Pokud prochladnete, je nejdůležitější organismus ihned zahřát a vehnat do těla oheň. Vyhněte se klasickému čaji s citronem. Ač si spousta z vás myslí, že je to zaručený lék díky vitaminu C, není tomu tak. Citron je tropické ovoce, a proto náš organismus ochlazuje. Nechme citron na léto, tam toto ovoce patří. Zaručeně spolehlivým lékem při nachlazení a chřipce je zázvorový čaj. A to nejlépe s medem. Ten dostane do našeho těla potřebné teplo a spustí proces pocení, který rychleji vyžene nechtěné bacily ven.

Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny. Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti. Ve velmi malém množství se doporučuje také v těhotenství, zejména v prvních měsících je velmi účinný proti těhotenským nevolnostem. Těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru by se mu však měly vyhýbat. Mohl by způsobit silné prokrvení dělohy a při jeho nadměrném užívání by mohlo hrozit riziko potratu nebo předčasného porodu.

Jak tělu pomoci, když chřipce neutečete

Pokud nestihnete nemoc vyhnat z těla ven hned na počátku, je dobré svému tělu pomoci bojovat s tímto vetřelcem. Ideální jsou teplé polévky. Tak dostanete do těla energii a tělo bude mít z čeho čerpat. Mezi potraviny, které vám pomohou se zimní chřipkou, jsou například již zmiňovaný zázvor, fenykl, skořice, lipový a anýzový čaj.

Recept na rýmu, kašel i imunitu

Na rýmu a kašel je dobrý čaj z šípku, echinacey, květu divizny a listu jitrocele. Vše namíchejte rovným dílem. Tři polévkové lžíce směsi zalijte tři čtvrtě litrem studené vody a nechte přes noc vylouhovat. Ráno výluh minutku povařte a sceďte. Přes den vypijte 3 šálky tohoto nápoje. Čaj můžete dosladit medem. Pokud chcete pouze podpořit imunitu, pijte tento odvar tři týdny a poté si dejte týdenní pauzu.

 

Foto: pixabay/congerdesign