Pánevní dno je skupinou tkání, které poskytují pevnou a pružnou oporu pánevním orgánům. Jeho úkolem je mimo jiné zabraňovat samovolnému úniku moči a velký význam má také během těhotenství i porodu. Proč byste jej měly posilovat (nejen) v těhotenství?
Povolené svaly pánevního dna
S povolenými svaly pánevního dna se setkávají především ženy a muži po čtyřicítce. Nicméně i těhotenství a následný porod je velkou zátěží nejen pro organismus ženy, ale zejména pro její lůno. Potíže s pánevním dnem se projevují například:
- inkontinencí,
- bolestmi zad (zejména pak v oblasti bederní páteře),
- poklesem (neboli prolapsem) dělohy,
- únikem stolice,
- hemoroidy
Zajímavost: Povolené svaly pánevního dna mohou stát i za potížemi s otěhotněním.
Těhotenství a pánevní dno
Těhotenství bývá pro většinu žen příjemným obdobím, které je plné plánování a těšení se na miminko. Jiný stav má ale také velký vliv na pánevní dno. Postupně rostoucí bříško na něj totiž vyvíjí velký tlak i zátěž, proto byste měly pánevnímu dnu věnovat pozornost ideálně ještě před otěhotněním. Náležitá péče se vám mnohonásobně vrátí během i po porodu.
TIP: Jestliže vás během těhotenství začne trápit samovolný únik moči, můžete vyzkoušet speciální inkontinenční kalhotky. Zajistí vám dostatečné pohodlí a zároveň jsou hygienické.
Jak posilovat pánevní dno
Na internetu můžete narazit na nejrůznější tipy ohledně posilování pánevního dna. V žádném případě ale netrénujte pánevní dno zastavováním proudu moči. Jedná se o zastaralou metodu, která může vést až k poruše vylučovacího reflexu nebo k infekci močových cest.
V první řadě si na cvičení pánevního dna vyčleňte čas, a to ideálně pravidelně. Najděte si klidné místo, připravte si podložku, pohodlné oblečení a případně i deku. Začít můžete s metodou Ludmily Mojžíšové, cviky snadno dohledáte na internetu ve formě videa nebo obrázkových návodů. Dbejte však na jejich správné provedení, a pokud byste si nebyly jisté, můžete zkusit navštívit fyzioterapeuta, který se na tuto metodu specializuje.