Co se člověku vybaví, když se řekne Berlín? Zeď, která roku 1961 rozdělila město na západní a východní? Braniborská brána? Památník holocaustu? Berlín toho ale nabízí mnohem víc. Ať už jde o skvělé jídlo, kterým Berlín opravdu oplývá, či školy a místa, kde pobýt s přáteli. Toto město je v dnešní době jedním z center Evropy. Proč tam tedy zavítat?

Berlín je dnes Mekkou turistů, kteří sem míří za památkami a historickými místy. Po druhé světové válce bylo město z velké části zničeno, avšak dnes má rozhodně co ukázat. Míří sem jak starší generace, tak ta mladá, která zde nachází spoustu míst, která se tu zrodila až v posledních letech. Jak se připravit na výlet do Berlína? Co tam vidět, kde jíst, kde se ubytovat? Tady je pár praktických rad, jak zvládnout několikadenní trip za co nejméně peněz a s co nejvíce zážitky.

Památník holocaustu.

Levné, přesto kvalitní

Cestovat do Berlína je nejlevnější a zároveň nejpohodlnější autobusem. Přímé linky z Prahy do Berlína nabízí Student Agency či Flixbus. Jednosměrné jízdenky se pohybují okolo tří stovek a cesta trvá něco kolem čtyř hodin. Kdo si potrpí na luxus létání, letenka z Prahy do Berlína vychází přibližně na dva a půl tisíce. Autobusová zastávka nejblíže centru je Südkreuz. Odtud je možné se do centra dostat buď pěšky nebo místní dopravou. Další možnou variantou dopravy do Berlína je vlak. Ten vyjde asi na sedm set, délka jízdy je stejná jako ta autobusová, ale nádraží Hauptbahnhof je rozhodně nejblíže centru.

V Berlíně je k dispozici hustá síť městské dopravy. Německá metropole disponuje metrem (U-Bahn), takzvanou nadzemkou (S-bahn), tramvajemi i autobusy. Nenechte se zmást, nadzemka tu někdy jezdí i pod zemí a metro zase nad zemí. Nebojte se však, v místní dopravě se dá zorientovat poměrně jednoduše. Celodenní jízdenka, jež platí pro všechny typy dopravy, stojí něco okolo čtyř eur a opravdu se vyplatí. Samozřejmě zde jezdí také taxi a Uber.

Pro ubytování se nabízí hned několik variant. Rozhodně nejvýhodnější je Airbnb, kde se bydlí v bytě či apartmánu, které někdo pro tuto službu nabízí. Ceny se pohybují od 600 do 1200 korun za noc. Další možností jsou hotely, nejlevněji vyjdou takzvané B&B Hotely, což je síť hotelů po Evropě. Jedna noc tam vyjde asi na 1300 korun.

Pro milovníky dobrého jídla

Co se týče jídla, v Berlíně je obrovské množství skvělých míst, kde se dobře najíst. Jedním z nich je Markthalle neun. Jde o trhy, kde jsou k nalezení asijské, africké i místní lahůdky. Každou chvíli se zde konají různé food festivaly, ale i normální nabídka obsahuje prakticky vše, na co může návštěvník dostat chuť – od běžného jídla přes kávu a zeleninu až po sýry, koláče a zmrzlinu. Chodí sem především místní, kteří tyto trhy využívají i jako ideální místo k setkávání s přáteli a rodinou.

Ideálním místem k obědu či večeři je Burgermeister. Že nejste milovníci burgerů? Tohle ale člověka uhrane! V nabídce jsou jak masové, tak vegetariánské varianty. Nejde však o nic takového, co je k dostání v mekáči nebo podobně, tohle je opravdový burger se vším všudy. Všechno dělají přímo před zákazníky v malém bistru, které se nachází kousek od berlínské zdi. Ceny jsou velice příznivé, pohybují se od čtyř eur výš, podle obsahu burgeru.

Velice milým hipsterským místem je Prinzessinnengarten. Jde o zahradu, kde si sami pěstují a vyrábějí vše, co následně podávají zákazníkům. Podporují také místní ekologické producenty. Součástí zahrady je kavárna, kde je možnost posedět v příjemném stínu stromů a vychutnat si delikatesy připravené ze surovin, které rostou přímo kolem.

Steel Vintage Bikes Café.
Snídaně v kavárně ErnteZeit.

Má-li někdo raději klasické kamenné kavárny, krásná je ErnteZeit. Jde o stylovou kavárnu, která nabízí skvělé snídaně v podobě palačinek s ovocem, jogurty, přes den mají bagely či různé saláty i klasická masitá jídla, veganské dortíky. K pití výborná káva, bio čaje nebo ovocné koktejly. Za hezkého počasí tu nabízejí sezení na terásce. Nebo kavárna Steel Vintage Bikes Café, která svým konceptem trochu připomíná pražský Vnitroblock. Nad kávovarem jim tu visí staré retro kolo, ostatně jako v celé kavárně, a nabízejí tady asi tu nejlepší kávu v Berlíně.

Ve stínu Herkula

Co v Berlíně navštívit? Největšími turistickými lákadly jsou určitě Braniborská brána, Berlínská zeď, Památník holokaustu, Muzejní ostrov či televizní věž na náměstí Alexanderplatz. Berlín ale nabízí i krásná místa, která nejsou turistům tak známá. Je dobré si proto na prozkoumávání tohoto města vyhradit nějaký čas, protože to opravdu stojí za to.

Braniborská brána pochází z období raného klasicismu. Je zdobená výjevy ze života hrdiny Herkula. Během druhé světové války byla brána silně poškozena důvodem bombardování, nyní je ale zcela zrestaurována a odpovídá tak původní podobě. Jen kousek od brány se nachází památník holokaustu. Toto místo bylo během druhé světové války sídlem nacistů. Berlín se ale od této historie distancoval a vybudoval zde téměř tři tisíce betonových kvádrů. Ty připomínají utrpení milionů lidí, není tedy vhodné po kvádrech lézt a už vůbec zde běhat nebo křičet. Památník hodně působí na emoce, zvlášť ve chvíli, kdy se do velkých reproduktorů rozmístěných mezi kvádry, pouštějí nahrávky seznamu jmen padlých.

Braniborská brána.

Brežněvův berlínský polibek

Berlínská zeď vyrostla uprostřed města v roce 1961 a došlo tak k faktickému rozdělení západních sektorů od sovětského. Dnes je zeď bohatě zdobená nápisy a graffiti. Tím nejznámějším a nejvyhledávanějším k vytvoření potřebného selfie je polibek Brežněva a Honeckera. Turisté sem míří z celého světa, jen aby si udělali fotku s Brežněvem, na ostatní obrazy se běžně ani nepodívají. Před polibkem se čekají dlouhé fronty, a to jen pro cvaknutí spouště a nahrání na instagram. East Side Gallery (Východní galerie) je 1316 metrů dlouhý úsek Berlínské zdi a graffiti na ní vytvořili umělci z jednadvaceti zemí světa. Dohromady tak představuje 102 obrazů a pyšní se označením „nejdelší galerie svého druhu na světě“.

East Side Gallery.
Televizní věž na náměstí Alexandeplatz.

Náměstí Alexandeplatz je díky televizní věži vidět odkudkoli. Je to tak skvělý orientační bod pro ty, kdo jsou ve městě poprvé a cítí se lehce ztraceni. Samotná televizní věž je dokonale fotogenický objekt, dá se ale také dostat nahoru a pokochat se výhledem na celé město. Otevřeno mají celoročně, jen čas se mění v závislosti na sezoně. Alexandeplatz toho ale nabízí mnohem víc. Je to takové turistické centrum plné obchodů, kaváren, restaurací a zmrzlináren – skvělá je Al Teatro, kde vám do kornoutku nabírají zmrzlinu pomalu lopatou. Je zde samozřejmě Primark, kde se ale během dne téměř nedá hnout, jak je tam narváno.

Ostrov muzeí je komplexem pěti muzeí, které jsou zahrnuty do světového kulturního dědictví UNESCO. Během druhé světové války byla muzea silně poškozena, avšak exponáty byly ukryty v různých částech Berlína, a tak se většině z nich nic nestalo. Nyní se muzea snaží dostat všechna díla zpět do svého vlastnictví.

