Žijete opravdu ekologicky? Ale co oblečení? Lákají vás stále slevy v obchodních řetězcích, nakoupíte si oblečení do zásoby, i když některé z toho nikdy nepoužijete? Pak ekologicky plně nežijete. Jde to však poměrně lehce změnit, jen když začnete přemýšlet o oblečení jinak. A co takhle udržitelná móda?
Za nesmyslným plýtváním oděvem a s ním související devastací planety stojí řada slavných osobností, mezi než patří i slavná britská návrhářka a ekologická aktivistka Vivienne Westowoodová, která upozorňuje na to, aby ženy o oblečení přemýšlely. Sama pak říká: „Kupujte méně, vybírejte dobře, užívejte dlouho“. Všechno je v hlavě a jde opravdu o to, přenastavit se. Za nadměrným nakupováním se samozřejmě skrývá i psychologický aspekt. Často nakupujeme proto, že tím něco v životě doplňujeme, většinou jsou to nespokojené vztahy, pocit méněcennosti a jiné. Jenže zbytečně nakoupené věci pak často mizí v kontejnerech, nebo leží léta v šatníku, a my místo toho, abychom s tím něco dělaly, tak nakupujeme dále. A co s tím začít něco dělat…?
Minimalistický šatník
Řešením může být minimalistický šatník. Sestavený jen z toho, co máme oblíbené, a co potřebujeme pro každou příležitost. Traduje se, že 35 kousků stačí. Oblečení by mělo být kvalitní a nadčasové. V barvách, které nám sedí a které nosíme rády, rozhodně žádný módní výstřelek, který nosí slavné celebrity a nám nesluší a máme ho jen proto, že ho vlastní slavná herečka z našeho oblíbeného filmu. A nám potom leží ve skříni a ani si ho nevšimneme.
Recyklujte a opravujte
Proberte v šatníku to, co už nechcete. Darujte to kamarádce, sousedce, kterým se oblíbené kousky mohou ještě hodit. Nebo můžete oblečení, které víte, že nebude chtít nikdo z vašeho okolí odnést do charity, či do sběrných kontejnerů. Své místo si u potřebných určitě touto cestou najde. Nebojte se také své kousky opravovat, vzít do ruky nůžky a jehlu a přešít něco co vás hodně baví, ale už je třeba starší a není úplně módním hitem. Dost často se může ještě ze starého kousku vykouzlit něco krásného a nového.
Swapování aneb Výměna oblečení
Současným trendem jsou akce zaměřené na výměnu oblečení. Když se na takovou akci úplně necítíte, můžete udělat takový swap i s kamarádkami doma. Já takové pořádala jednu dobu často a užívaly jsme si u toho spoustu legrace. Na veřejných „výměnách“ však můžete potkat i nové zajímavé lidi a to je vždy přínosné. Navíc kromě toho, že uděláte jiným radost, ušetříte peníze a neodnesete si úplně anonymní kousek. Víte komu patřil a s ním znáte i jeho příběh. Je to zábava. A čím delší životnost výměnou bude oblečení mít, tím lépe pro životní prostředí.
Hledejte lokální značky
Udělejte si průzkum lokálních značek ve vašem městě a okolí. Nejenom, že přijdete do osobního kontaktu s někým, kdo o tom, jak oblečení vzniklo ví vše, ale většinou tam mají skvělé originální kousky, které vám nejen déle vydrží, ale budete k nim mít vzhledem k jejich původu mnohem bližší vztah. Pak také samozřejmě stojí za to vyhledat zajímavé second handy. Existují i takové s velmi originálními a luxusními značkami. A lidé, kteří takové obchody vlastní většinou opravdu pomalu vědí, kdo takový kousek před vámi nosil. Jde to, jen stačí opravdu přemýšlet nad tím trochu jinak.
Foto: Depositphotos/kiuikson