ženy a dívky. Nehladovíme, máme se líp a postavy lidí jsou vyšší a mohutnější. Prostě rosteme a nemůžeme si udržet míry antických krasavic. Proto ať jsou ideální míry bohyně Venuše jen inspirativní.
Daleko podstatnější pro ženskou krásu je jiný, také antický, princip. Ten je stále platný. A to je souměrnost postavy. Kdo je souměrný, je krásný. Kdo je pružný, je mladý. A přidá-li žena úsměv, je neodolatelná….
Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.
Dobrý den paní Žaneto, předem chci poděkovat za odpověď na můj dotaz, i když jsem si představoval radu od Vás poněkud jinak. Nicméně se musím pozastavit nad odpovědí pro paní (slečnu) Janu. Dle Vás jsou míry 90-60-90 převzaté ze sochy Venuše Miloské, což je mimochodem opravdový skvost. Ovšem je vidět, že jste tuto sochu viděla pouze na obrázku. Jde o to, že staří Řekové svá díla povětšinou sochali v nadživotní velikosti a to je i případ Venuše Miloské, která měří 203 cm, takže tyto proporce tam nenajdete. S pozdravem Tom
Ahoj Žaneto, zdravím Vás a chci se Vás zeptat jak se správně perou podprsenky a kalhotky. Já bych to naházela do pračky, ale máma tvrdí, že je lepší prát prádlo v ruce. S tím dost nesouhlasím, co si myslíte Vy?
Katka
Comments are closed.