Finanční prostředky si pravidelně ukládají více než čtyři pětiny Čechů v produktivním věku. Mezi nejčastější způsoby spoření patří ukládání peněz na spořící účet nebo penzijní připojištění. Třetí nejoblíbenější variantou je životní pojištění. V posledních letech roste zájem i o investice do zlata a dalších drahých kovů, akcií nebo virtuálních měn. A jak se rozhodnete se svými financemi naložit vy?
Průměrná měsíční naspořená částka se pohybuje kolem 3600 korun, tedy 43.200 Kč ročně. Důvodem pro spoření je obvykle tvorba finanční rezervy (75 procent), spoření na důchod (43 procent) nebo úspory na dovolenou (34 procent).
Podle průzkumu ústavu STEM si dvě třetiny rodin v ČR pravidelně odkládají část svého příjmu. „Nejčastěji, přibližně v polovině případů, tuzemské domácnosti volí spořící účet, dvě pětiny peníze nechávají na běžném účtu a 31 procent si zřídí stavební spoření. Doma do obálky ukládá peníze pětina lidí,“ říká ombudsman společnosti Home Credit Miroslav Zborovský.
Spořící účet – jde o nejrozšířenější formu spoření, ovšem s nejnižším výnosem. Úroková míra na spořících účtech většinou nedosahuje ani jednoho procenta a nepokryje tak ani současnou inflaci.
Penzijní připojištění – je opět nízko úročené. Důvodem jeho obliby je především státní podpora a také možnost příspěvku od zaměstnavatele. Aby zájemce dosáhl na státní příspěvek, musí na své připojištění měsíčně přispívat částkou alespoň 300 korun. Ke třem stokorunám dostane státní příspěvek 90 korun.
Stavební spoření – mezi jeho největší přednosti patří spolehlivost a státní příspěvky. Střadatel ale musí počítat s tím, že s naspořenou částkou nebude možné několik let disponovat, nejčastěji je to 6 let.
Investice do zlata – pravidelně spořit lze i do drahých kovů. Zlato je relativně bezpečná investice, protože jeho cena dlouhodobě roste a příliš nepodléhá výkyvům. V minulém roce se cena zlata zvýšila o 18 procent.
„Češi vidí v mincích především vhodný dárek pro všechny generace. Stále více si ale uvědomují, že jde o zajímavou investiční příležitost. Například cena mincí z poslední lunární série se pohybuje blízko cen investičních slitků. Díky vysoké poptávce a omezenému počtu vyražených kusů, však jejich cena v čase rychle roste a brzy výrazně převýší cenu kovu,“ říká Libor Brůna z Golden Gate CZ.
Kryptoměny – investovat lze i do virtuálních měn, jako jsou bitcoiny. Nákup bitcoinů je poměrně jednoduchý a lze ho uskutečnit buď na internetu, u obchodníka nebo v bitcoinmatu. Investor může své prostředky výrazně zhodnotit, ale také dramaticky ztratit. Kurz výrazně kolísá, a proto je potřeba sledovat trendy a být připraven včas správně zareagovat. Loni hodnota bitcoinu vzrostla o téměř 90 procent.
„Faktory ovlivňující poptávku by mohly být ekonomická krize nebo její hrozba, nestabilita měn nebo vlád, ekonomické války, klesající hodnota peněz či kvantitativní uvolňování,“ podotkl Stránský.
Bitcoin se letos obchodoval v rozmezí od 3800 dolarů na začátku roku až po 13 200 dolarů na konci června. Současná cena je kolem 7500 dolarů za kus.
„Letos očekávám dosažení nového maxima bitcoinu. Může dosáhnout až 30 000 dolarů,“ říká Martin Stránský, majitel české společnosti WBTCB obchodující s kryptoměnami. Dosavadní historické maximum bylo kolem 19 500 dolarů.
Foto: pixabay.com, Profimedia.cz
[…] https://www.zenydivky.cz/jak-sporit-a-do-ceho-se-vyplati-investovat-v-novem-roce/ […]
Comments are closed.