Pokud patříte mezi vášnivé sportovce, jistě si v zimě užíváte lyží a dalších aktivit. K nim bohužel patří i úrazy. Jak s tělem nakládat, aby se zotavilo co nejrychleji?

I když jste sebezkušenější sportovec, k úrazu může dojít, třeba i ne vaší vinou. Pokud se to stane, většina z nás si jako následnou péči představí odpočinek na lůžku. Ne vždy je ale taková léčba ta pravá, pokud chceme, aby naše tělo zase brzy začalo spolehlivě fungovat…

Zlomenina či výron kotníku

Paradoxně odborníci se hodují, že rehabilitace je nejúčinnější hned po úraze. Než totiž oběhneme lékaře, získáme doporučení na fyzioterapii, uběhne mnoho času. „To je doba, kdy už mělo být zranění s terapeutem léčeno. Například pacient se znehybněnou končetinou se může okamžitě po zranění věnovat takzvaným izometrickým cvikům, které napomáhají tvorbě kostní tkáně a zabraňují svalové ztrátě způsobené nečinností. Pacient s vyvrtnutým kotníkem se může podrobit terapii s užitím fokusované rázové vlny, která urychluje hojení na buněčné úrovni, a podobně. Naším cílem je ošetření v co nejkratším čase po úrazu, protože každý zraněný, který přijde včas, zná a dodržuje režimová opatření, jak končetinu zatěžovat, ale nepřetěžovat, se uzdraví výrazně dříve než ten, který se dostal do péče fyzioterapeuta o týdny později,“ popsala Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. Stejně nevýhodné, je podle fyzioterapeutky čekat, pokud si člověk vyvrtne kotník, než se sundá sádra, uběhne několik týdnů… „Takový stav vyžaduje fyzioterapii pro zvýšení hybnosti kotníku, protažení Achillovy šlachy, uvolnění blokád drobných kloubů nohy, které též zatuhly vlivem fixace. Následný lymfatický tape podpoří vstřebávání otoku do spádových uzlin a vymizení modřiny. Dále je potřeba cvičení pro stabilitu kloubu jako prevence proti dalšímu podvrtnutí. Délka rehabilitace se prodlužuje o další tři až čtyři týdny. Oproti tomu přijde-li pacient v den úrazu, terapie fokusovanou rázovou vlnou urychlí okamžité hojení kotníku na buněčné úrovni, předejde otoku i modřině nebo je minimalizuje a můžeme volit fixaci ortézou nebo kinesiotapem. Do jednoho až dvou týdnů je pacient schopný došlápnout a kotník zatížit, jelikož nevznikl otok, není třeba ani klasická fyzioterapie na rozhýbání,“ objasňuje paní Bílková.

A kdy je tedy nutné rehabilitovat okamžitě? Při zlomeninách, či poškozených vazech a kloubech na ledu či sněhu. Dále pak při výronu či zvrtnutém kotníku, naraženinách, ale také při chronických bolestech.

 

Foto: FIZIOKlinika, depositphotos.com/CandyBoxImages

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.