Plánujete dovolenou a děláte si seznam věcí, které je ještě potřeba koupit? Pak nezapomeňte, že by na něm neměl chybět kvalitní repelent. Patříte-li mezi majitele psů a koček, pak by se na vašem nákupním seznamu měly objevit repelentní přípravky dva. Jeden pro vás a druhý pro vašeho mazlíčka.

Komáry většinou vnímáme jako nepříjemnou, ale neoddělitelnou součást léta. Jsme zvyklí svádět s nimi boj na březích našich rybníků, stejně jako v přímořských letoviscích na jihu Evropy. Zatím si ale málo uvědomujeme, jaké nebezpečí může štípnutí komára představovat pro zdraví lidí i zvířat. V médiích se stále častěji objevují informace o exotických nemocech, které komáři kvůli globálnímu oteplování přenášejí na člověka už i v mírném pásmu. Mnohem méně informovaní jsme ale o rizicích, které komáři představují pro naše psy a kočky. Pozornost by tomu měli věnovat hlavně ti chovatelé, kteří se se zvířaty chystají strávit část léta v některé z přímořských destinací.

Ochranu zvířat přípravky s prokázanými farmaceutickými repelentními účinky je z preventivních důvodů vhodné využít prakticky v celém Středomoří, kde mohou komáři na psy a kočky přenést dirofilariózu, tedy srdeční či podkožní červivost. V obou případech se jedná o nepříjemné onemocnění, které laik jen těžko rozpozná. Při nákaze srdečním červem dochází k takzvanému kašlání a dýchacím potížím, zvyšování krevního tlaku nebo netečnosti. Podkožní červivost se vyznačuje otoky, svěděním anebo zarudnutím kůže.

Nejen pro klid majitelů, ale také pro pohodlí domácích mazlíčků je vhodné využít k ochraně před komáry spot-ony. Spolehlivé jsou například ty z řady Advantix, které mají repelentní funkci. To znamená, že komáry a jiný bodavý hmyz odpudí a zahubí ještě dřív, než stačí bodnout a přenést nebezpečné nemoci. Aplikovat se dají i štěňatům od 8 týdnů věku a váhy alespoň 1,5 kilogramu a bez problémů je lze využít i pro březí a laktující feny. Navíc je přípravek voděodolný, takže zvíře není ochuzeno ani o vodní radovánky. „Někteří lidé se stále domnívají, že je taková investice zbytečná, protože psa chrání srst, což ale není pravda. Každý z nás už asi na vlastní kůži poznal, kolik vrstev oblečení je komár schopný překonat, aby se mohl napojit naší krví. Proto ani hustá srst není dostatečnou ochranou, a navíc jsou na každém zvířeti méně osrstěná místa,“ připomíná MUDr. Miloš Havelka. 

Přípravek Advantix má formu spot-onu, roztoku, který se kape za krk a chrání zvíře po dobu až čtyř týdnů. Aby byl přípravek maximálně účinný a byla zachována jeho voděodolnost, je nutné provést aplikaci dva až tři dny před příjezdem do destinace.

Klíšťatům a pijákům se v Evropě téměř nevyhnete

Od brzkého jara až do pozdního podzimu, tedy i během léta, představují riziko také klíšťata a jimi přenášená lymská borelióza, klíšťová encefalitida a v neposlední řadě také babezióza nebo anaplazmóza. „Také v těchto případech je diagnostika poměrně obtížná. U zvířat se totiž téměř nevyskytuje ani typické kruhovité zarudnutí v místě přisátí. Borelióza se může projevovat kašlem, apatií, nechutenstvím či odmítáním pohybu,“ popisuje Miloš Havelka. Infikovaná klíšťata se vyskytují napříč celou Evropou nejen ve volné přírodě, ale také v městských parcích a na dalších zelených plochách. Nižší riziko nákazy encefalitidou je na Pyrenejském poloostrově, borelióze se dá vyhnout v Řecku nebo v zemích Beneluxu. Česko naopak patří k zemím s nejvyšším výskytem obou zmíněných nemocí a vysoký nárůst zaznamenalo také Švýcarsko.

Plánujete-li cesty do jižní a východní Evropy, ale třeba také do Německa či Polska, je nutné počítat vedle „standardních“ klíšťat také s novými druhy, pijáky lužními. Ti se vyskytují zejména na prosluněných trávnících, v lučních porostech podél řek a na okrajích lesů a na rozdíl od klíšťat přenášejí babeziózu, která může být bez včasné léčby pro zvířata smrtelná. Dnes už se pijáci lužní objevují i v Česku, a to zejména na jihovýchodě Moravy mezi řekami Dyjí a Moravou.

Nepodceňte přípravy, dovolená pak bude pohodovější

Kromě výše uvedených informačních zdrojů je vhodné před dovolenou se zvířetem navštívit veterináře a prodiskutovat s ním možná rizika a vhodnou ochranu před nimi. Měsíc je dostatečně dlouhá doba na to, abyste zajistili nejen antiparazitika a všechny potřebné dokumenty, např. cestovní pas, ale také doplnili zvířecí lékárničku. Její obsah zpravidla vychází z jakéhosi základu, který rámcově odpovídá autolékárničce a je individuálně doplněn podle druhu, věku a zdravotního stavu daného zvířete. Vždy by měla obsahovat desinfekci, náplasti, obvazový materiál, ochranný krém na tlapky, roztok na hygienu očí, nůžky a nástroje na vytahování klíšťat.

Při cestování je potřeba věnovat zvířeti víc pozornosti, protože v neznámém prostředí provokuje psy i kočky mnoho nových vjemů, které mají potřebu nejen očichat, ale také ochutnat, s čímž souvisí i vyšší riziko přenosu vnitřních parazitů. Po návratu z dovolené je proto ideální sáhnout po odčervovacích přípravcích například z řady Drontal, které jsou v nabídce jak ve variantách pro psy od štěňat až po dospělá velká plemena, tak i pro kočky a koťata. Spolehlivě působí proti oblým a plochým červům a zbaví zvíře škrkavek, měchovců i tasemnic.

 

foto: pixabay/Irina_kukuts/Fran

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno