Asi jste už slyšeli o metodě no poo – tedy mytí vlasů bez šamponu. Lidé se dělí na ty, kterým se zdá ulítlá a ty, kteří si ji nemůžou vynachválit. Pojďme ji společně prozkoumat.
Před třemi lety přijela z Austrálie moje dobrá kamarádka Nadia a vyprávěla mi o téhle bezšamponové metodě, kterou už nějakou dobu “pěstuje” a v Austrálii je hodně oblíbená. Jsem fanoušek přírodní kosmetiky, je to takový můj koníček a s vlasy mám od dvaceti problémy, tak jsem si řeka, že to zkusím. I sebepřírodnější šampón totiž mým vlasům, které jsou středně husté, ale hodně jemné, nedělá moc dobře. Moje vlasy jsou zplihlé, bez objemu a bez života. Tak jsem si řekla proč ne?!
Na čem je metoda založená
Celý princip spočívá v tom, že si vlasy myjete „WO – water only“, tedy jen vodou, nebo volíte některou z “náhradních” metod – těch je několik. V době před třemi lety, kdy jsem s metodou začínala, byl oblíbený jablečný ocet s vodou a jedlou sodou. Jenže tahle kombinace mi nesedla, obě látky jsou vysušující, a tak jsem měla hodně suchou pokožku hlavy. Na Facebooku jsem si tehdy našla několik skupin, které se no poo zabývají a nejvíc se mi zalíbila metoda mytí vlasů marockým jílem. Mám polodlouhé vlasy na které stačí polévková lžíce jílu smíchaná s vodou, aby se vytvořila vhodná kaše. Vlasy omyjete, nanesete ke kořínkům jíl – do délek je to zbytečné – a necháte asi minutku působit, poté smyjete. Tenhle systém mi moc vyhovuje, ale přece jen i on vlasovou pokožku vysušuje a tak jsem přidala ještě pár kapek arganového oleje. Stejně jako s jílem můžete pracovat s žitnou moukou či vlasovými prášky jako je: ájurvédská amla či brahmi.
Bylinky se hodí
Po marockém jílu byly vlasy čím dál lepší, zplihlost byla pryč a začaly se znovu více vlnit. Skvělé je, že si vlasy nemusíte mýt každý den, ale třeba jen jednou týdně a přitom vypadají dobře. Po čase mi ale přišlo, že to nějak „není ono“. Vzpomněla jsem si na dětství a inspirovala se mou babičkou a k jílu ještě přidala oplachy z bylin. Levandule působí proti lupům a suché vlasové pokožce, heřmánek dodá lesk a ozdraví, stejně tak i kopřiva. Oplach dělám tak, že nechám vybranou bylinu vylouhovat asi dvacet minut, k levanduli ještě někdy – spíš pro vůni – přikápnu kapku levandulového esenciálního oleje. No a na závěr mytí vlasy spláchnu a už neoplachuji.
Co mě baví a co nesedí
Přiznám se, že jsem nikdy nebyla ten typ, co se kochá vůní šamponu a svých vlasů. Samozřejmě nechci, aby mi vlasy zapáchaly… hlavní pro mě je, aby měly tvar a nebyly zplihlé. Takže po téhle stránce mě metoda no poo naprosto nadchla. Protože si vlasy barvím a nepoužívám hennu – ale chodím se ke kadeřníkovi barvit přírodními, ale ne 100%, barvami a také mi vždy vlasy umyje přírodním šamponem – vidím zajímavý rozdíl. Hned po obarvení a umytí u kadeřníka jsou vlasy sice krásně lesklé, ale jemné a zplihlé, až po prvním nebo druhém umytí zase získají svůj “no poo” nádech. Při bez šamponové metodě získají vlasy jinou “konzistenci”, pokud je to možné říci, jsou drsnější, úplně jiné na omak. Já za sebe jsem spokojená, vyzkoušela jsem i jiné jíly, ale pouze marocký splnil mé nároky. Chystám se také na bylinné ájurvédské prášky, protože jsem ale zrzavá, tak se bojím, aby mi vlasy neztmavily do černa. Každopádně čistě subjektivně si myslím, že metoda no poo vlasy zbaví chemie, která je v nich “zažraná”, zjemňuje je, plihne a mastí. Myslím si že to rozhodně není způsob pro každého, ale když se v něm najdete, nemusíte už v životě koupit šampon….
A co na to odpůrci
Hlavním argumentem lidí, kteří no poo zkusili a nesedne jim, je změna vlasů na omak. Opravdu jsou hrubější, jakoby potažené nějakým filmem – což není vidět, ale cítit. Mnoho mých známých je zvyklá na svůj šampon, vlasy po něm krásně voní a lesknou se. Hodně žen si v diskuzních skupinách stěžuje, že veškeré bezšamponové metody, které vyzkoušely, jim vlasy a vlasovou pokožku vysouší nebo dokonce mají více lupů. Myslím si, že poslední věc je hodně daná tím, že si člověk musí najít metodu, která mu naprosto sedne. Málokdo zvládne vlasy mýt už jen vodou, žitná mouka také nesedne každému – třeba mě, měla jsem pocit, že mám na hlavě chleba… Takže, chce to velkou trpělivost, dát tomu všemu čas a zkoušet systémem „pokus omyl“, co vlasům sedí. Myslím, že vynecháním šampónu vlasům prospějete, ale stejně jako cokoli jiného, ani tahle metoda není pro každého a nejdůležitější je mít z toho co dělám dobrý pocit.
Foto: Profimedia