Zlato či platina je pro studentky a školačky dost drahou záležitostí, levná bižuterie se brzy ošoupe a často bývá zdraví nebezpečná. Ovšem stříbro je cenově dostupné téměř pro každého. Je elegantní, nadčasové a nepodléhá módním výstřelkům.

Může vás provázet do školy, do zaměstnání, do společnosti, stejně tak na rodinné oslavy, za zábavou i sportem. Se stříbrným šperkem to nikdy nepřeženete. Víte proč? Stříbro je stylové, nevtíravé a promlouvá z něj vaše duše. Vhodně doplní každý outfit. Stříbro je ryzí, nikdy nenosilo přívlastek „kočičí“.

Již starověcí klenotníci tvrdili, že stříbro je darem bohů. Pochází prý z jejich z kostí, zatímco zlato je jen z jejich měkké svaloviny. A se stříbrem to dávní mistři uměli excelentně. Ze stříbra se vyráběly šperky, nádobí, trůny, zbroj i koňské postroje. Stříbro provázelo některé i na poslední cestě – ve starověku byly oblíbené stříbrné posmrtné masky a sarkofágy.

Dnes nejčastěji a nejraději zůstávají výrobci u stříbrných šperků – hlavně pro jejich cenovou dostupnost, kvalitu a zdravotní nezávadnost. Ryzí šperkařské, tzv. „sterlingové“ stříbro nese punc s označením 925/1000.

Pozor na to, co nosíte v uších

V tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích a hlavně v sezónních rekreačních a přímořských rezortech. Puncovní odpovědnost místních řemeslníků je na různých kontinentech a v různých zemích velmi flexibilní. Nejednou se stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko. Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na e-shopech. Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Jak víme že školních lavic, je naše pleť a pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto jedy do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie. A k nám se mohou dostat tyto produkty nejen přes eshopy, ale i přes globální prodejce a řetězce.

Ideální je mít svého výrobce šperků  „za humny“, tedy v regionu. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference ostatních klientů, jeho výrobní standardy, ocenění či kritiky. Abyste si třeba mohli u takového výrobce sami ověřit jeho služby. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, značky a pečeti kvality, speciální servis, možnosti čištění i soutěže. Nabízejí konkrétní kontakty na sebe – na svoji dílnu či fabriku, a to na výrobcích i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design. Ohromí  vás hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí. Samozřejmě i oni sledují světové trendy. Zajímavým zdrojem je třeba veletrh šperků v italské Vicenze, kterého se pravidelně účastní nejvýznamnější světoví hráči ve šperkařském světě.

Jak se o stříbro starat?

Šperky ze stříbra jsou obecně křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na jakékoliv mechanické poškození. „Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob,“ radí Michal Kotyza ze společnosti Moshna a dodává: „Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací či příliš kyselým PH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čištění provádějte pomocí speciálních roztoků, hadříků či vat na čištění stříbra. Lidové rady sice mohou fungovat, ale v některých případech mohou šperk i poškodit.“

Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto je třeba vyhnout se kontaktu s chemickými čisticími prostředky. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odličovací přípravky, make-up či lak na vlasy. „My šperkaři doporučujeme nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení. Špatný vliv má na ně i chlor, do bazénu je proto lepší chodit bez ozdob. Šperkům mohou uškodit i minerální prameny. Naše stříbrné šperky jsou kvalitní, navíc antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby vám vydržely celý život,“ uzavírá Kotyza.

Text: Lýdie Malchárková

Foto: Moshna

 

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno