Je součástí tradiční italské kuchyně a tato kynutá placka si našla příznivce i v dalších zemích po celém světě. K výrobě těsta na focacciu stačí jen pět ingrediencí a obložit ji lze dle chuti a libosti. Placka se skvěle hodí jako hlavní chod i jako příloha k masovým pokrmům.
Za historií této chlebové placky bychom se museli vypravit až do starověkého Řecka, odkud pravděpodobně pochází základní recept na focacciu. Ta se původně připravovala na ohništi, na rozpálených dlaždicích či hliněném kotouči.
Focaccia se peče zejména ve slané verzi a nejčastěji se obkládá bylinkami, česnekem, sýry, cibulí nebo rajčaty. Připravit se však dá i ve sladké variantě.
Základní recept na focacciu s rajčaty
Pro těsto potřebujete: 450 g hladké mouky, 50 g extra panenského olivového oleje, 2 lžičky sušeného droždí, 1 lžičku soli, 300 g vody
Pro obložení: 100 g strouhaného parmezánu, 60 olivového oleje, 2 stroužky česneku, 2 lžíce čerstvé nebo sušené bazalky, půl lžičky soli
Postup:
- V míse smícháme mouku, sůl, droždí, olej a vodu. Přísady důkladně prohněteme (ideálně v robotu) a vzniklé těsto necháme na teplém místě alespoň hodinu kynout.
- Plech vyložíme pečícím papírem, který potřeme olivovým olejem. Vykynuté těsto přeneseme na plech a za pomoci prstů ho roztáhneme do placky. Povrch placky nemá být hladký, proto v něm klouby vytvoříme důlky.
- Nyní troubu předehřejeme na 230°C a než se nahřeje, necháme placku dále kynout. Poté ji potřeme směsí 3 lžic vody a lžíce olivového oleje. Plech vložíme do předehřáté trouby a focacciu pečeme 20 minut.
- V mezičase prolisujeme do misky stroužky česneku, přidáme olivový olej, sůl a nastrouhaný parmazán. Rajčata nakrájíme na půlky.
- Hotovou placku potřeme směsí česneku a sýru. Nakonec ji obložíme rajčaty, ozdobíme bylinkami a podáváme.
Foto: Depositphotos