Kalendář ukazuje poslední adventní týden a v našich obývacích pokojích se pomalu zabydlují vánoční stromečky. Tam vykouzlí příjemnou vánoční atmosféru a navíc příbytek krásně provoní. Často s námi zůstávají až do svátku Tří králů, někde i déle. I proto byste měli dbát následujících rad, aby se z krásné dekorace nestala zkáza domácnosti.
Zdobení stromečku jako vánoční zvyk pochází z Německa a v devatenáctém století se rozšířil po Evropě. První ozdobený strom v Čechách vévodil obývacímu pokoji ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha. Ten ho pro své pražské přátele nazdobil jako překvapení; stalo se tak roku 1812. Svíčky se však na českých vánočních stromech začaly zapalovat až o třicetosm let později. A právě otevřený oheň může během svátků zapříčinit pořádnou neplechu…
Držte se těchto zásad a vaše Vánoce budou v bezpečí:
- Stromečku se pokuste vybrat takové místo v bytě, kde bude krásně dekorovat, ale zároveň nebude překážet. Do volně ležících kabelů ze světelných ozdob se snadno zamotají nohy a o zlomené končetiny či rozbitou hlavu přeci nikdo nestojí…
- Pro vánoční stromeček zvolte stojánek úměrně jeho velikosti, jinak hrozí zřícení. Máte stromeček do stropu? Ten bude chtít bytelný, velký stojan a naopak, malý stromeček usaďte do menšího stojánku, ve kterém bude pevně držet. Stojánek by měl mít i zásobník na vodu.
- Rostlina by měla neustále stát ve vodě. Díky tomu nezačne vysychat a jehličí zůstane tam, kde má. Především však nezačne tak snadno hořet, pokud by nedopatřením došlo k jeho vznícení. Jak rychle hoří suchý a jak zalitý strom si lze prohlédnout na videu níže.
- Otevřený oheň jen pod dozorem! Pokud jste milovníky svíček či prskavek, radíme vám, abyste je nedávali na strom a nikdy je nenechávali hořet bez kontroly. Hořící svíčku umístěte na stabilní nehořlavou podložku, a pokud vaši domácnost obývají děti či zvířata, je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k jejímu převržení. Po odchodu z místnosti je vždy nutné oheň řádně uhasit. Prskavky držte směrem od těla a zapalujte nad nehořlavým povrchem. Po jejich vypálení je zchlaďte pod tekoucí vodou či namočte do nádoby s vodou.
Rady co dělat v případě požáru naleznete na stránkách Hasičského záchranného sboru.
Foto a zdroj: depositphotos.com, Robert Sedmík, youtube.com