Nejen nás tu a tam takzvaně honí mlsná. Mlsný jazýček mají i kočky a psi. Kdy ale dopřát našim mazlíčkům pochoutku tak, abychom zachovali vyvážený jídelníček? A podle čeho pamlsky vybírat?
U psů by pamlsky měly sloužit především jako pomůcka k úspěšnému výcviku. Kouskem nějaké dobroty si udržíte jeho pozornost a za splnění povelu poslouží jako rychlá odměna. Kočky důmyslným povelům příliš učit nemusíme, přesto i jim rádi dopřejeme nějakou delikatesu na přilepšenou. Pro kočky chované doma, které nemají šanci si samy stravu ukořistit, bývají komerční pamlsky vítaným zpestřením.
Co ale našim mazlíčkům nabídnout? „U chovatelů psů jsou stále velmi populární piškoty. Jsou levné a snadno je lze nalámat na menší kousky. Rozhodně ale nedoporučujeme nabízet psům klasické dětské piškoty. Ty vyrobené přímo pro psy obsahují méně cukru. Psí piškoty Carnis z naší nabídky jsou navíc obohacené o kvasnice, které jsou zdrojem vitamínu B, a vápník pro zpevňování kostí,“ říká produktová specialistka Mountfieldu Blanka Krestová. Kočky upřednostní masové pochoutky. Skvělou volbou jsou nejrůznější rybí výrobky. „Pro kočky nabízíme například lososové kostičky, které jsou snadno stravitelné a obohacené o vitamíny a antioxidanty,“ doplňuje Blanka Krestová.
Nebezpečné chyby
Lidskými pochoutkami můžete zvířeti vyloženě uškodit. Nikdy zvířeti nenabízejte čokoládu, kde by vyšší procento kakaa mohlo vyvolat toxický šok. Nebezpečné je pro psy také hroznové víno, ale i cibule a česnek. V souvislosti s kočkami stále panuje mýtus, že potřebují mléko. Dospělé kočce jím ale můžete spíše přivolat trávicí problémy.
Pamlsky, které jsou vyráběné přímo pro zvířata, platí za nejlepší formu odměny. Ty kvalitní obsahují navíc důležité vitamíny a jsou uzpůsobené i čichovým vjemům kočičích i psích čumáků. S pochoutkami to ale nepřehánějte. Stejně jako u lidí mohou být i u zvířat příčinou obezity. Největší pozor by si měli dát majitelé kastrovaných a starších zvířat, kdy příjem energie většinou převyšuje výdej.
foto: pixabay/SNGPhotography/Omerlavon