Popelnice přetékají odpadem a jejich vyvážka se zdá být v nedohlednu? Skořápky od vajec, odřezky zeleniny či ovoce, kávové sedliny i sáčky od čaje lze využít mnohem efektivnějším a ekologičtějším způsobem. Vytvořením kompostu si vyrobíte vlastní malý ekosystém, kterým snížíte nejen množství potravinového odpadu, ale také získáte materiál pro obohacení zahrady či truhlíků na balkonech. A že vám chybí zahrada? Kompostovat se dá i v bytě!

Dříve byl kompost nedílnou součástí každé zahrady, ale postupem času se na tuto metodu likvidace rostlinných zbytků trochu pozapomnělo. Dnes, kdy je naše planeta zavalena přebytečným odpadem, dává kompostování opět velký smysl a poklady z kuchyně dokáží udělat na zahradě velký kus práce.

Jak založit kompost?

Možná to celé vypadá jako velká věda, ale pokud budete dodržovat pár pravidel, pak to nic složitého není.

K uchovávání kompostu se skvěle hodí plastové kompostéry, které lze zakoupit např. v zahradnictvích či hobbymarketech. Vyrobit si ho ale můžete i doma, například z dřevěných prken.

Kompostér by měl vždy stát na rovném místě, aby se v něm materiál mohl rovnoměrně rozvrstvit a byl spojený s půdou. Cílem kompostování je vytvořit takové prostředí, ve kterém se budou dobře množit prospěšné bakterie. Ty zbytky z domácnosti i ze zahrady rozloží a vytvoří báječné hnojivo a humus. Aby se bakteriím v kompostu dobře vedlo, potřebují dostatek vzduchu a vlhkosti. Důležitá je také pestrost odpadu, která zajistí živiny pro mikroorganismy.

Na dno kompostu proto umístěte menší suché i mokré větvičky. Ty zajistí přívod vzduchu do nádoby. Na ně lze vrstvit trávu, plevel, zbytky ze zahrady i domácnosti, listí, dřevní štěpku a menší větvičky. V kompostu by se měla udržovat dostatečná vlhkost, ale pozor, pokud z něj poteče voda, je třeba přidat suché suroviny, které množství vody opět vyrovnají. Čas od času je nutné směs překopat či prohrábnout.

Co do kompostu nepatří?

  • Vařené jídlo, kosti a potraviny bohaté na proteiny – především maso. Tyto zbytky totiž lákají potkany a další zvířata
  • Plesnivé zbytky rostlin
  • Zbytky popela
  • Zvířecí exkrementy
  • Citrusové plody. Zejména pomerančová a citronová kůra, ale také odřezky ananasu a banánové slupky bývají často stříkané pesticidy a to by humusu ublížilo
  • Velké kusy větví, ale také skořápky ořechů, arašídů a pecky. Ty se rozkládají příliš pomalu
  • Barevné papíry, časopisy či příliš tlusté kartony

Jak kompostovat v bytě?

Pokud nejste šťastným majitelem zahrady, nemusíte se vzdávat. Existují totiž metody, které umožňují kompostování i v bytech. Stačí si jen pořídit vermikompostér, který se skládá ze tří prodyšných nádob a kalifornské žížaly. Ty se bioodpadem živí a na oplátku vyrobí skvělé hnojivo a jako bonus tzv. žížalí čaj, který je pro rostliny jako elixír života. Kde tyto zvířecí spojence získat? Od nejbližšího „vermikompostovacího“ souseda. Toho naleznete v rámci komunity těchto kompostérů.

Foto: Depositphotos.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno