Ne nadarmo je indický medicínský systém oblíbený už pět tisíc let. Umí totiž nemoci nejen léčit, ale také jim předcházet. Jak tedy s její pomocí přežít podzim ve zdraví?

Ájurvéda je má vášeň, to většina z vás, kteří čtete mé články ví. Musím říct, že práce ájurvédského terapeuta je rok od roku zajímavější právě v těch nejmenších detailech, v tom, jak se díváme na naše tělo. Zdraví je celek, stejně jako naše tělo… Skládá se z mnoha faktorů, které jsou na sobě závislé a nedají se oddělit. Pusťme se ale do toho hlavního, jak naše tělo uchránit před nemocemi, když se blíží sychravé dny.

Přirozená inteligence těla

Je docela děsivé, jak málo ve skutečnosti posloucháme své tělo – tedy skutečně posloucháme. Většinou mu „do úst“ vložíme to, co se nám zrovna hodí. Jak by jinak bylo možné, že na podzim i v zimě do těla házíme kupy syrové a silně zachlazující zeleniny, i když nám po salátovém obědě není dobře? Ona zrovna syrová zelenina je opravdu mýtus, pokud jde o hubnutí, trávení lépe zpracuje tepelně upravené vegetariánské jídlo než salát. Na ten si počkejte do jara… Co tedy na podzim zařadit do jídelníčku, aby tělu bylo dobře a hezky sloužilo? Tak především teplé potraviny, na snídani nejlépe kaše nebo něco teplého, oběd, který je podle ájurvédy hlavním jídlem dne, zejména proto, že v tuto dobu trávení funguje nejlépe, by měl být bohatý, složený třeba z malé misky polévky a hlavního jídla. Večer se aktivita trávení zpomaluje, ale o tělo je třeba se postarat, nejlépe něčím lehčím teplým – třeba polévkami, rizotem z quinoa, zapečenou zeleninou, možností je opravdu mnoho… I tím co pijeme je možné podpořit obranyschopnost těla. Stejně jako u jídla, by to nemělo být nic studeného – ideální je zázvorový čaj s medem, bylinkové čaje (já miluji meduňku, diviznu, levanduli…) nebo „jen“ horkou vodou.

Stres ničte hýčkáním těla

Život bez stresu je metou, které dosáhne málokdo, opravdu to dnes není legrace. Co ale můžeme? Napomoci tělu, aby se cítilo dobře v rámci svých možností, protože o tom právě ájurvéda je, cítit se dobře tam, kde právě stojíte, v tom, co žijete… Tak tedy udělejte si jednou týdně čas na teplou vanu plnou bublinek. Nejlépe do ní opatrně vstupujte se silně naolejovaným tělem – mandlovým, sezamovým olejem (kokos vynechte, je na tuto dobu příliš ochlazující) – poležte si v ní dvacet minut za zvuků příjemné klidné hudby, nikoli pípání zpráv v mobilu. Po takovéto vaně bude vaše kůže příjemně vyživená a je dobré se jít natáhnout a ještě si porelaxovat. Snažte se chodit spát co nejdříve, desátá hodina je ideál, ale pokud to nejde, tak alespoň do jedenácti… Dopřejte si každý týden nějaký čas pro sebe a dělejte, co vás baví. Pokud vám to „stále nevychází“, tak si „svůj čas“ pečlivě zapište každý týden do diáře, pak si ho udělat musíte, no ne? A pokud si během podzimu zvládnete dopřát nějakou relaxační masáž, tělu tím také prospějete. Pokud ne, alespoň tělo pravidelně „obrušujte“ přírodní lufou během sprchování a pak ho hezky promažte nějakým přírodním olejem. Na závěr ještě zmíním, dnes tolik populární, slovo meditace… Ale neděste se, nenutíme vás padnout na jógovou podložku a zformovat nohy do lotosu… To opravdu nikdo nečeká. Meditace je pro každého něco jiného, někdo medituje při procházce v přírodě, někdo při běhání, jiný ve vaně plné horké vody a někdo opravdu na té jógové podložce. Jde ale o to, najít si svůj způsob, ten během kterého se vaše mysl, třeba jen na mini okamžik vypne, každé takové vypnutí totiž výrazně přispívá jakémusi duchovnímu občerstvení a bez toho, bohužel, nejde žít…

Foto: depositphotos/poznyakov

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno