Péče o miminko zabere spoustu času a není divu, že vesměs všechnu svou pozornost věnujete právě jemu. Nesmíte ale zapomínat na sebe a na svou výživu, protože právě mateřské mléko je to nejlepší, co miminku v tomto období můžete dát.

Mateřské mléko je svými vlastnostmi unikátní. Jeho jedinečnost tkví nejen ve složení, ale i ve specifické vůni a chuti, které vzbuzuje u miminek chuť k jídlu. Čich kojenců je natolik vyvinut, že dokážou rozpoznat svou maminku od jiných žen. Kojící maminky se by proto měly starat o svůj jídelníček, aby jejich mléko odpovídalo chuti, vůni, potřebným látkám a množstvím, které miminko vyžaduje. Tvorba a složení mateřského mléka je totiž ovlivněna různými faktory, jako je genetika, životní styl a právě i zmiňované stravování.

Mateřské mléko je také jedním z nejúčinnějších preventivních opatření, které chrání miminko před různými nemocemi. Ochrana před onemocněním působí dokonce ještě dlouho po uplynutí kojeneckého období. Proto je období kojení velmi důležité pro další vývoj dítěte. Vliv na tuto prevenci má nejen délka kojení, ale i kvalita mateřského mléka.

V období kojení má žena velký energický výdej. Tvorba mateřského mléka je totiž poměrně náročný proces, který tělu bere mnoho energie a tudíž i živin. Je tedy nutné dodržovat nejen pestrou stravu, ale i pitný režim. „Pestrá vyvážená strava má být kaloricky podobná, na kterou jste byla zvyklá před těhotenstvím, ale navýšená o dostatečné množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Důležitý je i hořčík, na který se často zapomíná. Kojící žena by měla mít o pětinu vyšší energický příjem, tedy zhruba 300-500 kcal za den,“ říká odborník na výživu těhotných MUDr. Karel Metyš. Některé ženy nemohou z různých důvodů docílit dodání všech potřebných látek. V tomto případě je vhodné sáhnout po doplňcích stravy, které deficit pokryjí. „Ideální je například komplexní GS Mamavit, který svým složením patří mezi nejbohatší vitaminy pro těhotné i kojící maminky na trhu. Byl vyvinut přímo na míru maminkám a zaručuje jejich organismu kompletní a vyvážené dodání všech potřebných složek, obsahuje dokonce i hořčík,“ doplňuje odborník.

Žena po porodu začne postupně ubývat na váze. Většinou ztrácí asi půl až jedno kilo za měsíc. I když chcete hubnutí pomoct a dostat se rychle zpátky do své formy, nezačněte tím, že si budete odpírat jídlo. Naopak si do jídelníčku přidejte o kousek masa nebo jiné bílkoviny navíc. „Při hubnutí dochází k uvolnění některých toxických látek, které se dostávají do mateřského mléka a tudíž i do kojence,“ upozorňuje MUDr. Hynek Heřman z Ústavu pro matku a dítě (ÚPMD). „Kojící ženy by měly jíst pravidelně, alespoň 5x denně. Pitný režim by měl být okolo 45 ml na kilogram kojící ženy. Samozřejmě nedohánějte deficit tekutin najednou. Je třeba opět pravidelné dávkování. Při nejlepším sáhněte po čisté vodě, popřípadě čaji a doplňte také sladká či zakysaná mléka. Omezte pití kávy, protože kofein zapříčiní neklid kojence. Alkoholickým nápojům se samozřejmě vyhněte úplně,“ doplňuje MUDr.  Hynek Heřman.

Pokud chcete hubnout tím způsobem, že pestrou stravu zachováte a zvýšíte o to více fyzickou aktivitu, tak vás zklameme. Při zvýšené aktivitě se uvolňuje kyselina mléčná, která se dostane do mléka a mění jeho chuť. Kojenci pak mnohdy mateřské mléko odmítají. S hubnutím proto počkejte až po období kojení. Jen zřídka se vaše váha během kojení nesníží sama od sebe. Příroda si zkrátka poradí sama, potom ji můžete pomoci i vlastní pílí.

Snažte se naslouchat svému tělu a dejte si na co máte chuť. V období kojení navyšte svůj denní příjem a hubnutí nechte až po tomto období. Uvidíte, že to půjde samo. Procházky s kočárky udělají své.

4 tipy pro správnou tvorbu mléka

  • Pijte bylinné čaje – z fenyklu, meduňky či anýzu, který je i proti nadýmání. Dejte si vrchovatou lžíci fenyklových semínek do hrnečku a nechte 15 minut vylouhovat.

Pozor! Vyhněte se mátě peprné a šalvěji, které nemusí tvorbu mléka podporovat.

  • Čerstvé ovoce a zelenina – Ty najdete v barevném ovoci a zelenině. Dejte si pomerančový fresh, zeleninovou šťávu nebo misku čerstvých, lahodných vitamínů.
  • Vsaďte na kyselinu listovou – kyselina listová je obsažena v zelené zelenině jako je špenát, brokolice či kapusty. Tepelnou úpravou ale zničíte až 90% účinných látek. Proto sáhněte po doplňcích stravy. V Ústavu pro matku a dítě v Praze Podolí byl vyvinut GS Mamavit, který je v kategorii přípravků a vitamínů pro těhotné nejbohatší na trhu. Obsahuje 23 vitamínů včetně 150 mg hořčíku, které pokryjí denní nároky.
  • Jezte maso – denní dávka pro kojící ženy by měla být o 15 gramů vyšší než za normálního stavu. To odpovídá například 100g kuřecího masa, třem vejcím či 100g rybího filé.
  • Hýbejte se – tělesná aktivita dobře působí nejen na správné zažívání, látkovou výměnu jako takovou, ale i na správnou funkci srdečně cévního systému.

 

Foto: pixabay.com/briefkasten2, PublicDomainPictures

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno