Petra Hlavatá je umělkyně, jejímž dílem jsou vůně. Stále hledá nové kombinace vonných látek, které míchá a kombinuje leckdy neuvěřitelně a přesto konečným produktem je opojný parfém – na míru! Jejím projektem je Rafaella – umění vůní. Pojďme si o její práci říct více.

Rafaellu zpovzdálí sleduji už několik let a stále žasnu, jaké skvosty vytváříte. Není těžké po letech stále hledat inspiraci?

Inspirace je dle mého soudu všude – příroda, architektura, díla starých mistrů.  Není to vůbec těžké, stačí se dívat a cítit.

Jak jste se k parfémářství dostala? Vím, že jste vystudovaný farmaceut, což se jistě hodí, ale kde se vzala láska k vůním?

Vůně mám ráda odmalička. Jsem ten typ co se orientuje nosem, v lékárně to vonělo, na cestách to vonělo a když se narodil syn a voněl oblíbila jsem si aromaterapii… odtud byl již kousek ke komponování vůní. Taky jsem pár let pracovala s Aura-Somou a miluju orient a jeho vonné umění, spojilo se vše tak přirozeně.

Když k vám přijde nový člověk – klient, odhadujete už na počátku ingredience, které byste do jeho vůně namíchala nebo se necháte vést intuicí?

Nechám se vést jeho čichem, taková je podstata vonné typologie. Vybere si svým nosem ingredience a parfumer je asistent, který komponuje.

Dočetla jsem se, že vyrábíte i vůně pro určité prostory – například pro Kladrubský klášter. To je velmi zajímavé! Jak probíhá taková tvorba interiérové vůně?

Triptych Monastery nejsou interiérové vůně, jsou to parfémy, vůně s příběhem a s pamětí místa. V klášteře Kladruby je i Archiv vůní, kterého jsem spoluautorkou. To místo má takovou atmosféru a kouzlo, že nešlo odolat. Probíhalo to dlouho, tři roky, studium ingredií, architektury, Santiniho život, dějiny kláštera… v té vůni je všechno, především má láska k tomu místu.

S kolegyní pořádáte vonné večery, ty jsou asi vhodné pro začátečníky ve světě vůní? Co se během takového večera člověk naučí?

Naučí se rozeznávat základní tóny, vonný jazyk, pojmenovat pocit… Je to taková voňavá hra především. Lidé se musí uvolnit, o to jde především – dobře se cítit a pak cítit a pojmenovat pocit.

Léta praktikuji aromaterapii, tvořím si tělové oleje ale na parfém bych si netroufla. Je možné přirovnat takovou intuitivní tvorbu tělového oleje k výrobě parfému?

Určitě, ta podstata je stejná. Vybírám nosem, nevím zda intuitivně, já spíše používám jazyk vůní. Mám již za ta léta praxe takovou svou vonnou abecedu. Aromaterapie je částí parfumerského řemesla.

Foto:

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno