Zprávy o počtu nakažených způsobují mnohým lidem tlak na hrudi. Bojíte se chodit nakupovat a v noci špatně spíte? Určitě nejste sami! Tyto příznaky na sobě pozoruje hodně z nás. Jak se ale s úzkostí a nejistotou vypořádat?

V televizi, na internetu i v rádiu, je nyní tématem číslo jedna koronavirus a karanténa. Evropa i zbytek světa zažili podobnou situaci naposledy na počátku dvacátého století, při pandemii španělské chřipky, a proto na je pro nás tento stav novinkou. Hledáme cesty a učíme se, jak v nové situaci fungovat. Každodenní zprávy o tom, kolik přibylo nakažených a zemřelých, na náladě příliš nepřidají. A protože čísla rapidně přibývají, snižuje se zároveň i naše psychická odolnost. Co dělat, abychom ji opět posílili?

Zprávy si dávkujte

Nesledujte zpravodajství od rána do večera. Určete si pevně daný čas, kdy se budete dívat na televizi či internet. I když se člověk necítí špatně, neustálé sledování statistik o koronaviru, mu na náladě nepřidá. Následkem toho se mohou dostavit i fyzické potíže v podobě bolesti břicha, hlavy, tlaku na hrudi či nespavosti.

Pouze ověřené informace

Při vyhledávání fakt o nynější epidemii, se soustřeďte na názory odborníků z řad lékařů a epidemiologů a vyhýbejte se neověřeným a občas i poplašným zprávám na internetu. Tak budete schopni udělat si objektivní obrázek o tom, jak se koronavirus šíří i jaké jsou prognózy do budoucna.

Meditujte

Každodenní, byť jen kraťoučká meditace, pomůže uvolnit mysl, utřídit myšlenky a mít trochu větší nadhled. Díky tomu budete odolnější vůči návalům paniky a stresu. Právě on snižuje obranyschopnost těla a vystresovaný člověk je k jakékoliv nákaze náchylnější, než ten, kdo je v pohodě.
I ti, kdo se józe nebo meditacím nikdy nevěnovali, nejsou v nevýhodě. Na internetu lze nalézt spoustu návodů i pro začátečníky.

Komunikujte

Buďte v kontaktu s rodinnými příslušníky, a to nejen s těmi doma a nezapomínejte na přátele. Popovídat si, zasmát se, třeba si i vyměnit vtipy, které o koronaviru kolují… To vše vám pomůže udržet dobrou náladu a nadhled.

Aromaterapie

Vonné éterické oleje mají na náš organismus pozitivní vliv. Posilují imunitu i psychickou odolnost. Například extrakt z grepových jader podpoří obranyschopnost těla. Eukalyptus, bergamot a tea trea mají protivirové účinky a posilují dýchací cesty; meduňka zmírňuje napětí a exotické aroma frandžipánie přináší pohodu a klid. Provoňte si domov éterickými oleji, udělá vám to dobře.

Pozitivní myšlení

V době karantény nás svazuje mnoho omezení a zákazů. Zapomenout můžeme na cestování, návštěvu kina, divadla i nakupování… Nepropadejte trudomyslnosti a myslete na to, že tento stav je nastolen pro ochranu nás všech a je pouze dočasný. Soustřeďte se spíše na to, jak čas co nejefektivněji využít a věnujte se činnostem, na které běžně nemáte čas. Co takhle provést doma generální úklid, přečíst si knihu, otestovat kreativitu a vyzkoušet nového koníčka? Pusťte se například do háčkování nebo malování, začněte pravidelně cvičit – tutoriálů je na internetu nepřeberné množství. Nebo se vrhněte do úpravy zahrady…

Rada na závěr: dodržujte vládní nařízení, ať nákaza co nejdříve odezní a my se můžeme opět vrátit k normálnímu životu. 

Foto: Depositphotos.com