V minulosti se vybavení domova vybíralo především na základě funkčnosti. V dnešní době jsou důležité také inspirativní vzhled a osobitý styl. Mezi trendy, které se stále drží na výsluní, patří styl venkova. Použité přírodní materiály umocňují útulnost a hřejivou atmosféru obydlí. Důležité jsou také detaily jako například dobové baterie v retrodesignu. Venkovský styl se hodí nejen na chalupu, ale stále častěji se v něm zařizují i interiéry městských bytů a domů.

„Zákazníkům přinášíme inspiraci. Vytvořili jsme unikátní koncepty koupelen, inspirované různými styly v zařizování interiéru. Odrážíme trend slaďování vybavení koupelny s obklady na stěnách a dlažbou. A jedním z takových konceptů je i country koncept,“ říká Lenka Lehečková, Marketing project manager ze Siko koupelny & kuchyně. V pojmenování tohoto stylu se můžete také setkat s názvem Shabby Chic. Často se používá pojem „vintage“, který v podstatě označuje vše, co je staré.

Kořeny tohoto stylu sahají do poloviny 18. století, kdy se v Evropě začal rozvíjet romantismus a s ním spojená idealizace přírody a prostého života. Předlohou dnešních rustikálních koupelen tohoto stylu jsou stará anglická a francouzská sídla na venkově, do jejichž interiérů přirozeně pronikala inspirace přírodou a místní krajinou. Typickými rysy jsou tak tradiční tvary s jednoduchými řemeslnými prvky.

Příroda se projevuje i v materiálech

Základní inspirací je příroda a vše, co přináší. Podstatné jsou tedy všechny přírodní materiály. Přirozené dřevo ladí v kombinaci s kamenem, pálenou cihlou nebo kovem. „Ačkoliv autentické materiály jednoznačně vítězí, nemusíte se bát ani imitací, které jsou díky technologii digitálního tisku dokonale věrné, včetně drobných nedokonalostí, jako jsou suky ve dřevě nebo známky umělého opotřebení.“ říká manažerka ze společnosti SIKO.

Pro venkovský styl jsou charakteristické barvy od béžové, přes pískovou až po různé tóny hnědé. Velmi oblíbená je i barva koňaku, terakota, odkryté zdivo, pálená cihla či kámen. Pokud zvolíte podlahu i nábytek ve světlých tónech, prozáříte tak celý prostor. Na podlahu je ideální použít dřevo nebo dlažbu v rustikálním nádechu. Atraktivně vypadá například dlažba či obklad se vzhledem břidlice nebo patchworku.

Záměrná omšelost v koupelnách

U interiéru ve venkovském stylu jsou důležité detaily. Složité vyřezávané nebo kované tvary jsou nahrazovány rovnějšími liniemi.  „V porovnání se současným minimalistických trendem, kdy je cílem dosáhnout co nejčistšího dojmu, u koupelen venkovského stylu jsou doplňky a nejrůznější stylové dekorace naopak žádoucí,“ vysvětluje Lenka Lehečková a dodává: „Nádech romantiky a jemnosti se dá dosáhnout například i doplňky pletenými z proutí.“

Venkovský styl do koupelen vnesete i stylovým nábytkem se zajímavě řešenými úložnými prostory. Mohou to být masivní umyvadlové skříňky, dřevěné desky pod umyvadlo, police, věšáky nebo rám zrcadla z přírodních materiálů. „Country koupelnu vyhledává stále více zákazníků, zejména pro její příjemnou a útulnou atmosféru. Jako základ využívají vzhled pálených cihel, dřeva či prken právě s puncem patiny a prostor doplní stylovým dřevěným koupelnovým nábytkem, ideálně s umyvadlem ve tvaru džberu,“ říká Lenka Lehečková ze SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ. Záměrně vyvolaná patina dodává koupelně požadovaný punc.

Text: Jana Bobková

Foto: SIKO KOUPELNY & KUCHYNĚ

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.