S podzimem přichází častější nemoci. Je to dáno mimo jiné změnami počasí, které mohou být pro organismus náročné. V tomto období má homeopatie dvojí použití – jednak preventivní, jednak léčebné.

Homeopatická prevence má smysl hlavně u těch, u kterých je větší riziko onemocnění – jedná se například malé děti navštěvující školky nebo i dospělé, kteří pracují v prostředí, kde je vyšší pravděpodobnost, že se setkají s bacily – učitelky, zdravotníci… Je vhodná i pro ty, kteří byli předchozí podzimní období opakovaně nemocní – ale u nich by byla lepší cílená homeopatická léčba. U zdravých dospělých či větších dětí není žádné preventivní užívání čehokoliv na podporu imunity nutné. Preventivně proti virovým onemocněním funguje Oscillococcinum 1x týdně nebo Engystol denně, ale je třeba začít s jejich užíváním již před příchodem „chřipkové sezóny“. Engystol opakovaně užívaný během dne navíc umí velice účinně pomoci i ve fázi počínajícího či rozvinutého onemocnění.

Homeopatie dokáže pomoci při již začínajících virózách – pokud se podaří vybrat správný lék, nemoc často odezní během několika dnů. Jedním z vhodných homeopatik podzimního období je Dulcamara, která pomáhá při nemocech vzniklých působením vlhkého chladu – léčí rýmy, kašel, močové infekce, bolesti kloubů. Dá se použít i preventivně – vhodné je její užívání v chladných dnech před a po návštěvě bazénu. Také se může užívat v případě, když se člověk zpotí a prochladne – vezme-li si ji poté co nejdříve, může tím předejít vzniku onemocnění. Pokud by někomu v těchto případech nepomáhala, podobný účinek má Rhus toxicodendron. Na rýmu je vhodná např. Coryzalia – polykomponent složený z více homeopatik na rýmy různého typu, Allium cepa na vodovou rýmu (stejnou jako když krájíte cibuli), Kalium bichromicum na žlutozelené rýmy, často s příměsí krve.

Bolesti v krku často odstraní Homeogene – opět polykomponentní homeopatikum. Ale je to jen několik možností – u všech výše uvedených homeopatik je potřeba myslet na to, že pokud nezaberou, neznamená to, že homeopatie nefunguje – v těchto případech je třeba se obrátit na homeopata, aby vybral podle příznaků ten správný lék. Právě v tom spočívá krása i úskalí homeopatie – léčí se nemocný člověk a ne nemoc podle názvu. Vždyť třeba na zmíněné rýmy existují desítky homeopatik a vybrat to správné je umění. Velice dobře je možné léčit homeopaticky kašel, ale to už chce nějakou předchozí zkušenost s homeopatiky. Je důležité všímat si vyvolávajících momentů a také těch, které kašel zmírňují – teplo/chlad, pohyb/klid, poloha vleže/vsedě, toho zda je kašel nejhorší ve dne nebo v noci. Podle toho se pak vybírá vhodné homeopatikum. Zde jen příklad jednoho, které je poměrně často používané a lehce rozpoznatelné – je jím Drosera. Pro ni je typické, že dotyčný většinou přes den nekašle nebo jen minimálně, ale po ulehnutí se náhle objevují úporné záchvaty dusivého kašle. Někdy k nim nedochází ihned, ale až po nějaké době, když se člověk v posteli zahřeje (zvláště pokud je důkladně vyvětráno a vzduch v pokoji je chladný). Největší intenzitu pak tento kašel mívá kolem půlnoci. Většinou je doprovázen úporným šimráním v krku, které záchvaty kašle vyvolá.

Podzim přináší i jiné změny. Pro mnoho dětí znamená září nástup do školky. A není málo těch, které adaptaci na školku zvládají dosti obtížně. Některé děti „utíkají“ do nemocí, jiné dělají srdceryvné scény nebo jen začnou být smutné, další se začnou třeba počůrávat. I zde dokáže homeopatie pomoci. Například pro děti drobné, zimomřivé, stydlivé, často nemocné může být vhodná Silicea, pro baculatější, opatrné, špatně přizpůsobivé Calcarea carbonica, pro děti hodně mazlivé, plaché, fixované na matku, které snadno pláčou Pulsatilla – v potenci nejlépe 30 CH 1x týdně, ale i denně, podle toho, jak na homeopatika dítě reaguje. Je možná samoléčba, v případě jejího neúspěchu je třeba vyhledat homeopata. Totéž se dá použít u těchto typů dětí při nástupu do 1. třídy školy – pomůže jim lépe zvládnout změnu a nové požadavky.

Závěrem bych zmínila ještě jeden docela častý problém pojící se s podzimem. Někteří lidé trpí v tomto období únavou, špatnou náladou, smutkem. Tyto projevy často narůstají úměrně s tím, jak se zkracuje den. Jim je možné doporučit například Phosphorus (společenští lidé, často s různými strachy, kteří špatně snáší samotu a šero), Phosphoricum acidum (podobný typ lidí, ale je zde mnohem výraznější propad do únavy, smutku až jakéhosi vyhoření) nebo Aurum metallicum (ambiciózní, úspěšní lidé, kteří špatně snáší neúspěch, zimu a krátké podzimní a zimní dny s nedostatkem slunce). Opět zde platí – nepomůže-li samoléčba během 2-3 týdnů, je lepší se obrátit na homeopata dříve, než stav přejde u někoho i do depresivních projevů.

Text: MUDr. Helena Bartůšková

www.mudrbartuskova.cz

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno