Nezvěstná byla více jak osm let. Když už téměř všichni ztratili naději, objevila se – živá a zdravá, avšak velmi podvyživená a traumatizovaná. Nataschu Kampusch unesl její věznitel Wolfgang Přiklopil jako desetiletou dívku, na svobodu se dostala až po 3 096 dnech.

Snímek desetileté Nataschy Kampusch, která se 2. 3. 1998 ztratila ve Vídni.

Únos malé Rakušanky vzbudil před 20 lety velkou pozornost veřejnosti i světových médií. Tehdy ráno, 2. března 1998, byla desetiletá Natascha na cestě do školy. Za svými spolužáky už však nedošla… V té době 35letý elektrotechnik Wolfgang Přiklopil ji donutil nastoupit do jeho dodávky. Pátrání po dívce bylo zahájeno ještě téhož dne. Na policii se přihlásilo několik svědků incidentu – jeden viděl Nataschu, jak nastupuje k Přiklopilovi do vozu, další si vzpomněli na pár písmen z registrační značky. Po těchto informacích policisté postupně prohledali 700 odpovídající aut ve Vídni a jejím okolí – včetně vozu Přiklopila, ten však tvrdil, že má alibi.

Věznění, domácí práce i falešné doklady

Většinu času během věznění, které trvalo přes osm let, Natascha trávila v místnosti o rozměrech 2,8 x 1,8 x 2,4 metru. Ta se nacházela pod garáží Přiklopilova domu v dolnorakouském městě Strasshof (nedaleko Vídně). Natascha nejprve nesměla místnost vůbec opouštět, později však její únosce „polevil“ a pouštěl ji nejen do jiných částí domu, ale i ven na zahradu – samozřejmě vždy byla pod jeho dohledem. V domě byla Natascha nucena vykonávat domácí práce, jako je uklízení nebo vaření. Před několika lety se dokonce přiznala, že ji Přiklopil znásilňoval.

Některé zdroje uvádějí, že je Přiklopil českého původu, čehož se snažil využít. V období, kdy se Natasche podařilo utéct, vyřizoval pro oba falešné doklady s českým občanstvím – chtěl totiž s Nataschou „začít nový život“ někde jinde…

Únosce Wolfgang Přiklopil.

Útěk a sebevražda

Dne 23. srpna 2006 nastal pro Nataschu „den D“. Přiklopil ji na zahradě u domu nechal čistit automobil, ve kterém byla kdysi unesena. Ve chvíli, kdy mu zazvonil telefon a on si šel hovor vyřídit do soukromí, Natascha sebrala odvahu, přelezla plot a utekla… Zaťukala na okno sousedky, 71letá žena bez váhání zavolala policii.

Když Přiklopil zjistil, že je dívka pryč, podařilo se mu z domu uprchnout ještě před příjezdem policistů. Poté spáchal sebevraždu skokem pod projíždějící vlak.

Policie později při ověřování dívčiny totožnosti našla ve skrýši její pas a identifikovala ji pomocí testů DNA.

Jaký měl únosce motiv?

Kvůli sebevraždě není dosud Přiklopilův důvod k únosu zcela jasný. Některá média tvrdí, že šlo o psychopata, který byl v minulosti týrán a trauma potlačoval perfekcionismem. Proto nejspíš chtěl jako svou partnerku vychovat vlastní „dokonalou princeznu“. Celé roky se Přiklopilovi – i díky své touze po dokonalosti – dařilo čin perfektně maskovat; dokonce prý i odpadky vyhazoval tak, aby to vypadalo, že v domě žije zcela sám.

Současnost – vzpamatování z traumatu i splněný sen

Natascha Kampusch je v Rakousku častým terčem slovních útoků, protože se podle některých kritiků snaží svůj „smutný příběh se šťastným koncem“ zpeněžit. Natascha napsala třeba autobiografickou knihu s názvem 3096, která odkazuje k počtu dní jejího vězení. Stejnojmenný film měl premiéru v roce 2013. Také prý dostala nabídku nafotit erotické snímky pro časopis Playboy či se zúčastnit reality show v pralese. Vše ale odmítla s tím, že ji tyto nabídky urazily.

Loni si Kampusch splnila svůj dlouholetý sen. Na trh uvedla svou první kolekci šperků pod názvem Kampusch fiore. Touto myšlenkou se podle jejích slov zabývala sedm let, v minulosti se prý pokusila vyučit šperkařkou, ale studium nedokončila. To – ani kritika ostatních lidí – ji ale nezastavilo. Ústředním motivem kolekce je květina, tedy symbol jejího života. Pětidílná sada obsahuje řetízek, prsten či náušnice. Část peněz z prodeje Kampusch věnuje na charitu.

Kolekce Kampusch fiore.

Foto:ČTK/ZUMA/PPS; ČTK/AP; Facebook/Kampusch Fiore

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz. Ráda vaří, sportuje a miluje zvířata.