Nucená karanténa, kterou vláda nastolila kvůli koronavirové nákaze, člověku na náladě příliš nepřidá. Ale není třeba zoufat a propadat nudě. Mnohé kulturní zážitky si lze totiž užít i z pohodlí domova. Stačí k tomu jen internetové připojení a mobil, tablet nebo počítač.

Během karantény strádáme zejména nedostatkem sociálních kontaktů, které jsou nyní velmi omezené. A pokud máme doma navíc předškolní a školní děti, je možné, že naše psychika právě prodělává zkoušku ohněm. O to více jsou nyní důležité zážitky, které s provozem domácnosti a hlídáním ratolestí nesouvisí. Co si „zajít“ do kina, na koncert nebo do divadla, a přitom neopustit gauč v obývacím pokoji?

Filmy a kino

Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna promítají dál, a to formou online streamu Moje kino LIVE. Jak se na představení dostat? Stačí si zakoupit e-vstupenku do jednoho z uvedených kin a spolu s dalšími zhlédnout snímek, který je uvedený v programu. Na film je třeba vyhradit si daný čas a prostředí kina navodí i úvody dramaturgů, debaty a další přidružené formáty, které mají filmovým fanouškům co nejvíce připomínat jejich přirozené prostředí. Zásadním prvkem projektu je chat, který je během streamu k dispozici. Diváci si tak mohou povídat, sdílet dojmy a zkrátka být spolu v kině.

A co dávají?

20.3. Malá lež (The Farewell)

21.3. Zelená kniha

22.3. The Kid

Představení začínají ve 20 hodin a vstupenky lze koupit do 19 hodin v den projekce. Více na: www.kinoaero.cz, www.biocentral.cz, www.biooko.cz, www.kinoscala.cz, www.kinosvetozor.cz

Unikátní možnost doplnit si vzdělání, nabízí pro malé i velké diváky kanál Česká filmová klasika na YouTube. Ve filmové knihovně je v současné době možné legálně a zdarma zhlédnout na 87 snímků, které byly natočeny od třicátých do devadesátých let minulého století. Nabídka je pestrá, na své si přijdou milovníci dramatických, hororových i komediálních příběhů. Naleznete zde například poklady v podobě Bílé nemoci dle adaptace románu Karla Čapka, hororové Kladivo na čarodějnice či komedii Manželství na úvěr.

Hudba

V rámci karantény byla uzavřena nejen kina, ale také koncertní sály a divadla. Kulturního života se však není třeba úplně vzdát. Oblíbení interpreti se rozhodli pokračovat ve svých koncertních aktivitách a vystoupení nyní poskytují fanouškům online. Živý koncert po síti si odbyla kapela Mirai, zpěváci Miro Žbirka, Pavel Callta, Pokáč, ale třeba také Ewa Farna a mnoho dalších. Co je v nabídce pro nejbližší dny?

20. března si lze od 20 hodin vychutnat v rámci projektu #nechodven koncert Ondřeje Rumla a Matěj Benko tria, kteří zahrají v zavřeném klubu U Staré paní. Během live streamu zazní skladby jazzové i popové, šansony Petra Hapky a Michala Horáčka, ale i písničky Voskovce, Wericha a Ježka.

O den později, v sobotu 21. března, představí na stejném místě od 20 hodin svůj nový projekt Groovy Melancholy klavírista David Dorůžek a kytarista Jiří Levíček.

Více o koncertech naleznete na facebookových stránkách U Staré paní nebo na webu www.nechodven.cz

Live streamy nabízí na sociálních sítích a YouTube i řada dalších populárních zpěváků a kapel. Stačí jen sledovat jejich aktuální příspěvky, nebo hashtag #shudboujsmespolu, a poté si naplno užívat oblíbenou muziku.

Milovníky klasické hudby potěší 24. března živý stream houslisty Pavla Šporcla. Ten myslel i na malé diváky a v Hudebních střípcích je poutavě seznamuje s hudebními velikány a jejich dílem.

Více než 600 koncertů ze svého archivu zpřístupnila zdarma, po dobu třiceti dnů, Berlínská filharmonie. V digitální koncertní síni lze zhlédnout koncerty z posledních deseti let. Bonusem jsou rozhovory s dirigenty a sólisty. Jak na to? Stačí se jen do 31. března zaregistrovat, vygenerovat voucher, zadat kód BERLINPHIL, a poté si už naplno vychutnávat krásnou hudbu. 

Divadlo

Po dobu uzavírky kulturních zařízení přistoupila k online streamům i řada divadel. O tom, která divadla se zapojila a jaký repertoár nabízejí, se dozvíte na stránkách www.i-divadlo.cz nebo na mall.tv pod hashtagem #kulturazije.

Foto: Depositphotos.com