Posledních pár týdnů zdobí naše obličeje díky nařízením kvůli koronavirové nákaze roušky. Mnoho žen se proto rozhodlo rezignovat na dekorativní líčení a make-up odložilo do šuplíku. Je tento přístup správný nebo lze foundation využít jako ochranný štít pokožky?
Nošení ochranné roušky se stalo za poslední týdny nutnou součástí našeho života a ovlivnilo tak zažité návyky. Velkou změnu pocítily zejména ty ženy, které byly zvyklé na každodenní používání make-upu a rtěnek. Sice to vypadá, že se tito dekorativní pomocníci vrátí „na scénu“ až po ukončení nařízení nosit ústenky, ale opak může být pravdou.
Oblíbení spojenci ženské krásy dostali zelenou nejen od vizážistů, ale i z řad odborných lékařů, a ti všichni mají jasno…V časech, kdy rouškou chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní zachránit naši kůži. A to doslova.
Majitelka české kosmetické značky Dermacol, Věra Komárová, k tématu dodává: „Dekorativní kosmetika je klíčem k dobrému pocitu sama se sebou. V těchto dnech dostáváme mnoho dotazů od zákaznic, které se ptají, zda mohou svůj oblíbený make-up a rtěnku používat, i když nosí roušku. Já sama se líčím neustále, make-upem odolným vůči otěru a dlouhotrvající rtěnkou.“
Její postup schvalují i dermatologové, jejichž ambulance se v posledních dnech častěji zaplňují pacienty a pacientkami s různými projevy dermatitidy nebo akné. „Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení roušek, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatoveneroligické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce. Ona sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu pleti a rtů.
A další dermatologové se k názoru uznávané odbornice připojují. „Když rouška dobře sedí, dochází pod tímto krytím k mírnému pocení až zapaření pokožky. To může znamenat problém pro pleť s atopickými sklony či seboroickou dermatitidou. Lidem s citlivější pokožkou bych pak doporučila krémy, které urychlují hojení, může jít například o krémy, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami,“ říká dermatoložka, MUDr. Andrea Vocilková.
I v době nošení roušek, si proto můžeme dopřát oblíbené líčení, ale nesmíme zapomínat na to, že o pleť je nyní třeba pečovat se zvýšenou pozorností. Základem je pečlivé čištění a dostatečná hydratace. Kromě zvýšeného přísunu tekutin, udělají kůži dobře i lehčí hydratační krémy s menším obsahem tuku. A hlavně myslete na to, že i pod rouškou je třeba pleť ošetřit fotoprotekcí. Ať už ve formě krému či make-upu s UV faktorem, či ochranných opalovacích přípravků. Jarní slunce má velkou sílu a ani rouška vás před ním zcela neochrání. Vzniknout mohou nehezké pigmentové skvrny a kůže bude díky slunečnímu záření zbytečně vysušená.
Jak se pod roušku nalíčit?
Pleť je nutno nejprve očistit, tonizovat a hydratovat. K tomu se skvěle hodí podkladová hydratační báze. Ta se nanáší pod make-up a zabraňuje jeho usazování v pórech a vráskách. Dalším krokem je výběr foundation. Vzhledem k tomu, že na obličej během dne umístíme roušku, jsou ideální volbou dlouhotrvající, dotekuodolné make-upy. Stačí nanést tenkou vrstvu a pleť bude dokonale sjednocená a zároveň chráněná. Snažte se volit takové produkty, které obsahují co nejméně pro pleť zatěžujících látek jako jsou parabeny, silikony, minerály, parfemace a konzervanty.
Při líčení si je dobré uvědomit, že pod rouškou vyniknou zejména naše oči a obočí. Proto se při líčení zaměřte právě na jejich zdůraznění.
Foto: Depositphotos.com, Dermacol