Autorky Lucie Jandová a Dana Kaplanová vzbudily svou knihou o složitých vztazích mezi matkami a dcerami slušný rozruch. Přitom jde o téma, které prožila každá druhá žena…
Dva roky autorky sbíraly příběhy žen, které mají napjatý vztah s mámou. Takových žen je překvapivě mnoho. V dětství toužily po lásce, pochopení, něze. Marně. Se svým zraněním bojují celý život a stydí se o něm mluvit. Trápí se i v dospělosti, ačkoli jsou často krásné, úspěšné a samy už přivedly na svět další generaci. Místo lásky a přijetí jim matky věnovaly věčnou kritiku, snižování zásluh a konkurenční boj.
Představa lásky pro takové dcery zůstala deformovaná, a podle toho vypadají i jejich další vztahy. Pomocí rad psychologů a terapeutů (Alice Vondrová, Vojtěch Franče, Helena Heclová, Lilia Khousnoutdinová, Ramona Siringlen, Jiří M. Mašek), ale i přes pohádky, mýty a archetypy se autorky pokusily najít řešení, jak z temného žaláře odmítané a nemilované dcery vyjít ven. “Neumím si představit, že by moje maminka nebyla mým nejlepším přítelem a já nebyla ochotna za štěstí vlastní dcery obětovat takřka cokoliv. Mateřská láska je pro mne samozřejmá, absolutní a nezpochybnitelná. O to víc mne překvapil autorský záměr Lucie. Zároveň mi došlo, že odhalila jedno z mála posledních společenských tabu. Kniha je zajímavá, nejen svými výpověďmi, ale i faktem, jak moc si člověk pak začne vážit citu, který s lehkostí života bral za samozřejmý,” okomentovala celý knižní projekt známá spisovatelka Barbara Nesvadbová.
Pokud vás téma zajímá nebo jste dokonce něco podobného prožily, můžete si knihu zakoupit na www.jandova-lucie.cz.
Foto: archiv