Teploty sice velmi pomalu, ale zato jistě stoupají vzhůru, a proto je nejvyšší čas připravit pokožku na léto. Nutnost aplikovat opalovací krém už si mnozí osvojili, ale existují i další kroky jak kůži pomoci, aby byla před slunečními paprsky více chráněná a krásně zhnědla.
Každé léto je to podobný obrázek. Na koupalištích lze vidět po zimě vybledlá těla jak se vystavují sluneční lázni a o pár hodin později „zdobí“ pokožku červená barva. Občas nepomůže ani krém s vysokým ochranným faktorem. Proč? Kůže není na sluneční paprsky zvyklá! Právě proto je třeba připravovat se v čas, ještě než Slunce pořádně nabere sílu.
Opalování je stres
Sluněním dochází k stresování imunitního systému a pokud se „opékáme“ příliš dlouho, uvolňují se v pokožce volné radikály, které urychlují stárnutí kožních buněk. Jak se bránit? Pomoci mohou antioxidanty, zejména betakaroten a lykopen, které si poradí s volnými radikály a ochrání pokožku před poškozením. Nalezneme je například v některých druzích ovoce a zeleniny. Zařaďte proto do jídelníčku mrkev, rajčata, batáty, meruňky, melouny, papriky, ale také zelenou zeleninu jako například špenát.
Doplňky stravy
Betakaroten lze získat ze stravy nebo v podobě tablet z lékárny. K dostání jsou i produkty, jejichž složení kombinuje obsah betakarotenů, lykopenu, luteinu, vitamínů C, D a E, které ochranný efekt ještě umocňují.
Také meruňkový olej podávaný v malých dávkách pomůže pokožku posílit. Mrkvový olej se hodí více pro zevní užití a postará se o to, aby kůže dostala jemně nazlátlý nádech.
Péče
Kdo touží po krásném opálení, musí se snažit i na poli péče o tělo. Před sluněním je vhodné použít hydratační peeling, který zbaví kůži odumřelých buněk a opálení bude díky tomu rovnoměrné. Na trhu je velký výběr těchto produktů, ať už klasických peelingů či peelingových mýdel. Lepší je volit takové výrobky, které obsahují co nejvíce přírodních látek a jsou k tělu šetrné.
Peeling lze provést i speciálními rukavicemi z lufy nebo kartáči z přírodních materiálů. Po proceduře je dobré dopřát pokožce regeneraci a natřít ji ideálně přírodním olejem. Když zvolíte výše zmiňovaný mrkvový, efekt bude dvojnásobný.
Pokud se přeci jen po slunění pigmentové skvrny objeví, pomohou chemické peelingy, které je možné absolvovat u dermatologa, v kosmetickém salonu nebo zvolit přípravky pro domácí použití.
Hydratace
Jedním ze základních kamenů pro zdravý organismus je dostatečný přísun tekutin. Jen hydratované tělo je schopno správně pracovat, zbavovat se škodlivých látek a chránit se. V teplém ročním období je nutné zintenzivnit pitný režim a platí, že příjem tekutin, ideálně vody, by měl být minimálně 300 ml na 10 kg váhy člověka.
Samotné slunění
I vnitřně posílené pokožce je dobré dávkovat sluneční paprsky postupně. Dvojnásob opatrní by měli být všichni, kdo mají od přírody světlý typ kůže. První den stačí pobýt na slunci čtvrt hodiny a interval postupem času zvyšovat. Sluneční lázně bychom nikdy neměli podstupovat bez aplikace přípravku s dostatečným SPF faktorem. Pro světlé lidi a malé děti by měla být výše ochrany 50, u snědších jedinců postačí hodnota 30.
Foto: Depositphotos.com, archiv firem