Ruční lymfatická masáž nám může pomoci zhubnout, “splasknout”, detoxikovat organismus a dostat z těla toxiny.
Máte pocit, že jíte zdravě, hýbete se a přesto se vám nedaří hubnout podle vašich představ? Je možné, že za tím stojí špatně fungující lymfatický systém. Co je to ale vlastně lymfatický systém? V těle máme dva cévní systémy, jeden je všem známý krevní a ten druhý právě lymfatický. V lymfatických cévách proudí bezbarvá míza (tekutina) – lymfa – která je odváděná z našich tkání a pomocí uzlin čištěna od škodlivin. Když se chcete pustit do detoxu těla, nejmocnější zbraní je právě pročištění lymfatického systému, který v těle zodpovídá za detoxikaci a imunitu.
Otoky – první příznak nefunkční lymfy
Když lymfatický systém nefunguje, může se to projevit zadržováním vody, tedy drobnými otoky nohou, rukou, ale také obličeje. Tyto menší otoky se objevují po velké fyzické námaze nebo naopak po dlouhém sezení. Dalším projevem může být ale také celulitida, protože jedna z jejích příčin je právě hromadění lymfy. V horším případě, když systém dlouhodobě nefunguje, vznikají lymfedémy závažnější otoky, které se vyskytují především na nohách.
Lymfatická masáž zatočí s celulitidou
Když tok lymfatického systému podpoříme, dočkáme se velmi příjemných výsledků – vyhlazení celulitidou postižených partií, zbavení se otoků, nebo hubnutí – i když v tomto případě nejde ani tak o “skutečné” hubnutí, jako spíše o “splasknutí”. Často ale tělo zeštíhlí až o několik centimetrů, v problematických partiích stehen, břicha nebo zadečku. K nejúčinějšímu rozhýbání lymfy dochází pomocí ruční lymfatické masáže. Když masáž ještě podpoříte bylinkovým čajem, který lymfatický systém pročišťuje, je to určitě dobré. Zásadní vliv má také pohyb, když celé dny sedíte u počítače, je nutné to kompenzovat delšími procházkami, běháním, plaváním, jógou, nebo jakýmkoli sportem, který je vám milý. “Bohužel ale, ani lidé, kteří se hýbou pravidelně nemají, bez kontroly odborníka, záruku že je lymfatický systém naprosto v pořádku,” říká lymfatická masérka a terapeutka Kateřina Lebedová.
Jak si správně vybrat lymfatickou masáž
S lymfatickými masážemi se dnes “roztrhl pytel”, jak ale poznat, která je ta opravdu účinná? “Nevýhodou přístrojové masáže je, že s její pomocí nelze čistit hlavní centrální uzliny a tělo. Proto je vždy nutné, aby případné přístrojové drenáži předcházelo manuální „otevření“ termínu a všech hlavních centrálních uzlin. V případě, že toto otevření neuděláte, může dojít k nahromadění lymfy do některé časti těla, kde se pak usadí a dochází k problémům,” vysvětluje Kateřina Lebedová
Pomůže take správná životospráva
Dobrému fungování lymfatického systému můžete samozřejmě napomoci vy sami – pijte dostatečné množství neperlivé vody, jezte čerstvé ovoce a zeleninu – zejména jablka podporují lymfatický systém, z koření je pak výborný zázvor nebo kurkuma. Také zkuste přidat do jídleníčku luštěniny, vlákninu a zdravé tuky, přepuštěné máslo, kvalitní olivový olej, ale take ořechy, které tuků obsahují dostatek . Pokud chcete zkusit také lymfatický detox s pomocí bylinek, vsaďte na – kořen pampelišky, tužebník, kopřivu nebo se svěřte do rukou odborníků a kupte si už připravený lymfatický čaj.