Zima pomalu ale jistě spěje k závěru, dny se prodlužují a díky sluníčku přichází teplejší počasí. Blíží se jaro, na které se všichni moc těšíme! Příroda se probouzí a nastává čas provést jarní očistnou kůru.

Nedostatek sluníčka ubíjí a únava nás pohlcuje. Naštěstí vláda zimy pomalu končí, a to znamená, že je čas na jarní detox. Cítíte se unavení a bez energie? Právě nyní přijdou vhod tipy, které do vašeho těla vlijí novou energii.

Jak nejlépe začít den? Vlažnou vodou s citronem!

Naši předci tomu říkali půst, dnes je často používáno slovo detoxikace. Jedná se o odlehčení jídelníčku a vyřazení potravin, které tělu neprospívají. Tabu by v tomto období mělo být maso, ale také alkohol, cukr a průmyslově zpracované potraviny. Důležité je hodně spát a nestresovat se. Konzumovat bychom měli zdravé potraviny, a také bychom si měli dopřát dostatek klidu a odpočinku. V jídelníčku nesmí chybět ani jarní druhy ovoce, křen, zázvor, zeleninové šťávy, listová zelenina a panenské oleje, například olivový. Vše je úžasným zdrojem energie.

Jako ranní nápoj se při jarní očistě doporučuje teplá voda s citronem. Dodá tělu tak potřebný vitamín C, působí močopudně, a díky tomu odplaví z těla nežádoucí toxiny. Navíc pomáhá při očistě jater a podporuje i tvorbu žluči, čímž pozitivně ovlivňuje zažívání. 

Nezapomínejte na bylinné čaje, nejlépe jako týdenní očistnou kůru

Kopřiva dvoudomá není jen obtížný plevel, je nabitá vitamíny a minerály, pročistí ledviny a krev. Lze ji přidat do omáček, polévek či nádivek. Kopřivový čaj pomáhá také při odvodnění a pozitivní účinek má i na problematickou pleť.

Nejúčinnější jsou při jarní očistě čerstvě natrhané mladé březové listy, ale dají se použít i v sušené variantě. Březové listy nejen pročistí krev, ale odbourávají i močové a ledvinové kameny. Mají močopudný efekt. Obsahují silice, minerální látky, glykosidy, třísloviny a fytoncidní látky s antibiotickým účinkem.

Čaj z březových listů

1 polévková lžíce čerstvých nebo sušených listů

250 ml vroucí vody

Listy zalijte vroucí vodou a nechte 20 minut vylouhovat. Poté sceďte a popíjejte.

Vyrazte do probouzející se přírody a nasbírejte první jarní bylinky! Vykukovat bude například podběl, jehož žluté hvězdičky jsou viditelné jakmile sleze sníh. Tato bylina usnadňuje odkašlávání, je močopudná a má protizánětlivé účinky. Čaj z podbělu pomáhá i při nachlazení. Procházka v přírodě vám určitě udělá dobře po těle i na duši.  

 

foto: pixabay/federicomaderno