Cyklistická sezóna je v plném proudu a my pro vás máme pár rad, jak vybrat to správné kolo pro vaše potomstvo. Čeho je dobré se držet a co naopak nemusíte vůbec řešit.
Při výběru dětského bychom měli dbát především na funkčnost. Hlavní slovo je samozřejmě na vás, ale potomstvo by mělo své kolo milovat, proto je důležité zohlednit také představu dítěte. Zeptala jsem se Romana Blažka, odborníka na kola a věci kolem cyklistiky –www.beany.cz a získala seznam šesti mýtů, které se běžně opakují u výběru dětských kol.
NA GEOMETRII RÁMU NEZÁLEŽÍ – pro pohodlí, zdraví dítěte i bezpečné ovládání kola je zásadní stavba rámu. Rám nesmí být zbytečně dlouhý, posazení vůči řídítkům musí být v rovnováze. Dítě by nemělo být příliš vzpřímené anebo naopak v nepohodlném nezdravém předklonu. Kolo se pak dítěti hůře ovládá a ohrožená je tím pádem i jeho bezpečnost.
ŽÁDNÁ ZNAČKA – VÝROBCE KOL VÝVOJ DĚTSKÝCH RÁMU NEŘEŠÍ – většina etablovaných cyklistických značek se specializovanému vývoji dětských kole nevěnuje buď vůbec anebo jen minimálně. Naštěstí i zde se najdou výjimky (například česká značka BEANY), které vývoj dětských kol a věci ohledně jejich speciální geometrie řeší a staví je do popředí svého zájmu. Kolo pro dospělé je jiný produkt než kolo pro dítě a s tímto faktem je také zapotřebí přistupovat k jeho vývoji a výrobě.
VÝBĚREM NESPRÁVNÉ VELIKOSTI NEUDĚLÁM CHYBU – první dojem dítěte z kola a jízdy je naprosto klíčový. Špatný výběr velikosti rámu dítěti často znechutí celou cyklistiku, protože se mu kolo prostě špatně ovládá. Nastává potom situace, že kolo řídí svého jezdce a ne naopak. Nemluvě o tom, že nepadnoucí rám a s ním související špatný posed na kole můžou mít neblahý vliv na pohybový aparát dětí a jejich správný vývoj.
KUPOVAT NOVÉ DĚTSKÉ KOLO JE ZBYTEČNÉ – může se vám podařit koupit kvalitní dětské kolo z druhé ruky a navíc vyhovující. Jedná se ale spíše o náhodu a velké štěstí. Není nad to vyzkoušet si kolo zapůjčené třeba i na víkend od prodejce a když opravdu sedí, koupit ho plně seřízené, připravené a v záruce.
„My např. pro prodejce chystáme testovací kola, která jim na sezonu půjčíme na obchody. Budou tak mít možnost zapůjčit naše kola na víkendové testování, aby si byl rodič jistý, že nekupuje zajíce v pytli “, říká Roman Blažek, výrobce a táta v jedné osobě.
DĚTSKÉ CYKLOKROSOVÉ KOLO NEEXISTUJE – existuje. například Beany vyrábí cyklokrosový model na 26” kolech pro děti ve velikosti od 130-160 cm. Na těchto kolech se děti výborně svezou na silnici i po polních cestách. Jde o skvělou variantu dětského kola pro někoho, kdo nejezdí do těžkého terénu.
NA DESIGNU NEZÁLEŽÍ – design je tak trochu zapeklitá věc, musí se líbit jak rodičům, tak i samotným dětem. Jízda na kole bude děti bavit víc, když budou mít kolo, které se jim líbí. Taky by nás dospělé nebavilo jezdit v autě, které se nám nelíbí.
foto: depositphotos.com/pressmaster