Plný měsíc ozáří nebe v noci z pátku na sobotu a slibuje nejen hvězdnou podívanou, ale také nám pěkně naloží. Letošní květnový úplněk bude patřit k těm náročnějším, nabízí však šanci leccos pochopit.

Když se na oblohu „vykulí“ úplněk, pro mnohé to často znamená horší spánek, ale také rozjitřené emoce. Úplněk nastane 5. dubna od 19.33 hodin a letos bude zesílený částečným zatměním Měsíce. To bude pozorovatelné přibližně kolem půl osmé hodiny večerní. Země se dostane mezi Slunce a úplněk. Měsíc se díky tomu objeví s tmavou šmouhou na svém levém okraji. Jev bude pouhým okem hůře viditelný. Kdo si ho chce naplno vychutnat, bude k tomu potřebovat speciální vybavení.

Proč během úplňku hůře spíme?

Měsíc září při úplňku na obloze a lidem se často hůře usíná či spí. Důvod? Na vině jsou naši předkové z doby kamenné. Když měsíc na nebi takto svítí, je i v noci dobře vidět, což pro naše předky znamenalo nebezpečí, že budou napadeni. Spát se proto nevyplatilo, a tak v době kolem úplňku lidé raději bděli, což se promítlo i do jejich genetické výbavy. Kód pro nespavost zůstal a například studie univerzity v Basileji dokazuje, že během úplňku usínáme o 20 minut déle, než je běžné.

Úplněk a emoce

Letošní květnový plný měsíc bude ve Štíru. Lidé narození v tomto vodním znamení bývají vášniví, hlubocí, mají dobrý instinkt, ale také jim dlouho trvá, než někomu uvěří a otevřou se mu. Pokud je někdo zradí, může čekat krutou odvetu. Štíři jsou totiž poměrně mstiví tvorové.

Vlastnosti Štíra ovlivní i květnový úplněk, který bude velmi emocionální. Chybět nebudou hádky, vypjatá atmosféra a nedorozumění. Díky zatmění navíc vyplavou na povrch situace i vztahy z minulosti, proto můžeme pociťovat i lítost a křivdu. Na druhou stranu však tato situace lidem nabízí šanci nahlédnout hluboko do svého nitra a udělat si v citech i emocích pořádek. Je to jedinečná šance, jak si uklidit v duši a od věci ani není očista příbytku.

 

Foto: Depositphotos