Ostrov muzeí.

Co nabízí Berlín hipsterům

Ačkoli se zdá, že je Berlín plný historických památek, většina budov a objektů byla zničena během druhé světové války, a tak musely být zrestaurovány nebo se postavily nové. Celé město proto působí novým a čistým dojmem. Je zde plno budov, které jsou postaveny ve zcela moderním stylu, a to i ty v centru. Vedle starých památek (zrestaurovaných do původní podoby) tak tvoří dokonalý kontrast, který si však vůbec neprotiřečí, naopak.

Centrem kultury a obchodu je Sony Center Berlin na Potsdamer Platz. I tudy procházela tzv. železná opona, náměstí tedy nedisponuje žádnými historickými budovami, jen těmi, které byly postaveny před několika desítkami let. Právě i díky Sony Centru tak celé náměstí vypadá velice moderně a je střediskem setkávání mladých lidí. Sony Center bylo postaveno na základě architektonické soutěže, kterou vyhrál světově známý Helmut Jahn. Ten se zde rozhodl postavit supermoderní komplex budov se specifickým konceptem práce se světlem. V komplexu se nachází kino, kde se každoročně koná mezinárodní filmový festival Berlinale, dále jsou zde kavárny, různé obchůdky, které si ale stále zachovávají lidové ceny a samozřejmě velká prodejna výrobků značky Sony.

Skleněná kupole supermoderního komplexu Sony Center Berlin.

Obrovský betonový kolos podél řeky Sprévy. I tak nazývají Berlíňané futuristickou budovu v centru města. Zde úřadují němečtí kancléři. Berlínské kancléřství, neboli „pračka“, jak je mu přezdíváno díky kruhovým otvorům, je asi nejvýstřednější architektonický počin v Berlíně. Stavba může působit až trochu monstrózně, ať už svou velikostí, tak tvarem. Jedná se však o stavbu, která do této moderní kancelářské čtvrti města neodmyslitelně patří. Když se člověk dostane kolem kancléřských budov dál, ocitne se ve zcela jiném světě. Najednou zde nejsou žádní turisté, žádní staří lidé, jen kravaťáci, co si během polední pauzy vyšli na oběd. Město zde nabízí zcela jiný ráz a působí najednou naprosto odlišně.

Berlínské kancléřství, neboli „pračka“.

Rtěnka se v Berlíně nosí

Café Cinema.

Náplavka Sprévy je ostatně skvělým místem na procházku i odpočinek. Jít podél řeky či se projet na lodi pro turisty, nabídne člověku úžasný pohled na všechny části města. Náplavka nabízí perfektní místo pro posezení a kochání se, když už jste z procházky po městě unaveni.

Na Rosenthaler Straße se nachází jedno z nejvíce hipsterských míst Berlína, a to Café Cinema. Toto místo rozhodně stojí za vidění už jen pro svůj umělecký ráz. Nachází se zde kavárna/bar a hned vedle je muzeum Anny Frankové, které spolupracuje s tím, co sídlí v Amsterodamu.

Berlín toho nabízí opravdu hodně. Toto město na člověka, který je zvyklý třeba na Prahu nebo ještě menší města, působí naprosto fantaskně. Lidé se zde nezajímají o to, co má ten druhý na sobě, zda je gay nebo trans. Žijí zde spolu v harmonii a nikdo na vás nezírá v metru jen proto, že jste si dnes nalíčili výraznou rtěnku; každému je zde úplně jedno, jak ten druhý vypadá, a to je něco, co my zde v Čechách nemáme. Berlín je centrem studentů, kteří sem za školou jezdí z celého světa. Ubytování se spolubydlícími je zde zcela běžné a finančně dostupné. Na ulicích se tu obyčejně vyskytují umělci, kteří hrají na to, co zrovna našli na půdě či možná dokonce v popelnici a lidé jsou z toho unešení. Ne nadarmo existuje na instagramu hashtag „berlin – the place to be“. Protože, kdo by v takovém městě nechtěl žít, no ne?

 

Foto: Anna Julie Řehořová, Michaela Lišková

Redaktorka rubriky Relax na webu TÝDEN.CZ a editorka ŽenyDívky.cz.