Medvědí česnek – jarní zelený poklad, který osvěží váš jídelníček. Jaké jsou přednosti této byliny, a proč byste jí měli v kuchyni udělat místo?
Medvědí česnek je přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem vitamínu C. Používá se při jarních očistných kůrách, snižuje krevní tlak a podporuje trávení.
Tato bylina, která v přírodě na první pohled zaujme vysokými štíhlými listy, vzdáleně připomínajícími konvalinku. Je doslova zásobárnou živin a vitamínů, tolik potřebných pro tělo po náročné zimě. Dokáže pročistit ledviny i játra, žlučník a také krev. Za svůj název prý skutečně vděčí medvědům. Ti ji po zimním spánku vyhledávají jako delikatesu, která jim dodává sílu.
Nejširší použití v kuchyni mají mladé listy. Nadrobno nasekané se přidávají do omáček i k masu. Můžete je přidat také do velikonoční nádivky, spolu s kopřivou. Medvědí česnek je výborný na chlebu s máslem či v pomazánkách.
Halušky z medvědího česneku se slaninou, zakysanou smetanou a pestem
Na 4 porce potřebujeme:
100 g medvědího česneku
250 g brambor
400 g hladké mouky
250 ml vody
sůl, slaninu a zakysanou smetanu
Postup
- Medvědí česnek omyjeme, vložíme do mixéru, přilijeme vodu a rozmixujeme.
- Brambory oloupeme, omyjeme a nastrouháme. Přidáme k nim rozmixovaný česnek, přisypeme mouku, trošku soli a vypracujeme haluškové těsto.
- Ve větším hrnci přivedeme k varu osolenou vodu. Do ní přes cedník s většími oky protlačíme halušky a vaříme je tak dlouho než vyplavou na povrch. Halušky scedíme, rychle propláchneme studenou vodou a necháme okapat.
- Slaninu orestujeme na pánvi dozlatova.
- Připravíme si pesto: medvědí česnek společně s olivovým olejem a solí rozsekáme mixérem dohladka.
- K orestované slanině přidáme uvařené halušky, lehce prohřejeme, dáme na talíř a zakápneme pestem.
- Pokrm zdobíme zakysanou smetanou a orestovanou slaninou.
foto: pixabay Couleur